There are a total of 263 bills of lading on file for AMAX Leather Canada Ltd between January 2nd, 2021 and May 21st, 2026.
Of those 263 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 263 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 245 |
| Notify Party Records | 44 |
| First Shipment on File | Jan 2nd, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAX LEATHER CANADA LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with AMAX Leather Canada Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with AMAX Leather Canada Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RUIHAO FURNITURE MFG CO., LTD. | May 2026 | 1,378 | 190 |
| MEGAIN FURNITURE (DONG GUAN) CO. | Jul 2025 | 312 | 12 |
| CAMPBELL WAREHOUSING LTD. | May 2026 | 189 | 11 |
| DONGGUAN XIANGTAI UPHOLSTERY CO. | May 2026 | 915 | 9 |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | May 2026 | 3,071 | 7 |
| DONGGUAN TIANHANG FURNITURE CO. | May 2026 | 1,995 | 5 |
| AURORA FURNITURE MANUFACTURING LTD. | May 2026 | 103 | 5 |
| SHENZHEN KTC TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 6,672 | 3 |
| VAN HAO FURNITURE COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,554 | 2 |
| DONGGUAN SHICAITONG TRADING CO. | May 2026 | 43 | 2 |
| ANJI HENGRUI FURNITURECO.,LTD | Aug 2022 | 118 | 2 |
| TRIUMPH EXPRESS SERVICE CANADA INC. | May 2026 | 55,072 | 1 |
| OEC LOGISTICS (QINGDAO) CO., LTD. | May 2026 | 168,393 | 1 |
| Mar 2026 | 3 | 1 | |
| GUANGZHOU SUNWAY INT'L LOGISTICS CO LTD | Dec 2023 | 49 | 1 |
| CUMULUS SMART HOME APPLIANCE COMPAN | May 2026 | 8,661 | 1 |
| ARROW FURNITURE | Apr 2026 | 303 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to AMAX Leather Canada Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMASY TRADE LLC | May 2026 | 483 | 79 |
| AMATA, LLC | May 2026 | 841 | 15 |
| AMATRANS | Feb 2026 | 441 | 0 |
| AMATSUJI STEEL BALL MFG. CO., LTD. | May 2026 | 263 | 16 |
| AMAVA APPAREL LTD | May 2026 | 122 | 9 |
| AMAX GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 2,466 | 24 |
| AMAX GROUP USA LLC | Apr 2025 | 103 | 0 |
| AMAX INC. | May 2026 | 4,410 | 80 |
| AMAX INDUSTRIAL GROUP CHINA | Dec 2025 | 323 | 0 |
| AMAX INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 867 | 6 |
| AMAX LEATHER INC | May 2026 | 2,328 | 26 |
| AMAX MOBILITY LLC | May 2026 | 191 | 50 |
| AMAXX SHIPPING INC | May 2026 | 1,227 | 25 |
| AMAYA TRADING LLC | May 2026 | 175 | 6 |
| AMAZ SURFACE SDN. BHD | Apr 2026 | 77 | 1 |
| AMAZFIT INC | May 2026 | 1,150 | 29 |
| AMAZIIA INC | Jan 2026 | 131 | 0 |
| AMAZING AUTO IMPORTS LTD | Mar 2026 | 240 | 1 |
| AMAZING CHOICE CO., LTD. | May 2026 | 136 | 3 |
| AMAZING CO., LTD. | Apr 2026 | 121 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | CMDUSHZ7917060 | DWSHSZX26030074 | 0NWK7 | House FROB | DWSH | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-04-03 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 74 CTN | 5,561 K | Pier to Pier | RUIHAO FURNITURE MFG | AMAX LEATHER CANADA LTD | EZTRANS LOGISTICS LTD. | LEATHER SOFA |
| 2026-02-12 | EGLV149600343902 | OSTISZVAN2615834 | 0146E | House FROB | OSTI | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-02-11 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 63 CTN | 3,098 K | House to House | DONGGUAN XIANGTAI UPHOLSTERY | AURORA FURNITURE MANUFACTURING LTD | EZTRANS LOGISTICS LTD | LEATHER COVER SOFA PARTS |
| 2026-02-12 | EGLV149600343898 | OSTISZVAN2615813 | 0146E | House FROB | OSTI | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-02-11 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 58 CTN | 3,526 K | House to House | DONGGUAN XIANGTAI UPHOLSTERY | CAMPBELL WAREHOUSING LTD | EZTRANS LOGISTICS LTD | LEATHER SOFA |
