There are a total of 306 bills of lading on file for Xiamen Aodlong Intelligent Furniture Co.,Ltd between May 27th, 2025 and May 19th, 2026.
Of those 306 bills of lading, 38 were within the past 30 days and 44 were within the past 90 days.
| Total Records | 306 |
|---|---|
| Shipper Records | 306 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 27th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 38 |
| Records in Last 90 Days | 44 |
| Records in the Past Year | 306 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen Aodlong Intelligent Furniture Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen Aodlong Intelligent Furniture Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JF DYNAMICS INC | Sep 2025 | 191 | 14 |
| YH KRYTON GLOBAL INC | Mar 2026 | 401 | 10 |
| YX VALTRIX GLOBAL INC | Mar 2026 | 284 | 8 |
| XL FLOWKEY GROUP INC | Mar 2026 | 241 | 8 |
| PETREL BUSINESS INC | May 2026 | 6,855 | 8 |
| TREE STAR TRADE INC | Mar 2026 | 624 | 6 |
| FUSIONTECH GROUP INC | Oct 2025 | 218 | 6 |
| FLYBIRD TRADE INC | Jan 2026 | 185 | 6 |
| SEANJAYEA LLC | May 2026 | 241 | 5 |
| LVLALA INC | Oct 2025 | 732 | 5 |
| WOOQUEEN INC | Feb 2026 | 164 | 4 |
| TREEDY INTERNATIONAL INC | Dec 2025 | 443 | 4 |
| FORTGOD INC | May 2026 | 163 | 4 |
| FAST BEAM TECHNOLOGY LTD | Apr 2026 | 269 | 4 |
| ZL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT LTD | Apr 2026 | 735 | 3 |
| YVAN EXPORT AND IMPORT INC | Apr 2026 | 571 | 3 |
| POWERWHALE INC | May 2026 | 16 | 3 |
| NOVARION COMMERCE INC | Apr 2026 | 180 | 3 |
| KATE TRADING LTD | May 2026 | 312 | 3 |
| HANGZHOU SURUI E-COMMERCE | May 2026 | 310 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Aodlong Intelligent Furniture Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 71 | 19 |
| XIAMEN ALLBEAUTY ARTS & CRAFTS CO., LTD. | Mar 2026 | 114 | 3 |
| XIAMEN ALLY GROUP CO.,LTD | Apr 2026 | 242 | 4 |
| XIAMEN ALLY STONE INDUSTRIAL CO.,LT | May 2026 | 825 | 22 |
| XIAMEN AMESON NEW MATERIAL INC. | May 2026 | 198 | 7 |
| XIAMEN AMOYDECOR INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 219 | 1 |
| XIAMEN AMPACE TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 193 | 30 |
| XIAMEN ANGEL SANITARY WARE CO., LTD | May 2026 | 387 | 7 |
| XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY CO., LTD | Apr 2026 | 61 | 6 |
| XIAMEN ANSTON IMP. & EXP. | May 2026 | 130 | 40 |
| XIAMEN AOJING TRADING | May 2026 | 189 | 43 |
| XIAMEN AOMIDIYA DIANZISHANGWU | May 2026 | 183 | 58 |
| XIAMEN AOYIN INDUSTRY&TRADE CO.,LTD | May 2026 | 129 | 13 |
| XIAMEN APLUS IMPORT AND EXPORT CO. | Jul 2025 | 148 | 0 |
| XIAMEN AQUATOWN TECHONOLOGY CO, LIMITED | May 2026 | 972 | 12 |
| XIAMEN ARAM IMPORT & EXPO CO.LTD | Aug 2025 | 439 | 0 |
| XIAMEN ARAMEXPRESS IMPORT & EXPO CO | May 2026 | 1,815 | 7 |
| XIAMEN ARIA BABY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 175 | 21 |
| XIAMEN ARTPLUS INDUSTRIAL AND TRADE | Jul 2022 | 132 | 0 |
| XIAMEN ARTWORD IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 122 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | SMLMNJBN6H496300 | 2603E | Regular Bill | SMLM | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,798 CTN | 14,699 KG | Container Yard | XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE DINGCHUAN IND... | ALLIEDPROSPER TRADING INC | ALLIEDPROSPER TRADING INC | PLASTIC PICTURE FRAME | |
| 2026-05-27 | SMLMNJBN6H207700 | 2603E | Regular Bill | SMLM | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 540 PKG | 9,500 KG | Container Yard | XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE DINGCHUAN IND... | PULSE COMMERCE INC | PULSE COMMERCE INC | CUP | |
| 2026-05-27 | SMLMSHCM3C239700 | 2603E | Regular Bill | SMLM | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 691 CTN | 11,608 KG | Container Yard | XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE DINGCHUAN IND... | LELAT TRADING CHRISTOPHER | LELAT TRADING CHRISTOPHER | PLASTIC BOX TABLECLOTH | |
| 2026-05-27 | SMLMSHCM3C237500 | 2603E | Regular Bill | SMLM | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 CTN | 10,500 KG | Container Yard | XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE DINGCHUAN IND... | CHINYU COMPANY CORP | CHINYU COMPANY CORP | STORAGE RACK | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | SMLMNJBN6H497400 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | SMLM |
| Voyage # | 2603E |
| IMO # | 9312755 |
| Vessel Name | SM LONG BEACH |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | NINGBO,ZHEJIANG |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15430 KG |
| Weight in KG | 15,430 KG |
| Quantity | 1225 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAIU4363243 |
| Commodity Description |
PAPER BOWL |
| Shipper Name | XIAMEN AODLONG INTELLIGENT |
|---|---|
| Address Line 1 | FURNITURE CO.,LTD |
| Address Line 2 | DINGCHUAN INDUSTRIAL PARK, 36 |
| Address Line 3 | ZHAOGANG ROAD, XIAMEN, FUJIAN, |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | CHINA |
| Consignee Name | ORANGE TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 350 MOTOR PKWY STE 307HAUPPAUGE, NY |
| Address Line 2 | 11788 |
| Address Line 3 | EIN 41-4280643 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL 3108257639 |
| Notify Party Name | ORANGE TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 350 MOTOR PKWY STE 307HAUPPAUGE, NY |
| Address Line 2 | 11788 |
| Address Line 3 | EIN 41-4280643 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL 3108257639 |
| Container Number | CAIU4363243 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SML389353 |
| Seal Number 1 | SML389353 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PAPER BOWL |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 482390 | 00308600 | 0000015430 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 306 | 2026-05-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 264 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 41 | 2026-05-13 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-02-21 |
Below are the top 5 company names and addresses for Xiamen Aodlong Intelligent Furniture Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE CO.,LTD | DINGCHUAN INDUSTRIAL PARK, 36 ZHAOGANG ROAD, XIAMEN,FUJIAN,CHINA | 2025-09-25 | 163 |
| XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE CO.,LTD | DINGCHUAN INDUSTRIAL PARK, 36 ZHAOGANG | 2025-06-14 | 1 |
| XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE DINGCHUAN INDUSTRIAL PARK | 2026-05-21 | 99 | |
| XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE CO., LTD | 2025-10-07 | 27 | |
| XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITUR | 2026-04-14 | 16 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||