There are a total of 2,627 bills of lading on file for Xiamen Bag Imp. & EXP.Co.,Ltd. between July 23rd, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 2,627 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,627 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,628 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Jul 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 76 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN BAG IMP. & EXP.CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen Bag Imp. & EXP.Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen Bag Imp. & EXP.Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PACIFIC WESTERN SALES | Aug 2023 | 2,260 | 139 |
| INFINITY GLOBAL INC | May 2026 | 1,824 | 113 |
| GROUPE YELLOW INC | May 2026 | 1,008 | 59 |
| SYMTEK SYSTEMS LLC | May 2026 | 138 | 48 |
| S.WALTER PACKAGING CORP | Apr 2026 | 3,942 | 47 |
| TONGAN AUTO GLASS, INC. | May 2026 | 189 | 46 |
| ICEGREEN | May 2026 | 135 | 46 |
| S WALTER PACKAGE CORP | Nov 2023 | 175 | 37 |
| BAGATELLE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,851 | 36 |
| BRIDGESTONE HOSEPOWER LLC | May 2026 | 4,326 | 28 |
| MIDWEST HOSE & SPECIALITY | May 2026 | 3,758 | 25 |
| EMME INC | May 2026 | 830 | 24 |
| PWS PACKAGING SERVICES INC | May 2026 | 616 | 19 |
| PROCOS AMERICAS INC | May 2026 | 103 | 16 |
| ENTERPRISE PAPER COQUITLAM RECEIV | Sep 2025 | 34 | 16 |
| POLY-PAK INDUSTRIES INC. | May 2026 | 2,329 | 15 |
| LUCKWOOD HOLDING CO.,LTD | Jul 2025 | 166 | 15 |
| CITY CHIC COLLECTIVE USA INCORPORAT | May 2026 | 2,191 | 14 |
| BENEFIT COSMETICS LLC | May 2026 | 8,042 | 14 |
| MULTI BAG INC. | May 2026 | 182 | 13 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Bag Imp. & EXP.Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN ARAMEXPRESS IMPORT & EXPO CO | May 2026 | 1,815 | 7 |
| XIAMEN ARIA BABY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 175 | 21 |
| XIAMEN ARTPLUS INDUSTRIAL AND TRADE | Jul 2022 | 132 | 0 |
| XIAMEN ARTWORD IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 122 | 12 |
| XIAMEN ASHFORD IMPORT & EXPORT COMP | May 2026 | 2,319 | 36 |
| XIAMEN ASON PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 3,516 | 73 |
| XIAMEN ATYOU HEALTH TECHNOLOGY CO | May 2026 | 113 | 6 |
| XIAMEN AUTOTOP TECHNOLOGY CORP | Apr 2026 | 451 | 3 |
| XIAMEN AVIATION DEVELOPMENT CORPORATION LTD. | Dec 2025 | 196 | 0 |
| XIAMEN BABY PRETTY PRODUCTS CO.,LTD. | Apr 2026 | 427 | 5 |
| XIAMEN BAGSLEGEND IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 401 | 5 |
| XIAMEN BAIGESI PLASTIC CO.,LTD. | May 2026 | 349 | 3 |
| XIAMEN BAIHUIDE MANUFACTURING CO. | Jul 2025 | 197 | 0 |
| XIAMEN BAILIYUAN ARTS & CRAFTS COMP | May 2026 | 175 | 7 |
| XIAMEN BAISISAILEMAOYI CO., LTD | May 2026 | 77 | 10 |
| XIAMEN BAITAIXIONG INDUSTRIAL CO. | May 2026 | 277 | 23 |
| XIAMEN BAMBAMS IMP & EXP CO LTD | Mar 2026 | 393 | 1 |
| XIAMEN BANGCARBONJU TRADING CO. | Mar 2026 | 236 | 13 |
| XIAMEN BANGXIN IMP & EXP CO.,LTD | May 2026 | 348 | 4 |
| XIAMEN BAOFENG TRADING CO.,LTD | May 2026 | 309 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | ZIMUSHH32114191 | SLCT755LAX260427 | 21E | House Bill | SLCT | 9954151 | DANUBE | 2026-05-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 256 CTN | 4,089 K | Pier to Pier | XIAMEN BDB IMPORT&EXPORT | EMME INC | EMME INC | KNITTED LADIES PULLOVER WOVEN LADIES PULLOVER WOVEN LADIES TOP WOVEN LADIES BLOUSES |
| 2026-04-23 | WHLC026G517672 | UNQLULSSHA154724 | E017 | House Bill | UNQL | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,173 CTN | 15,527 K | XIAMEN BAG IMP. EXP. CO | PWS PACKAGING SERVICES INC | PWS PACKAGING SERVICES INC | PAPER BAG . | |
| 2026-03-17 | CMDUXIA1807758 | 0TNHW | Simple BOL FROB | CMDU | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-03-16 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,190 BAG | 31,458 KG | Pier to Pier | XIAMEN BC IMP EXP | GLOBAL M.J.L. LTEE | GLOBAL M.J.L. LTEE | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE DEGREES CELSIUS FRESH CARROT TEMP:+C ... | |
