There are a total of 137 bills of lading on file for Zhejiang Mujia Home Furnishing Co. between October 20th, 2020 and May 19th, 2026.
Of those 137 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 137 |
|---|---|
| Shipper Records | 137 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Zhejiang Mujia Home Furnishing Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Zhejiang Mujia Home Furnishing Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHINAWYN CO.,LIMITED | May 2026 | 726 | 114 |
| HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 436 | 6 |
| WYNTEX LLC | Dec 2022 | 12 | 1 |
| NATURE INTERNATIONAL TRADING INC. | Apr 2026 | 714 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhejiang Mujia Home Furnishing Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | CMDUNGP3508965 | AMZDCN263WBK5KMC | 0GVMG | House Bill | AMZD | 9322499 | CMA CGM MANTA RAY | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 350 CTN | 5,291 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING | HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | CHINAWYN | CURTAINS CUSHION COVER |
| 2026-05-08 | CMDUNGP3509067 | AMZDCN26YDNMOFUV | 0GVMG | House Bill | AMZD | 9322499 | CMA CGM MANTA RAY | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 187 CTN | 2,727 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING | HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | CHINAWYN | CURTAINS COOLING MAT |
| 2026-04-30 | CMDUNGP3474120 | AMZDCN26HTQGKBOJ | 0GVME | House Bill | AMZD | 9317975 | CMA CGM WHITE SHARK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 159 CTN | 2,481 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING | HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | CHINAWYN | CURTAINS TABLE CLOTH CUSHION COVER |
| 2026-04-15 | CMDUNGP3431263 | AMZDCN267MHAVCAW | 0GVMA | House Bill | AMZD | 9331012 | CMA CGM TARPON | 2026-04-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 169 CTN | 2,569 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING | HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | CHINAWYN | CURTAINS CUSHION COVER CURTAIN POLE |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-02 |
| Master BOL # | CMDUNGP3555134 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26YYYYMQOI |
| Manifest Number | 560530 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0GVMK |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM NEW JERSEY |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2767 KG |
| Weight in KG | 2,767 KG |
| Quantity | 172 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU4179646 |
| Commodity Description |
CURTAINS |
| Shipper Name | ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTDXINXIN VILLAGE KEYAN STREET SHAO |
| Address Line 2 | XING COUNTY, KEQIAO |
| City | SHAOXING |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 312000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY C |
|---|---|
| Address Line 1 | O., LTD C/O FBA4000 S PRIME PASEO |
| City | ONTARIO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91761 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | CHINAWYN CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 9B CHEONG TAI COMMERCIAL BUILDING, |
| Address Line 2 | 66 WING LOK STREET SHEUNG WANHONGKO |
| City | HK |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92376 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCNU4179646 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M1801586 |
| Seal Number 1 | M1801586 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CURTAINS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 102 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 15 | 2023-11-14 |
| Oakland, California | 7 | 2025-10-13 |
| Baltimore, Maryland | 7 | 2022-01-06 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2026-01-30 |
| Seattle, Washington | 1 | 2022-08-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 117 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2025-06-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2022-01-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhejiang Mujia Home Furnishing Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO. | LTDXINXIN VILLAGE KEYAN STREET SHAO XING COUNTY SHAOXING 312000 CN | 2025-10-07 | 11 |
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO. | ,LTDXINXIN VILLAGE,KEYAN STREET,SHA OXING COUNTY,ZHEJIANG PROVINCE SHAOXING 312000 CN | 2023-12-06 | 53 |
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING | 2026-03-18 | 25 | |
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO. | 2021-11-04 | 22 | |
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING | 2026-05-21 | 6 | |
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO.,LTD | 2022-11-15 | 5 | |
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO. | 2022-08-27 | 3 | |
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO. | 2023-10-16 | 3 | |
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO. | 2020-12-09 | 1 | |
| ZHEJIANG MUJIA HOME FURNISHING CO | 2021-03-08 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||