There are a total of 21,843 bills of lading on file for Yantai Winhere Auto-Part Manufacturing Co.,Ltd. between September 21st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 21,843 bills of lading, 188 were within the past 30 days and 436 were within the past 90 days.
| Total Records | 21,843 |
|---|---|
| Shipper Records | 21,847 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 188 |
| Records in Last 90 Days | 436 |
| Records in the Past Year | 2,010 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Yantai Winhere Auto-Part Manufacturing Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Yantai Winhere Auto-Part Manufacturing Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WINHERE BRAKE PARTS, INC. | May 2026 | 13,520 | 6,157 |
| ADVANCE STORES COMPANY, INC. | May 2026 | 29,557 | 983 |
| UAP INC. | Feb 2026 | 3,300 | 236 |
| CARQUEST CANADA LTD. | May 2026 | 1,824 | 214 |
| ADVANCE AUTO PARTS | May 2026 | 6,756 | 181 |
| WINHERE CANADA CO., LTD. | May 2026 | 141 | 133 |
| NORTH POLE STAR S.DE R.L. DE C.V. | May 2026 | 23,732 | 84 |
| ENTREPOT DE MONTREAL 1470 INC. | May 2026 | 549 | 79 |
| DBA USA LLC | May 2026 | 296 | 60 |
| ROBERT BOSCH BRAKE COMPONENTS, LLC | Nov 2022 | 119 | 58 |
| CQ SOURCING INC | May 2026 | 25,247 | 56 |
| WORLDPAC CANADA, INC. | Feb 2026 | 1,009 | 46 |
| AISIN WORLD CORP. OF AMERICA | May 2026 | 16,912 | 43 |
| ROBERT BOSCH TOOL DE MEXICO S.A | May 2026 | 4,171 | 41 |
| POLARIS INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 28,704 | 34 |
| MITSUBISHI MOTORS CORPORATION | May 2026 | 19,812 | 34 |
| BRP MEXICO S.A. DE C.V. | May 2026 | 13,299 | 31 |
| BOSCH BRAKE COMPONENTS LLC | Mar 2026 | 4,720 | 31 |
| BECK ARNLEY HOLDINGS LLC | Mar 2026 | 2,869 | 27 |
| HI-TEC BRAKES MANUFACTURING CO | May 2026 | 550 | 20 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yantai Winhere Auto-Part Manufacturing Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAI SUMAI INTERNATIONAL TRADE CO | May 2026 | 232 | 10 |
| YANTAI T. FULL BIOTECH CO. LTD. | Oct 2025 | 533 | 0 |
| YANTAI TAJIMA AUTOMOBILE PARTS CO. | May 2026 | 384 | 2 |
| YANTAI TEDFOODS CO.,LTD. | May 2026 | 1,589 | 29 |
| YANTAI THANADDO INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 104 | 12 |
| YANTAI TIANLU FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 345 | 18 |
| YANTAI TONGDA INTERNATIONAL TRADE L | May 2026 | 529 | 6 |
| YANTAI VALIANT FINE CHEMICALS CO., LTD. | Dec 2022 | 191 | 0 |
| YANTAI WANPY INTERNATIONAL TRADE CO | May 2026 | 471 | 10 |
| YANTAI WEI-CHENG FOOD CO., LTD | May 2026 | 1,133 | 8 |
| YANTAI WONRAY RUBBER TYRE CO.,LTD | May 2026 | 160 | 3 |
| YANTAI X.X ZHIYUAN NEW MATERIALS SC | Sep 2025 | 195 | 0 |
| YANTAI XIANGYU PACKAGING CO., LTD. | May 2026 | 60 | 6 |
| YANTAI XIAOJIE ELECTRONIC COMMERCE | Feb 2026 | 151 | 0 |
| YANTAI XINGRUI DIANZISHANGWU CO. | May 2026 | 120 | 12 |
| YANTAI XINZHONG GARMENT CO.,LTD. | May 2026 | 268 | 2 |
| YANTAI YAQI TEXTILE CO.,LTD. | Apr 2026 | 505 | 2 |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | May 2026 | 269 | 12 |
| YANTAI YOGY PRECISION METAL PRODUCTS CO., LTD | May 2025 | 236 | 0 |
| YANTAI YOULEMAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 73 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDUWZ305063 | HYSLXTAO05260255 | 618A | House FROB | HYSL | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 25 PKG | 16,947 K | House to House | YANTAI WINHERE AUTO-PART | CARQUEST CANADA LTD. | MAERSK LOGISTICS AND SERVICES CANAD A INC. | BRAKE ROTOR HS:870830 | |
| 2026-05-29 | MEDUWZ305014 | HYSLXTAO05260249 | 618A | House FROB | HYSL | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 16,948 K | House to House | YANTAI WINHERE AUTO-PART | CARQUEST CANADA LTD. | MAERSK LOGISTICS AND SERVICES CANAD A INC. | BRAKE ROTOR HS:870830 | |
| 2026-05-29 | MEDUWZ305030 | HYSLXTAO05260254 | 618A | House Bill | HYSL | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 27 PKG | 16,951 K | House to House | YANTAI WINHERE AUTO-PART | CARQUEST CANADA LTD. | MAERSK LOGISTICS AND SERVICES CANAD A INC. | BRAKE ROTOR HS:870830 | |