| 2026-03-17 | CMDUXIA1807670 | 0TNHW | Simple BOL FROB | CMDU | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-03-16 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,190 BAG | 31,658 KG | Pier to Pier | XIAMEN BC IMP EXP | C.O.D. FRESH INC. | C.O.D. FRESH INC. | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE DEGREES CELSIUS FRESH CARROT TEMP:+C ... | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | CMDUXIA1824956 |
|---|---|
| House BOL # | GBORXNNYC2604005 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBOR |
| Voyage # | 0UPNH |
| IMO # | 9949807 |
| Vessel Name | OOCL LAVENDER |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12741 K |
| Weight in KG | 12,741 KG |
| Quantity | 1001 CTN |
| Volume | 41 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU8433601 |
| Commodity Description |
PAPER BAG |
| Shipper Name | XIAMEN BAG IMP EXP CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 906 1 BUILDING T3 HAIXI |
| Address Line 2 | JINGU PLAZA NO 1 3 TAIPEI ROAD |
| Address Line 3 | SIMING DISTRICT |
| Address Line 4 | XIAMENCN |
| Consignee Name | POLY PAK INDUSTRIES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 125 SPAGNOLI RD |
| Address Line 3 | MELVILLE NY11747 US |
| Container Number | TXGU8433601 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M8688214 |
| Seal Number 1 | M8688214 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PAPER BAG |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 679 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 614 | 2026-05-07 |
| Newark, New Jersey | 384 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 242 | 2026-02-12 |
| New York, New York | 214 | 2024-04-13 |
| Seattle, Washington | 210 | 2026-03-17 |
| Norfolk, Virginia | 136 | 2026-01-31 |
| Houston, Texas | 60 | 2025-11-24 |
| Oakland, California | 19 | 2025-02-24 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2025-01-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 2,202 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 92 | 2026-05-07 |
| Pusan South Korea | 77 | 2026-02-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 76 | 2025-07-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 61 | 2023-04-19 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 37 | 2025-11-25 |
| Qingdao China (Mainland) | 28 | 2024-01-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2025-08-28 |
| Singapore Singapore | 8 | 2021-04-05 |
| Manzanillo Mexico | 6 | 2025-01-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Bag Imp. & EXP.Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN BAG IMP. & EXP. CO.,LTD. | 301 QIAODAN CENTRE A ,NO.86 ANLINGE R ROAD HULI DISTRICT XIAMEN CHINA | 2018-06-22 | 201 |
| XIAMEN BAG IMP. & EXP.CO.,LTD. | 03-E-3,THE 8TH FLOOR , BUILDING D, XIAMENINTERNATIONAL SHIPPING CENTER , NO. 97 XIANGYU ROAD,XIAMEN,CN | 2022-09-23 | 132 |
| XIAMEN BAG IMP. & EXP.CO.,LTD. | 2022-05-30 | 82 | |
| XIAMEN BAG IMP. & EXP.CO.,LTD. | 2018-05-22 | 76 | |
| XIAMEN BAG IMP. & EXP.CO.,LTD. | 2016-06-07 | 54 | |
| XIAMEN BAG IMP. & EXP. CO.,LTD. | 2014-10-03 | 46 | |
| XIAMEN BAG IMP EXP.CO LTD | 2018-05-17 | 41 | |
| XIAMEN BAG IMP. & EXP.CO.,LTD. | 2013-08-31 | 39 | |
| XIAMEN BAG IMP. & EXP.CO.,LTD. | 2018-06-26 | 39 | |
| XIAMEN BAG IMP. & EXP. CO.,LTD. | 2013-08-27 | 37 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Xiamen Bag Imp. & EXP.Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-17 | 5 | |
| 2026-01-12 | 2 | |
| 2024-05-22 | 1 | |
| 2022-12-13 | 4 | |
| 2022-03-24 | 1 | |
| 2018-11-19 | 1 | |
| 2013-11-07 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Xiamen Bag Imp. & EXP.Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-06-16 | 1 |