There are a total of 1,375 bills of lading on file for Xiamen C & D Enterprise Co Ltd between November 21st, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 1,375 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 31 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,375 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,377 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 21st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 31 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN C & D ENTERPRISE CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen C & D Enterprise Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen C & D Enterprise Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BURLEBO, LLC | Apr 2026 | 207 | 125 |
| WEISSMAN'S THEATRICAL SUPPLIES INC | May 2025 | 5,874 | 67 |
| BYLT LLC | May 2026 | 190 | 39 |
| VANTAGE CUSTOM CLASSICS INC | May 2026 | 1,269 | 31 |
| WESTLIFE DISTRIBUTION, LLC | Sep 2025 | 505 | 30 |
| FUNG SEN INC | May 2026 | 126 | 24 |
| TAKE LIFE FURTHER LLC | Mar 2026 | 96 | 10 |
| PRICESMART, INC. | May 2026 | 26,574 | 10 |
| J & G BEARING CO | May 2026 | 168 | 9 |
| LEVELWEAR INC | May 2026 | 167 | 8 |
| BIRCH OUTFITTERS LLC | Dec 2025 | 208 | 8 |
| SOURCE INTERNATIONAL GLOBAL LLC | May 2026 | 1,525 | 7 |
| MONDETTA CLOTHING | Jul 2025 | 2,242 | 7 |
| IDX DALLAS | May 2026 | 182 | 7 |
| XYLANTHUS QUORVAIN INC | May 2026 | 16 | 6 |
| REFLEX PERFORMANCE RESOURCES INC | May 2026 | 5,634 | 6 |
| IDX IMPRESSIONS NORTH CAROLINA | May 2026 | 115 | 6 |
| EALLBY HCAAC INC | May 2026 | 22 | 6 |
| MONDETTA CANADA INC | May 2026 | 447 | 4 |
| JOOLA NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 1,454 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen C & D Enterprise Co Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 | CMDUQGD2699422 | SFOKTAO26031144 | 0DBNZ | House Bill | SFOK | 9938327 | PRESIDENT JQ ADAMS | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 18 CRT | 25,614 K | Pier to Pier | XIAMEN C&D ENTERPRISE | EALLBY HCAAC INC | EALLBY HCAAC INC | DECORATIVE WOOD PANEL |
| 2026-04-17 | CMDUQGD2699406 | SFOKTAO26031145 | 0DBNZ | House Bill | SFOK | 9938327 | PRESIDENT JQ ADAMS | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 18 CRT | 25,110 K | Pier to Pier | XIAMEN C&D ENTERPRISE | EALLBY HCAAC INC | EALLBY HCAAC INC | DECORATIVE WOOD PANEL |
| 2026-04-17 | CMDUQGD2699419 | SFOKTAO26031139 | 0DBNZ | House Bill | SFOK | 9938327 | PRESIDENT JQ ADAMS | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 18 CRT | 25,614 K | Pier to Pier | XIAMEN C&D ENTERPRISE | FUNG SEN INC | FUNG SEN INC | DECORATIVE WOOD PANEL |
| 2026-04-17 | CMDUQGD2699417 | SFOKTAO26031133 | 0DBNZ | House Bill | SFOK | 9938327 | PRESIDENT JQ ADAMS | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 18 CRT | 25,110 K | Pier to Pier | XIAMEN C&D ENTERPRISE | EALLBY HCAAC INC | EALLBY HCAAC INC | DECORATIVE WOOD PANEL |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | CMDUQGD2699396 |
|---|---|
| House BOL # | SFOKTAO26031147 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SFOK |
| Voyage # | 0DBNZ |
| IMO # | 9938327 |
| Vessel Name | PRESIDENT JQ ADAMS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25110 K |
| Weight in KG | 25,110 KG |
| Quantity | 18 CRT |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU5106636 |
| Commodity Description |
DECORATIVE WOOD PANEL |
| Shipper Name | XIAMEN C&D ENTERPRISE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT B,18 FLOOR C&D INTERNATIONAL |
| Address Line 3 | BUILDING,NO.1699 HUANDAO EAST ROAD, |
| City | XIAMEN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | EALLBY HCAAC INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17800 CASTLETON ST STE 665 CITY OF |
| Address Line 3 | INDUSTRY, CA 91748EIN 41-3307941M |
| City | ROWLAND HEIGHTS |
| State Province | CA |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EALLBY HCAAC INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17800 CASTLETON ST STE 665 CITY OF |
| Address Line 3 | INDUSTRY, CA 91748EIN 41-3307941M |
| City | ROWLAND HEIGHTS |
| State Province | CA |
| Country Code | US |
| Container Number | FFAU5106636 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M7370243 |
| Seal Number 1 | M7370243 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | DECORATIVE WOOD PANEL |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 654 | 2026-04-17 |
| Long Beach, California | 303 | 2025-03-25 |
| Newark, New Jersey | 133 | 2026-03-23 |
| Tacoma, Washington | 51 | 2025-09-30 |
| New York, New York | 46 | 2024-12-07 |
| Seattle, Washington | 39 | 2026-03-03 |
| Houston, Texas | 37 | 2026-03-16 |
| Baltimore, Maryland | 37 | 2025-09-04 |
| Miami, Florida | 32 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 19 | 2026-02-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 897 | 2026-03-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 299 | 2026-04-08 |
| Qingdao China (Mainland) | 43 | 2026-04-17 |
| Pusan South Korea | 43 | 2026-03-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 22 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 21 | 2022-01-31 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 13 | 2022-02-16 |
| Yangshan China (Mainland) | 10 | 2022-10-08 |
| Colon Panama | 6 | 2025-01-28 |
| Yantian China (Mainland) | 6 | 2024-05-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen C & D Enterprise Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN C & D ENTERPRISE CO LTD | NO5 EAST ZONE,THE SECOND PHASE OF I EXHIBITION CENTER,SIMING DISTRICT XIAMEN, FUJIAN 361000 CN | 2022-11-26 | 72 |
| XIAMEN C AND D ENTERPRISE CO.,LTD | NO 5 EAST ZONE, THE SECOND PHASE OF INTERNATIONAL EXHIBITION CENTER SIMING DISTRICT, XIAMEN,CHINA | 2018-12-21 | 70 |
| XIAMEN C&D ENTERPRISE CO.,LTD. | 2025-02-19 | 66 | |
| XIAMEN C & D ENTERPRISE CO., LTD. | 2023-04-08 | 61 | |
| XIAMEN C & D ENTERPRISE CO LTD | 2019-08-20 | 54 | |
| XIAMEN C & D ENTERPRISE CO.,LTD | 2018-07-24 | 43 | |
| XIAMEN C&D ENTERPRISE | 2026-04-17 | 35 | |
| XIAMEN C&D ENTERPRISE CO.,LTD | 2018-02-26 | 35 | |
| XIAMEN C D ENTERPRISE CO LTD | 2016-10-11 | 33 | |
| XIAMEN C & D ENTERPRISE CO.,LTD | 2015-05-04 | 31 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Xiamen C & D Enterprise Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-13 | 1 | |
| 2025-05-03 | 2 | |
| 2025-01-28 | 3 | |
| 2025-01-16 | 2 | |
| 2022-11-15 | 1 | |
| 2016-08-31 | 1 | |
| 2016-01-23 | 4 | |
| 2014-07-09 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for Xiamen C & D Enterprise Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-11 | 4 | |
| 2025-09-30 | 1 |