There are a total of 4,888 bills of lading on file for Xiamen C&D Light Industry Co.,Ltd. between October 19th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 4,888 bills of lading, 29 were within the past 30 days and 73 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,888 |
|---|---|
| Shipper Records | 4,905 |
| Consignee Records | 5 |
| Notify Party Records | 4 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 29 |
| Records in Last 90 Days | 73 |
| Records in the Past Year | 248 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN C&D LIGHT INDUSTRY CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen C&D Light Industry Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen C&D Light Industry Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GALAXY ACTIVE LLC | May 2026 | 3,793 | 245 |
| E.S.ORIGINALS, INC. | May 2026 | 12,893 | 201 |
| GENESCO INC | May 2026 | 13,370 | 148 |
| SURF 9 LLC | May 2026 | 226 | 113 |
| JACK SCHWARTZ SHOES INC. | May 2026 | 4,127 | 76 |
| HOLIDAY GROUP | May 2026 | 2,136 | 51 |
| DOLLAR GENERAL CORPORATION | May 2026 | 82,686 | 43 |
| DENALI OD INC | Jun 2024 | 49 | 35 |
| SAMSUNG C&T AMERICA, INC. | May 2026 | 40,310 | 26 |
| AMERICAN EXCHANGE LLC | May 2026 | 3,782 | 26 |
| BYLT LLC | May 2026 | 190 | 24 |
| RTC INDUSTRIES INC | May 2026 | 725 | 22 |
| LA POLICE GEAR, INC. | Apr 2026 | 383 | 22 |
| CORE CLASSICS LLC | May 2023 | 390 | 22 |
| THE GAP, INC. | May 2026 | 72,007 | 16 |
| ISLAND SURF CO.,LLC | Sep 2024 | 274 | 16 |
| HUGGOES FASHION LLC | May 2026 | 139 | 13 |
| COPPEL CORPORATION | May 2026 | 23,143 | 13 |
| STOKEHOUSE UNLIMITED LLC | Apr 2026 | 640 | 10 |
| HBG SUPPLY | Nov 2025 | 54 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen C&D Light Industry Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | ZIMUXIA8553688 | KFUNSXMN0018080 | K618A | House Bill | KFUN | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 426 CTN | 5,419 KG | Pier to Pier | XIAMEN C & D LIGHT INDUSTRY | CHAUSSURES REGENCE INC | CHAUSSURES REGENCE INC | BOOTS HS: 640291 | |
| 2026-05-29 | ONEYXMNG36557800 | 006E | Regular Bill | ONEY | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 6,686 CTN | 26,677 KG | Container Yard | XIAMEN C AND D LIGHT INDUSTRY | GALAXY ACTIVE LLC | GALAXY ACTIVE LLC | "SHIPPER_DESCRIPTION" (FOOTWEAR(CASUAL SHOES) ) - "HSCD_DESCRIPTION" (NOT WATERPRF RUBBR,PL ASTIC FOOTWEAR, OTHER) PLEASE NOTE -... | |
| 2026-05-29 | ONEYXMNG35790600 | 006E | Regular Bill | ONEY | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 6,934 CTN | 36,660 KG | Container Yard | XIAMEN C AND D LIGHT INDUSTRY | GALAXY ACTIVE LLC | GALAXY ACTIVE LLC | "SHIPPER_DESCRIPTION" (FOOTWEAR(CASUAL SHOES) ) - "HSCD_DESCRIPTION" (NOT WATERPRF RUBBR,PL ASTIC FOOTWEAR, OTHER) PLEASE NOTE -... | |
| 2026-05-28 | OOLU2326026520 | BWYBQDOOE011626A | 072E | House Bill | BWYB | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,050 CTN | 5,829 KG | House to House | XIAMEN C AND D LIGHT INDUSTRY | E.S.ORIGINALS INC | FOOTWEAR | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-22 |
| Master BOL # | CMDUQGD2811135 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0DBOC |
| IMO # | 9938353 |
| Vessel Name | PRESIDENT BUSH |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17890 KG |
| Weight in KG | 17,890 KG |
| Quantity | 3400 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
SEKU4119368 CMAU8335324 |
| Commodity Description |
FOOTWEAR(CASUAL SHOES) PO NO: XXXXXXXXX 700007459 700007460 700007462 THIS SHIPMENT CONTAINS NO FOOTWEAR(CASUAL SHOES) PO NO: XXXXXXXXX 700007459 700007460 700007462 THIS SHIPMENT CONTAINS NO |
| Shipper Name | XIAMEN C AND D LIGHT INDUSTRY |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LTD. |
| Address Line 2 | 17/F, C AND D INTERNATIONAL |
| Address Line 3 | BUILDING,NO.1699 HUANDAO EAST |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | ROAD, XIAMEN 361008 CHINA |
| Consignee Name | GALAXY ACTIVE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 26TH FLOOR SUITE 15 1411 |
