There are a total of 162 bills of lading on file for Xiamen HPF Imp. And EXP. between January 23rd, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 162 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 162 |
|---|---|
| Shipper Records | 164 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 23rd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN HPF IMP. AND EXP..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen HPF Imp. And EXP., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen HPF Imp. And EXP. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MOTORCAR PARTS OF AMERICA, INC. | May 2026 | 4,004 | 25 |
| GLOBAL NEW BEGINNINGS INC | May 2026 | 645 | 7 |
| FIAS APPAREL TRADING INC | May 2026 | 168 | 7 |
| WHIRLEY INDUSTRIES INC | Aug 2024 | 813 | 6 |
| HANDSTANDS PROMO INC | Jul 2022 | 790 | 3 |
| BESEEING INC | May 2026 | 29 | 3 |
| WEDOWHOLESALE TRADING COMPANY | Dec 2025 | 44 | 2 |
| TWIST INTIMATE GROUP,LLC | May 2026 | 1,705 | 2 |
| Mar 2026 | 2 | 2 | |
| SMITH-WESTERN CO. | Mar 2026 | 1,105 | 2 |
| ALLGOOD TRADING INC | May 2026 | 505 | 2 |
| WIN WOOD VIETNAM | May 2026 | 765 | 1 |
| TRAVELWAY GROUP INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 4,880 | 1 |
| TOP WISE SERVICES USA | Mar 2026 | 208 | 1 |
| Oct 2023 | 3 | 1 | |
| STARBOARD CRUISE SERVICES | May 2026 | 5,403 | 1 |
| SEARDIZ DIFZA INC | May 2026 | 100 | 1 |
| MASLA INC | May 2026 | 355 | 1 |
| Nov 2024 | 6 | 1 | |
| GARFINKEL PUBLICATIONS | May 2026 | 416 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen HPF Imp. And EXP.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HONGYUANJIA TRADING CO., LTD | Oct 2024 | 96 | 0 |
| XIAMEN HONGZHANXING CO.,LTD. | May 2026 | 316 | 12 |
| XIAMEN HONGZHI IMP. & EXP. TRADING | May 2026 | 633 | 10 |
| XIAMEN HONTON TRADING CO.,LTD | May 2026 | 739 | 18 |
| XIAMEN HOPERGY PHOTOVOLTAIC TECHNOLOGY CO.,LTD. | Mar 2026 | 407 | 1 |
| XIAMEN HORIZON IMPORT & EXPORT | May 2026 | 70 | 12 |
| XIAMEN HORIZON SUPPLY CHAIN COMPANY | May 2026 | 176 | 18 |
| XIAMEN HORIZON TECHNOLOGY CO.,LTD | Sep 2023 | 172 | 0 |
| XIAMEN HOTO IMPORT & EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 422 | 3 |
| XIAMEN HPF FOREIGN TRADE SERVICE CO.,LTD. | May 2026 | 406 | 20 |
| XIAMEN HPF IMP.AND EXP.CO.,LTD | May 2026 | 822 | 3 |
| XIAMEN HUALIAN ELECTRONICS CORP. | May 2026 | 348 | 8 |
| XIAMEN HUARUI ZHONGYING TRADING COMPANY LTD | May 2026 | 158 | 8 |
| XIAMEN HUARUIDA INTERNATIONAL LOGIS | Apr 2026 | 82 | 3 |
| XIAMEN HUASHENGBIZ IMPORT AND EXPOR | Jun 2024 | 811 | 0 |
| XIAMEN HUAWEN IMPORT AND EXPORT COM | May 2026 | 150 | 8 |
| XIAMEN HUAYIJIA IMPORT AND EXPORT C | Jun 2024 | 158 | 0 |
| XIAMEN HUAZHI IMPORT AND EXPORT CO.,LTD. | Mar 2024 | 438 | 0 |
| XIAMEN HUIRUISI TRADING | Apr 2026 | 156 | 31 |
| XIAMEN HUITUYU TECHNOLOGY | May 2026 | 91 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | WHLC026G519285 | CQEGXMN26040102 | E043 | House Bill | CQEG | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,530 CTN | 12,169 K | XIAMEN HPF IMP. AND EXP. | BESEEING INC | BESEEING INC | UNDERWEAR | |
| 2026-05-14 | MEDUKG611123 | HNLTXM264A0415 | 615N | House Bill | HNLT | 9930959 | MSC DARLENE | 2026-05-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 12 PKG | 5,304 K | House to House | XIAMEN HPF IMP AND EXP COMPANY LIMITED | MOTORCAR PARTS OF AMERICA | MOTORCAR PARTS OF AMERICA | HOUSING HS CODE:851190 |
| 2026-05-06 | OOLU2323624420 | SFOKXMN26040007 | 26122 | House Bill | SFOK | 9417268 | OOCL LONDON | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 494 CTN | 10,868 K | House to House | XIAMEN HPF IMP. & EXP. | ALLGOOD TRADING INC | ALLGOOD TRADING INC | UNDERWEAR THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOO D PACKING MATERIALS |
