There are a total of 151 bills of lading on file for Xiamen Highkey Trading Co.,Ltd between December 28th, 2015 and May 19th, 2026.
Of those 151 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 151 |
|---|---|
| Shipper Records | 172 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 28th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Xiamen Highkey Trading Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Xiamen Highkey Trading Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARDENE | May 2026 | 993 | 26 |
| Y.M.INC | May 2026 | 11,495 | 17 |
| TOP GUY INTERNATIONAL TRADING, LLC | May 2026 | 6,148 | 8 |
| GROUPE YELLOW INC | May 2026 | 1,008 | 7 |
| THRIFTY'S INC.(2005) DIVISION OF TH RIFTY'S INC | Feb 2026 | 12 | 3 |
| COMPRAMEX LEED S.A. DE C.V. | May 2026 | 303 | 3 |
| ASOS U.S. SALES LLC | Apr 2025 | 25,789 | 3 |
| MOUNTAIN WAREHOUSE OUTDOOR CANADA L | May 2026 | 4,672 | 2 |
| A M 2015 LLC | May 2026 | 2,848 | 2 |
| A AND M 2015 LLC | Oct 2024 | 174 | 2 |
| MOUNTAIN WAREHOUSE C O | May 2026 | 606 | 1 |
| ASESORIA Y LOGISTICA INTERNACIONAL | May 2026 | 648 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Highkey Trading Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HENGXING XINGYE MACHINERY CO | Apr 2026 | 210 | 2 |
| XIAMEN HENRY ARTS CO., LTD. | May 2026 | 155 | 6 |
| XIAMEN HERISEN COMMERCIAL | May 2026 | 68 | 51 |
| XIAMEN HEROS INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | May 2026 | 450 | 14 |
| XIAMEN HEYDAY IMPORT & EXPORT CO. | Jan 2026 | 205 | 0 |
| XIAMEN HIBO STONE INDUSTRY CO.,LTD | Mar 2025 | 140 | 0 |
| XIAMEN HICOOL ELECTRONICS CO.,LTD. | May 2026 | 207 | 5 |
| XIAMEN HIFIT INDUSTRIAL & TRADING CO.,LTD | Dec 2025 | 197 | 0 |
| XIAMEN HIGH TECH GRINDING SYSTEMS C | May 2026 | 112 | 17 |
| XIAMEN HIGH TOP ELECTRONIC TECHNOLO | Mar 2026 | 132 | 1 |
| XIAMEN HIGHWIN CONTAINER LINE | Feb 2023 | 103 | 0 |
| XIAMEN HILLVIEW ELECTRONICS CO. | May 2026 | 121 | 3 |
| XIAMEN HIMCSEEN DISPLAY FIXTURE CO. | May 2026 | 370 | 9 |
| XIAMEN HITHIUM ENERGY STORAGE TECHN | Dec 2024 | 89 | 0 |
| XIAMEN HMART IMP.&EXP.CO.,LTD | Mar 2026 | 151 | 1 |
| XIAMEN HODA CO.,LTD | Mar 2026 | 188 | 1 |
| XIAMEN HOLLYDECO INDUSTRY AND TRADING CO., LTD | Aug 2025 | 104 | 0 |
| XIAMEN HOLYOCEAN TRADING | May 2026 | 66 | 24 |
| XIAMEN HOMDOCK LIVING TECHNOLOGY CO | Oct 2025 | 166 | 0 |
| XIAMEN HOME & SENSE IMPORT AND EXPO | May 2026 | 238 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-18 | MAEU265054972 | 608E | Simple BOL FROB | MAEU | 9289946 | MAERSK SARNIA | 2026-03-17 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 2,935 CTN | 36,337 LB | Container Yard | XIAMEN HIGHKEY TRADING LTD | ARDENE | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC | FOOTWEAR | |
| 2026-03-18 | MAEU265054968 | 608E | Simple BOL FROB | MAEU | 9289946 | MAERSK SARNIA | 2026-03-17 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 3,635 CTN | 74,674 LB | Container Yard | XIAMEN HIGHKEY TRADING LTD | ARDENE | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC | FOOTWEAR | |
| 2026-03-11 | MAEU263279344 | 607E | Simple BOL FROB | MAEU | 9430399 | SANTA BARBARA | 2026-03-10 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 4,649 CTN | 60,686 LB | Container Yard | XIAMEN HIGHKEY TRADING LTD | ARDENE | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC | FOOTWEAR | |
| 2026-03-03 | MAEU263695172 | 606E | Simple BOL FROB | MAEU | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-03-02 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,528 CTN | 13,438 LB | Container Yard | XIAMEN HIGHKEY TRADING | ARDENE | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC | FOOTWEAR | |
| Run Date | 2026-03-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-17 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | MAEU265311089 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 608E |
| IMO # | 9289946 |
| Vessel Name | MAERSK SARNIA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 27808 LB |
| Weight in KG | 12,613 KG |
| Quantity | 2218 CTN |
| Volume | 3973 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
MRSU5362523 MRKU0657215 |