| Address Line 2 | BROADWAY |
| Address Line 3 | NEW YORK,NY,UNITED STATES 10018 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 206-627-0302 |
| Notify Party Name | GALAXY ACTIVE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 26TH FLOOR SUITE 15 1411 |
| Address Line 2 | BROADWAY |
| Address Line 3 | NEW YORK,NY,UNITED STATES 10018 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 206-627-0302 |
| Container Number | SEKU4119368 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M7403155 |
| Seal Number 1 | M7403155 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FOOTWEAR(CASUAL SHOES) PO NO: XXXXXXXXX 700007459 700007460 700007462 THIS SHIPMENT CONTAINS NO |
| Additional Cargo 1 | WOOD PACKING MATERIALS OPERATIONS GALAXYCORP.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M QUIKSILVER LABEL: GALAXY SKU: GPO ITEM CODE: DM/PPK: WIDTH: |
| Marks and Numbers 2 | SIZE: PRS: LABEL: CPO: CUST ITEM NO/SKU: C/T NO.: VOLUME |
| Marks and Numbers 3 | N.W.: G.W.: MADE IN CHINA |
| Container Number | CMAU8335324 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9260727 |
| Seal Number 1 | M9260727 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FOOTWEAR(CASUAL SHOES) PO NO: XXXXXXXXX 700007459 700007460 700007462 THIS SHIPMENT CONTAINS NO |
| Additional Cargo 1 | WOOD PACKING MATERIALS OPERATIONS GALAXYCORP.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M QUIKSILVER LABEL: GALAXY SKU: GPO ITEM CODE: DM/PPK: WIDTH: |
| Marks and Numbers 2 | SIZE: PRS: LABEL: CPO: CUST ITEM NO/SKU: C/T NO.: VOLUME |
| Marks and Numbers 3 | N.W.: G.W.: MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,918 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 1,704 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 353 | 2026-04-07 |
| Tacoma, Washington | 238 | 2026-02-23 |
| Seattle, Washington | 175 | 2026-03-17 |
| Oakland, California | 109 | 2019-02-28 |
| Boston, Massachusetts | 81 | 2024-06-18 |
| Savannah, Georgia | 70 | 2026-01-06 |
| Baltimore, Maryland | 61 | 2018-03-17 |
| San Juan, Puerto Rico | 55 | 2026-04-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 3,484 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 526 | 2026-05-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 175 | 2024-05-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 137 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 116 | 2025-01-13 |
| Pusan South Korea | 103 | 2026-04-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 87 | 2026-05-13 |
| Yantian China (Mainland) | 85 | 2026-02-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 39 | 2024-01-24 |
| Colon Panama | 21 | 2023-04-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen C&D Light Industry Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN C&D LIGHT INDUSTRY CO.,LTD. | UNIT A,17 F,C&D INTERNATIONAL BUILD ING, HUANDAO EA,XIAMEN,CN | 2025-08-13 | 13 |
| XIAMEN C&D LIGHT INDUSTRY CO.,LTD. | 17 F.,C&D INTERNATIONAL BUILDING, NO.1699 HUANDAO EAST ROAD,XIAMEN,CH 0592-2987067 | 2025-09-18 | 6 |
| XIAMEN C&D LIGHT INDUSTRY CO.,LTD. | 2025-08-19 | 5 | |
| XIAMEN C & D LIGHT INDUSTRY CO.,LTD | 2025-10-07 | 232 | |
| XIAMEN C AND D LIGHT INDUSTRY CO.,L | 2025-05-15 | 170 | |
| XIAMEN C AND D LIGHT INDUSTRY CO.,L | 2022-04-14 | 151 | |
| XIAMEN C AND D LIGHT INDUSTRY CO. | 2023-09-28 | 140 | |
| XIA MEN C AND D LIGHT INDUSTRY CO., LTD. | 2014-02-21 | 108 | |
| XIAMEN C AND D LIGHT INDUSTRY CO. | 2025-04-09 | 107 | |
| XIAMEN C&D LIGHT INDUSTRY CO.,LTD. | 2024-08-31 | 106 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Xiamen C&D Light Industry Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-11 | 2 | |
| 2024-02-14 | 5 | |
| 2022-05-24 | 2 | |
| 2021-07-14 | 14 | |
| 2021-07-14 | 6 | |
| 2020-01-30 | 13 | |
| 2019-11-16 | 3 | |
| 2019-07-30 | 2 | |
| 2019-04-24 | 4 | |
| 2018-07-18 | 23 |
Below are the top 1 email addresses on file for Xiamen C&D Light Industry Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-01-09 | 8 |