There are a total of 269 bills of lading on file for Yantai Yaxun International Trade LT between August 16th, 2017 and May 19th, 2026.
Of those 269 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 269 |
|---|---|
| Shipper Records | 269 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 16th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 67 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Yantai Yaxun International Trade LT, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Yantai Yaxun International Trade LT in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TOPSELLER INC | May 2026 | 846 | 57 |
| EEZGLOBAL INC. | Apr 2026 | 403 | 56 |
| ECOSS INC | May 2026 | 332 | 48 |
| ASC365 INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 131 | 14 |
| WALDEEP INC. | Apr 2026 | 70 | 12 |
| EFFTECH INC. | May 2026 | 34 | 11 |
| AMERICAN SHUDA GROUP LTD | Nov 2025 | 1,195 | 7 |
| May 2026 | 4 | 2 | |
| Dec 2024 | 1 | 1 | |
| BRILLIANT DELIVERY ZONE | Oct 2023 | 94 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yantai Yaxun International Trade LT.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAI WANPY INTERNATIONAL TRADE CO | May 2026 | 471 | 10 |
| YANTAI WEI-CHENG FOOD CO., LTD | May 2026 | 1,133 | 8 |
| YANTAI WINHERE AUTO-PART MANUFACTURING CO.,LTD. | May 2026 | 21,843 | 436 |
| YANTAI WONRAY RUBBER TYRE CO.,LTD | May 2026 | 160 | 3 |
| YANTAI X.X ZHIYUAN NEW MATERIALS SC | Sep 2025 | 195 | 0 |
| YANTAI XIANGYU PACKAGING CO., LTD. | May 2026 | 60 | 6 |
| YANTAI XIAOJIE ELECTRONIC COMMERCE | Feb 2026 | 151 | 0 |
| YANTAI XINGRUI DIANZISHANGWU CO. | May 2026 | 120 | 12 |
| YANTAI XINZHONG GARMENT CO.,LTD. | May 2026 | 268 | 2 |
| YANTAI YAQI TEXTILE CO.,LTD. | Apr 2026 | 505 | 2 |
| YANTAI YOGY PRECISION METAL PRODUCTS CO., LTD | May 2025 | 236 | 0 |
| YANTAI YOULEMAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 73 | 7 |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 412 | 8 |
| YANTAI ZHENGHAI MAGNETIC MATERIAL | May 2026 | 890 | 29 |
| YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS CO. | May 2026 | 75 | 10 |
| YANTAI ZHONGLIAN INDUSTRY CO., LTD | Dec 2025 | 474 | 0 |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD | May 2026 | 407 | 9 |
| YANTAIR CO LTD | May 2026 | 320 | 5 |
| YANUO (QINGDAO) INTERNATIONAL LOGIS | May 2026 | 1,925 | 462 |
| YANWEN | Apr 2025 | 62,235 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | OOLU2325205340 | KYSIOAKQ2600006 | 1219E | House Bill | KYSI | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-04-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 402 PKG | 3,262 KG | House to House | YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | EEZGLOBAL INC. | EEZGLOBAL INC. | HIGH TEMPERATURE RESISTANT SILICONE RUBBER HE |
| 2026-04-30 | OOLU2325205340 | KYSIOAKQ2600005 | 1219E | House Bill | KYSI | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-04-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 97 PKG | 1,500 KG | House to House | YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | EEZGLOBAL INC. | EEZGLOBAL INC. | ELECTRIC CORN THRESHER HI-POT TESTER |
| 2026-04-30 | HLCUTA12602DMIN0 | DWCHSQINS0049438 | 614E | House Bill | DWCH | 9359038 | GUSTAV MAERSK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 112 CTN | 11,435 KG | Container Yard | YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | EEZGLOBAL INC. | EEZGLOBAL INC. | JUICER MACHINE/MIXING MACHINE/ELECTRIC HEATIN G OVEN/PNEUMATIC PUNCH MACHINE/AUTOMATIC BOTT LE ACCUMULATION MACHINE/VIBRATING SC... |
| 2026-04-23 | HLCUTA12602DMIQ2 | DWCHSQINS0049439 | 613E | House Bill | DWCH | 9359052 | GERDA MAERSK | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 110 CTN | 10,061 KG | House to House | YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | EEZGLOBAL INC. | EEZGLOBAL INC. | ELECTRIC HEATING OVEN/MEAT CUTTING MACHINE/CO NCRETE FLOOR GRINDER/FRUIT & VEGETABLE DRYING MACHINE/PLATE POLISHING MACHINE/PULV... |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | YMJAW240397082 |
|---|---|
| House BOL # | SFOKTAO26040240 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SFOK |
| Voyage # | 112E |
| IMO # | 9345415 |
| Vessel Name | COSCO EUROPE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | QINGDAO CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10554 K |
| Weight in KG | 10,554 KG |
| Quantity | 118 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU8756237 |
| Commodity Description |
GRASS CUT CRUSHER MACHINE MEAT CUTTING MACHIN E DOUGH MIXER ROLLING PIPE BENDING MACHINE ST AGE HYDRAULIC TRANSMISSION JACK INDUSTRIAL WA VE HUMIDIFIER CONVEYOR MACHINE CONCRETE |
| Shipper Name | YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.4 ZHICHU SOUTH ROAD,ZHIFU DISTR |
| Address Line 3 | ICTYANTAI CITY,SHANDONG CHINATEL(0 |
| City | YANTAI |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | EFFTECH INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3524 BREAKWATER AVE 118HAYWARD, C |
| Address Line 3 | A 94545TEL. 3418001183 |
| City | HAYWARD |
| State Province | CA |
| Zip Code | 94545 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EFFTECH INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3524 BREAKWATER AVE 118HAYWARD, C |
| Address Line 3 | A 94545TEL. 3418001183 |
| City | HAYWARD |
| State Province | CA |
| Zip Code | 94545 |
| Country Code | US |
| Container Number | TEMU8756237 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAW393694 |
| Seal Number 1 | YMAW393694 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GRASS CUT CRUSHER MACHINE MEAT CUTTING MACHIN E DOUGH MIXER ROLLING PIPE BENDING MACHINE ST AGE HYDRAULIC TRANSMISSION JACK INDUSTRIAL WA VE HUMIDIFIER CONVEYOR MACHINE CONCRETE |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 105 | 2026-04-30 |
| Long Beach, California | 83 | 2026-05-02 |
| Savannah, Georgia | 28 | 2026-03-28 |
| Oakland, California | 26 | 2026-04-30 |
| Miami, Florida | 10 | 2026-03-13 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2026-04-21 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-07-12 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2025-10-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 222 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 19 | 2026-04-30 |
| Shanghai China (Mainland) | 18 | 2026-01-26 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2025-03-18 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2024-01-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yantai Yaxun International Trade LT that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | NO.4 ZHICHU SOUTH ROAD,ZHIFU DISTRI CT YANTAI CN | 2026-04-30 | 30 |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | NO.4 ZHICHU SOUTH ROAD,ZHIFU DISTRI CT YANTAI CITY,SHANDONG CHINA YANTAI CN | 2026-03-17 | 29 |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | 2025-08-06 | 12 | |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | 2026-05-22 | 7 | |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | 2026-02-14 | 5 | |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | 2025-10-15 | 4 | |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | 2026-03-28 | 3 | |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | 2026-04-30 | 3 | |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | 2025-06-26 | 2 | |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | 2025-08-12 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Yantai Yaxun International Trade LT.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-05 | 24 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||