| Commodity Description |
FOOTWEAR FOOTWEAR |
| Shipper Name | XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 402 HENGTIAN ROAD 45 FL NORTH STATI |
| City | XIAMEN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 361000 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 865925859813 |
| Shipper Name | XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 402 HENGTIAN ROAD 45 FL NORTH STATI |
| City | XIAMEN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 361000 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | GILLIAN@HIGHKEY.CN |
| Consignee Name | ARDENE |
|---|---|
| Address Line 1 | 2500 AUTOROUTE CHOMEDEY (A13) LAVAL |
| City | LAVAL |
| State Province | QC |
| Zip Code | H7X 4G8 |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | GEORGE@ARDENE.COM |
| Consignee Name | ARDENE |
|---|---|
| Address Line 1 | 2500 AUTOROUTE CHOMEDEY (A13) LAVAL |
| City | LAVAL |
| State Province | QC |
| Zip Code | H7X 4G8 |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 15143834442 |
| Notify Party Name | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5150 SPECTRUM WAY SUITE 501 MISSISS |
| City | MISSISSAUGA |
| State Province | ON |
| Zip Code | L4W 5G2 |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 19056245585 |
| Notify Party Name | MAERSK CUSTOMS SERVICES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5150 SPECTRUM WAY SUITE 501 MISSISS |
| City | MISSISSAUGA |
| State Province | ON |
| Zip Code | L4W 5G2 |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | WMCDOCS@LNS.MAERSK.COM |
| Container Number | MRSU5362523 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN1966790 |
| Seal Number 1 | CN1966790 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FOOTWEAR |
| Marks and Numbers 1 | ARD MONTREAL CANADA CT SKU QTY SUPPLIE R PO |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 640299 | 00142776 | 0000015864 LB |
| Container Number | MRKU0657215 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN5336279 |
| Seal Number 1 | CN5336279 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FOOTWEAR |
| Marks and Numbers 1 | ARD MONTREAL CANADA CT SKU QTY SUPPLIE R PO |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 640299 | 00107496 | 0000011944 LB |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 76 | 2026-03-18 |
| Seattle, Washington | 40 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 11 | 2025-10-27 |
| Long Beach, California | 10 | 2025-09-04 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2024-02-26 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2022-04-15 |
| Portland, Oregon | 1 | 2021-10-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 86 | 2026-05-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 40 | 2025-12-31 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 9 | 2024-02-22 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-03-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2024-02-26 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2025-09-04 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2021-10-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Highkey Trading Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.,LTD | ADD:4&5 FLOOR,NO.402,HENGTIAN ROAD,NORTH STATION BUSINESS CENTER,JIMEI 865925859813 | 2025-07-07 | 4 |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.,LTD | 4 AND 5 FLOOR, NO.402, HENGTIAN RD, NORTH STATION BUSINESS CENTER, JIM EI DISTRICT XIAMEN 361021 CN | 2025-07-16 | 1 |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.,LTD | 2025-06-30 | 1 | |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.,LTD | 2025-08-06 | 1 | |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.,LTD | 2024-02-22 | 16 | |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING CO LTD | 2020-02-14 | 16 | |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING CO.,LTD. | 2022-09-10 | 8 | |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING LTD | 2026-03-18 | 7 | |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING LTD | 2026-03-18 | 7 | |
| XIAMEN HIGHKEY TRADING CO LTD | 2024-07-26 | 6 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||