There are a total of 68 bills of lading on file for Xiamen Herisen Commercial between August 10th, 2019 and May 20th, 2026.
Of those 68 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 51 were within the past 90 days.
| Total Records | 68 |
|---|---|
| Shipper Records | 68 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 10th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 51 |
| Records in the Past Year | 54 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN HERISEN COMMERCIAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Xiamen Herisen Commercial, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Xiamen Herisen Commercial in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ORIENTOPORT INC | May 2026 | 150 | 54 |
| RETURNITY INNOVATIONS, INC | Apr 2024 | 46 | 7 |
| REVOLUSATION INC. | Jan 2025 | 39 | 3 |
| Mar 2026 | 8 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Herisen Commercial.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HBD INDUSTRY & TRADE CO. | May 2026 | 478 | 8 |
| XIAMEN HDS TRADE CO.,LTD | May 2026 | 162 | 3 |
| XIAMEN HEALTHPAL ELECTRONIC CO.,LTD | Mar 2026 | 252 | 9 |
| XIAMEN HEAVEN IMPORT & EXPORT | May 2026 | 82 | 10 |
| XIAMEN HECHANGXIANG ARTS AND CRAFTS CO., LTD. | Aug 2023 | 243 | 0 |
| XIAMEN HEHONGYI INTERNATIONAL TRADE | Dec 2023 | 111 | 0 |
| XIAMEN HEMENG TRADING CO.,LTD | Mar 2026 | 478 | 1 |
| XIAMEN HENGJIE TECHNOLOGY TRADING CO.,LTD | May 2026 | 83 | 21 |
| XIAMEN HENGXING XINGYE MACHINERY CO | Apr 2026 | 210 | 2 |
| XIAMEN HENRY ARTS CO., LTD. | May 2026 | 155 | 6 |
| XIAMEN HEROS INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | May 2026 | 450 | 14 |
| XIAMEN HEYDAY IMPORT & EXPORT CO. | Jan 2026 | 205 | 0 |
| XIAMEN HIBO STONE INDUSTRY CO.,LTD | Mar 2025 | 140 | 0 |
| XIAMEN HICOOL ELECTRONICS CO.,LTD. | May 2026 | 207 | 5 |
| XIAMEN HIFIT INDUSTRIAL & TRADING CO.,LTD | Dec 2025 | 197 | 0 |
| XIAMEN HIGH TECH GRINDING SYSTEMS C | May 2026 | 112 | 17 |
| XIAMEN HIGH TOP ELECTRONIC TECHNOLO | Mar 2026 | 132 | 1 |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.,LTD | May 2026 | 151 | 6 |
| XIAMEN HIGHWIN CONTAINER LINE | Feb 2023 | 103 | 0 |
| XIAMEN HILLVIEW ELECTRONICS CO. | May 2026 | 121 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ZIMUNGB20644183 | SXYHNGB20644183 | 14E | House Bill | SXYH | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 783 CTN | 10,450 KG | Pier to Pier | XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | ORIENTOPORT INC | ORIENTOPORT INC | VACUUM CUP | |
| 2026-05-28 | ZIMUNGB20644034 | SXYHNGB20644034 | 14E | House Bill | SXYH | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 840 CTN | 10,552 KG | Pier to Pier | XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | ORIENTOPORT INC | ORIENTOPORT INC | VACUUM CUP | |
| 2026-05-21 | ZIMUNGB20644029 | SXYHNGB20644029 | 19E | House Bill | SXYH | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,422 CTN | 13,609 KG | XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | ORIENTOPORT INC | ORIENTOPORT INC | VACUUM CUP | |
| 2026-05-21 | ZIMUNGB20644030 | SXYHNGB20644030 | 19E | House Bill | SXYH | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,044 CTN | 10,176 KG | XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | ORIENTOPORT INC | ORIENTOPORT INC | VACUUM CUP | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-23 |
| Master BOL # | ZIMUNGB20644184 |
|---|---|
| House BOL # | SXYHNGB20644184 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SXYH |
| Voyage # | 14E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM ALBATROSS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11215 KG |
| Weight in KG | 11,215 KG |
| Quantity | 950 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
XHCU5624181 |
| Commodity Description |
VACUUM CUP |
| Shipper Name | XIAMEN HERISEN COMMERCIAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 1001-1 10/F, NO.420 GAOQI NORT |
| Address Line 2 | H ROAD XIAMEN, P.R.CHINA, ZIP CODE |
| Address Line 3 | 361000 |
| Consignee Name | ORIENTOPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17128 COLIMA RD STE 1883 HACIENDA H |
| Address Line 2 | TS, CA 91745 |
| Notify Party Name | ORIENTOPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17128 COLIMA RD STE 1883 HACIENDA H |
| Address Line 2 | TS, CA 91745 |
| Container Number | XHCU5624181 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250538443 |
| Seal Number 1 | A4250538443 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | VACUUM CUP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000011215 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 31 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 24 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-03-31 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-05-18 |
| Miami, Florida | 1 | 2026-05-14 |
| Oakland, California | 1 | 2026-02-24 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2024-02-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 24 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 19 | 2026-04-04 |
| Xiamen China (Mainland) | 14 | 2024-11-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-05-13 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2026-05-14 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2026-02-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Herisen Commercial that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | UNIT 1001-1 10 F, NO.420 GAOQI NORT H ROAD XIAMEN, P.R.CHINA ZIP CODE:3 61000 | 2026-05-21 | 31 |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | UNIT 1001-1 10 F, NO.420 GAOQI NORT H ROAD XIAMEN,P.R.CHINA, ZIP CODE: 361000,XIAMEN,CN | 2026-05-13 | 9 |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | 2026-04-04 | 6 | |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | 2026-04-04 | 2 | |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | 2026-03-13 | 2 | |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | 2026-05-13 | 2 | |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | 2026-03-02 | 1 | |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | 2026-05-14 | 1 | |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL CO LTD | 2024-07-06 | 3 | |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL CO. LTD | 2019-10-07 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||