| 2026-05-29 | MEDUWZ304991 | HYSLXTAO05260247 | 618A | House FROB | HYSL | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 23 PKG | 16,948 K | House to House | YANTAI WINHERE AUTO-PART | CARQUEST CANADA LTD. | MAERSK LOGISTICS AND SERVICES CANAD A INC. | BRAKE ROTOR HS:870830 | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | MEDUWZ305071 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLXTAO05260256 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 618A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC TEXAS |
| Vessel Country | DE |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16949 K |
| Weight in KG | 16,949 KG |
| Quantity | 23 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CXDU1362366 |
| Commodity Description |
BRAKE ROTOR HS:870830 |
| Shipper Name | YANTAI WINHERE AUTO-PART |
|---|---|
| Address Line 1 | MANUFACTURING CO.,LTD NO.80 |
| Address Line 2 | TAISHAN RD ETDZ OF YANTAI CHINA |
| Consignee Name | CARQUEST CANADA LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8399 GEORGE BOLTON PARKWAY,BOLTON, |
| Address Line 2 | ON L7E 4M2 CANADA |
| Notify Party Name | MAERSK LOGISTICS AND SERVICES CANAD |
|---|---|
| Address Line 1 | A INC. 5150 SPECTRUM WAY, SUITE 501 |
| Address Line 2 | MISSISSAUGA, ONTARIO CANADA, L4W |
| Address Line 3 | 5G2 |
| Container Number | CXDU1362366 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47554677 |
| Seal Number 1 | FX47554677 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BRAKE ROTOR HS:870830 |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 4,899 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 4,335 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 3,598 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 1,785 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 1,708 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 1,581 | 2026-05-22 |
| Oakland, California | 1,066 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 812 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 722 | 2026-05-23 |
| Jacksonville, Florida | 310 | 2026-05-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 16,774 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 3,491 | 2026-05-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 515 | 2026-04-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 432 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 255 | 2026-05-23 |
| Colon Panama | 60 | 2026-03-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 40 | 2025-09-04 |
| Kingston Jamaica | 38 | 2025-04-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 35 | 2025-09-16 |
| Yokohama Japan | 35 | 2024-06-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yantai Winhere Auto-Part Manufacturing Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | NO 80 TAISHAN RD ETDZ OF YANTAI CHINA | 2025-10-06 | 6,504 |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | NO 80 TAISHAN RD ETDZ OF YANTAI 264006, CHINA | 2025-10-04 | 37 |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | 2025-09-22 | 30 | |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | 2025-09-09 | 16 | |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | 2025-09-09 | 15 | |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | 2025-08-30 | 14 | |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | 2025-08-09 | 11 | |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | 2025-07-28 | 3 | |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | 2025-07-04 | 1 | |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTUR | 2022-12-20 | 3,018 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Yantai Winhere Auto-Part Manufacturing Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,239 | |
| 2026-03-19 | 261 | |
| 2026-01-29 | 1 | |
| 2024-09-24 | 28 | |
| 2022-04-15 | 1 | |
| 2021-04-13 | 1 | |
| 2015-06-10 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||