| 2026-04-18 | CMDUXIA1819431 | GLCAGLXL26030532 | 0YTGR | House Bill | GLCA | 9645865 | CSCL SUMMER | 2026-04-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 345 CTN | 3,490 K | Pier to Pier | XIAMEN HPF IMP. AND EXP. | MASLA INC | MASLA INC | UNDERWEAR . . . |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | COSU6450558840 |
|---|---|
| House BOL # | WECDXMNWD014491 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | WECD |
| Voyage # | 26006 |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL IRIS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12341 KG |
| Weight in KG | 12,341 KG |
| Quantity | 1442 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU8029095 |
| Commodity Description |
UNDERWEAR THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Shipper Name | XIAMEN HPF IMP. AND EXP. CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 10TH FL., BLDG. E, XIAMEN |
| Address Line 2 | INTERNATIONAL SHIPPING CENTER, NO. |
| Address Line 3 | 99 XIANGYU ROAD, XIAMEN,FUJIAN |
| Consignee Name | BESEEING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2882 W 4700 S SALT LAKE CITY, UT |
| Address Line 2 | 84129 |
| Container Number | TEMU8029095 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX067436 |
| Seal Number 1 | CX067436 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | UNDERWEAR THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | ALLSTYLE QTY CARTON MADEIN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 51 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 34 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 18 | 2023-07-10 |
| Miami, Florida | 11 | 2025-12-01 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2023-05-31 |
| Baltimore, Maryland | 6 | 2014-09-16 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2023-10-07 |
| Houston, Texas | 2 | 2022-09-29 |
| Jacksonville, Florida | 2 | 2019-03-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 128 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 10 | 2022-03-05 |
| Pusan South Korea | 7 | 2025-12-01 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2021-12-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2024-11-29 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 3 | 2020-03-24 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2025-05-23 |
| Singapore Singapore | 2 | 2017-01-03 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2026-03-06 |
| Fuzhou China (Mainland) | 1 | 2019-09-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen HPF Imp. And EXP. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HPF IMP. AND EXP. | 10TH FL., BLDG. E, XIAMEN INTERNATIONAL SHIPPING CENTER, NO. 99 XIANGYU ROAD, XIAMEN,FUJIAN | 2026-05-22 | 10 |
| XIAMEN HPF IMP. AND EXP. | 431 G,4 F,BUILDING C, XIAMEN INTERNATIONAL SHIPPING CENTER XIAMEN CN | 2025-12-01 | 3 |
| XIAMEN HPF IMP. AND EXP. | 2026-05-15 | 2 | |
| XIAMEN HPF IMP. AND EXP. | 2025-11-29 | 1 | |
| XIAMEN HPF IMP. AND EXP. | 2025-11-29 | 1 | |
| XIAMEN HPF IMP. AND EXP. | 2026-04-18 | 1 | |
| XIAMEN HPF IMP. & EXP. CO.,LTD. | 2024-08-17 | 9 | |
| XIAMEN HYM IMPORT & EXPORT CO.,LTD | 2021-07-01 | 8 | |
| XIAMEN HWM IMPORT & EXPORT CO., LTD | 2014-09-16 | 6 | |
| XIAMEN HPF IMP. & EXP. | 2026-01-13 | 5 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Xiamen HPF Imp. And EXP.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-01 | 3 | |
| 2025-11-29 | 2 | |
| 2021-11-01 | 4 | |
| 2020-01-07 | 2 | |
| 2018-01-09 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||