There are a total of 70 bills of lading on file for Xiamen Horizon Import & Export between April 13th, 2013 and May 17th, 2026.
Of those 70 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 70 |
|---|---|
| Shipper Records | 70 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 13th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 48 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Xiamen Horizon Import & Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Xiamen Horizon Import & Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FLAMES BLAZING INTL TRADING CO LTD | May 2026 | 908 | 30 |
| FORTUNE TREE TRADING | Apr 2026 | 190 | 23 |
| FLY HORSE TRADING | May 2026 | 1,635 | 8 |
| ROMFORD GLOBAL CORP | May 2026 | 15 | 5 |
| AMERICAN GREEN TRADE INC | May 2026 | 478 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Horizon Import & Export.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | MATS6673079000 | MIGCXM26040234 | 023E | House Bill | MIGC | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-04-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 829 CTN | 14,139 K | Pier to Pier | XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT | ROMFORD GLOBAL CORP | MENS PANTS MENS TOPS LADYS PANTS LADYS TO PS | |
| 2026-04-20 | MATS1632649000 | MIGCXM26040181 | 023E | House Bill | MIGC | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-04-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 911 CTN | 15,004 K | Pier to Pier | XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT | ROMFORD GLOBAL CORP | MENS PANTS MENS TOPS LADYS PANTS LADYS TO PS | |
| 2026-04-13 | MATS9293572000 | MIGCXM26030569 | 071E | House Bill | MIGC | 9814612 | MATSONIA | 2026-04-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,060 CTN | 16,176 K | Pier to Pier | XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT | AMERICAN GREEN TRADE INC | MENS PANTS MENS TOPS LADYS PANTS | |
| 2026-04-06 | MATS6703860000 | MIGCXM26030449 | 096E | House Bill | MIGC | 9719056 | DANIEL K. INOUYE | 2026-04-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 749 CTN | 12,401 K | Pier to Pier | XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT | FORTUNE TREE TRADING | MENS TOP MENS PANTS | |
| Run Date | 2026-04-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | MATS1681692000 |
|---|---|
| House BOL # | MIGCXM26040397 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MIGC |
| Voyage # | 072E |
| IMO # | 9719068 |
| Vessel Name | KAIMANA HILA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14468 K |
| Weight in KG | 14,468 KG |
| Quantity | 822 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2310628 |
| Commodity Description |
MENS PANTS MENS TOPS LADYS PANTS LADYS TO PS |
| Shipper Name | XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD ROOM 2701,NO.2486,EAST |
| Address Line 3 | ISLAND RING BOULEVARD,HULI DISTRICT |
| City | XIAMEN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ROMFORD GLOBAL CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 6800 OWENSMOUTH AVE STE 310 |
| Address Line 3 | CANOGA PARK, CA 91303 |
| City | CANOGA PARK |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91303 |
| Country Code | US |
| Container Number | MATU2310628 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1634140 |
| Seal Number 1 | 1634140 |
| Equipment Description Code | SL |
| Equipment Description | Container, Steel (Container must be made of steel) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MENS PANTS MENS TOPS LADYS PANTS LADYS TO PS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 66 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 3 | 2013-07-02 |
| Oakland, California | 1 | 2025-04-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 65 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2013-07-02 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2025-10-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Horizon Import & Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT | ROOM 2701,NO.2486,EAST ISLAND RING BOULEVARD,HULI DISTRICT XIAMEN CN | 2026-05-18 | 29 |
| XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT | ROOM 2701,NO.2486,EAST ISLAND RING BOULEVARD,HULI DISTRICT ,XIAMEN XIAMEN CN | 2026-03-04 | 1 |
| XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT CO., LTD | 2025-09-23 | 12 | |
| XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT CO., LTD | 2025-09-08 | 9 | |
| XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT CO. | 2023-09-27 | 8 | |
| XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT CO | 2024-10-15 | 2 | |
| XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT CO.,LTD | 2025-09-23 | 2 | |
| XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT O.,LTD | 2025-10-06 | 2 | |
| XIAMEN HORIZON IMP.& EXP. CO.,LTD | 2013-04-24 | 1 | |
| XIAMEN HORIZON IMP.& EXP. CO.,LTD | 2013-07-02 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||