| 2026-02-12 | EGLV149600343902 | OSTISZVAN2615814 | 0146E | House FROB | OSTI | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-02-11 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 71 CTN | 711 K | House to House | DONGGUAN SHICAITONG TRADING | AURORA FURNITURE MANUFACTURING LTD | EZTRANS LOGISTICS LTD | NON WOVEN FABRIC WOVEN FABRIC SOFA PARTS CARTON |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | YMJAW226795177 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 226369 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | YMJA |
| Voyage # | 020E |
| IMO # | 9792618 |
| Vessel Name | YM TUTORIAL |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | YANTIAN GD |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4024 KG |
| Weight in KG | 4,024 KG |
| Quantity | 61 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
YMMU6638258 |
| Commodity Description |
SEATS W WOODEN FRAMES UPHOLSTERED NESOI LEATHER SOFA THIS SHIPEMNT DO NOT HAVE WOODEN PACKEGS |
| Shipper Name | RUIHAO FURNITURE MFG CO. LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | BAOLIAN INDUSTRIAL ZONE GAOBU |
| Address Line 2 | TOWN DONGGUAN CITY 523282 |
| Address Line 3 | P.R.CHINA |
| Consignee Name | AMAX LEATHER CANADA LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 111-7799 BERG ROAD DELTA BC V4G |
| Address Line 2 | 0A5 CANADA |
| Notify Party Name | EZTRANS LOGISTICS LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1835 MEYERSIDE DR. UNIT 11 |
| Address Line 2 | MISSISSAUGA ON L5T 1G4 |
| Address Line 3 | ATTNBONNIE PAN |
| Container Number | YMMU6638258 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV958060 |
| Seal Number 1 | YMAV958060 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SEATS W WOODEN FRAMES UPHOLSTERED NESOI LEATHER SOFA THIS SHIPEMNT DO NOT HAVE WOODEN PACKEGS |
| Marks and Numbers 1 | N/M // // |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940161 | 00080480 | 0000004024 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 187 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 69 | 2026-01-17 |
| Oakland, California | 7 | 2023-01-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 243 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 12 | 2021-12-14 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-09-06 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2024-09-06 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2022-08-01 |
| Vancouver, BC Canada | 1 | 2022-04-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2021-03-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for AMAX Leather Canada Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 111-7799 BERG ROAD, DELTA, BC V4G 0A5 CANADA | 2026-05-23 | 52 |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 288-12899 76 AVENUE, SURREY BC V3W 1E6 CA | 2026-01-17 | 34 |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 2025-09-06 | 13 | |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 2025-09-06 | 12 | |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 2026-02-12 | 8 | |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 2026-02-12 | 4 | |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 2026-05-21 | 2 | |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 2026-02-12 | 1 | |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 2026-04-04 | 1 | |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | 2022-11-29 | 26 |
Below are the top 4 phone numbers on file for AMAX Leather Canada Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-20 | 5 | |
| 2025-12-20 | 1 | |
| 2025-03-08 | 1 | |
| 2021-10-30 | 3 |
Below are the top 8 email addresses on file for AMAX Leather Canada Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-23 | 33 | |
| 2025-04-24 | 2 | |
| 2024-05-10 | 6 | |
| 2023-12-19 | 3 | |
| 2023-07-22 | 1 | |
| 2023-06-30 | 2 | |
| 2023-04-13 | 1 | |
| 2021-02-17 | 1 |