There are a total of 175 bills of lading on file for Amaya Trading LLC between November 13th, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 175 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 175 |
|---|---|
| Shipper Records | 40 |
| Consignee Records | 129 |
| Notify Party Records | 93 |
| First Shipment on File | Nov 13th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAYA TRADING LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Amaya Trading LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Amaya Trading LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EASY PLASTICS PVT. LTD | May 2026 | 176 | 24 |
| VIGOUR PAK CO., LTD. | Jan 2025 | 1,248 | 8 |
| WEN HO INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 10,836 | 7 |
| Nov 2025 | 7 | 7 | |
| VIGOURPLASTIC CO., LTD | Jan 2025 | 7,375 | 5 |
| NINGBO CHANGYA PLASTIC (VIETNAM) CO | May 2026 | 7,392 | 3 |
| NINGBO CHANGYA PLASTIC VN CO.,LTD | Feb 2026 | 542 | 2 |
| May 2024 | 2 | 2 | |
| EATERY ESSENTIALS | Jan 2025 | 6,245 | 2 |
| AARON LEE | Apr 2026 | 49 | 2 |
| MICHAEL HASTINGS | Nov 2024 | 22 | 1 |
| LEO BROWN | Apr 2025 | 30 | 1 |
| Jun 2022 | 2 | 1 | |
| Apr 2024 | 1 | 1 | |
| Apr 2026 | 1 | 1 | |
| May 2025 | 5 | 1 | |
| May 2026 | 1 | 1 | |
| Jan 2022 | 1 | 1 | |
| EXTREME PSI | Feb 2024 | 13 | 1 |
| Feb 2026 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amaya Trading LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAVA APPAREL LTD | May 2026 | 122 | 9 |
| AMAX GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 2,466 | 24 |
| AMAX GROUP USA LLC | Apr 2025 | 103 | 0 |
| AMAX INC. | May 2026 | 4,410 | 80 |
| AMAX INDUSTRIAL GROUP CHINA | Dec 2025 | 323 | 0 |
| AMAX INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 867 | 6 |
| AMAX LEATHER CANADA LTD | May 2026 | 263 | 4 |
| AMAX LEATHER INC | May 2026 | 2,328 | 26 |
| AMAX MOBILITY LLC | May 2026 | 191 | 50 |
| AMAXX SHIPPING INC | May 2026 | 1,227 | 25 |
| AMAZ SURFACE SDN. BHD | Apr 2026 | 77 | 1 |
| AMAZFIT INC | May 2026 | 1,150 | 29 |
| AMAZIIA INC | Jan 2026 | 131 | 0 |
| AMAZING AUTO IMPORTS LTD | Mar 2026 | 240 | 1 |
| AMAZING CHOICE CO., LTD. | May 2026 | 136 | 3 |
| AMAZING CO., LTD. | Apr 2026 | 121 | 1 |
| AMAZING ELECTRONIC COMMERCE LIMITED | Apr 2026 | 242 | 1 |
| AMAZING ENERGY INDUSTRIAL CO | May 2026 | 759 | 8 |
| AMAZING EXPORT CORPORATION | May 2026 | 299 | 10 |
| AMAZING GREEN, INC. | May 2026 | 491 | 43 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | MAEU269318503 | DFFINGTL536724 | 618E | House Bill | DFFI | 9330496 | ADELIE P | 2026-04-29 | SAN JUAN, PUERTO RICO | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 1 CTN | 29 KG | AMAYAM TRADING | JOSE DELGADO SANTANA | JOSE DELGADO SANTANA | PTS. & ACCESS. OF MOTOR VEHICLES OF , NES | |
| 2026-04-21 | YMJAW216177043 | YESLYESU158183 | 076E | House Bill | YESL | 9462706 | YM UBIQUITY | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 426 CTN | 3,664 K | House to House | AMAYA TRADING LLC | AMAYA TRADING LLC | CARTONS OF PAPER FOOD CONTAINER PLASTIC LID | |
| 2026-04-07 | YMJAW216176042 | YESLYESU158003 | 247E | House Bill | YESL | 9337482 | YM UNIFORM | 2026-04-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 426 CTN | 3,664 K | House to House | AMAYA TRADING LLC | AMAYA TRADING LLC | CARTONS OF PAPER FOOD CONTAINER PLASTIC LID | |
| 2026-02-13 | ONEYTYOFQ5847900 | NGTL7522787 | 051E | House Bill | NGTL | 9725146 | HYUNDAI SATURN | 2026-02-12 | NEW YORK, NEW YORK | PUSAN SOUTH KOREA | 2 CTN | 32 KG | Container Yard | AMAYAMA TRADING | NEW AUTO PARTS (REINFORCEMENT) | ||
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | YMJAW216177706 |
|---|---|
| House BOL # | PNLPLAX2604C0009 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PNLP |
| Voyage # | 083E |
| IMO # | 9462691 |
| Vessel Name | YM UNIFORMITY |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | TAICHUNG TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8264 K |
| Weight in KG | 8,264 KG |
| Quantity | 1054 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU6259948 |
| Commodity Description |
DISPOSABLE FOOD TRAY DISPOSABLE FOOD PAIL DIS POSABLE PET CUPS AND LIDS PO 903 |
| Shipper Name | WEN HO INDUSTRIAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.42, LN. 336, MEIGANG RD.,DACUN |
| Address Line 3 | TOWNSHIP, CHANGHUA COUNTY |
| City | CHANGHUA |
| Zip Code | 51546 |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | AMAYA TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1905 HAMILTON ST SUITE 4 CHANDLER |
| Address Line 3 | AZ 85286 |
| City | CHANDLER |
| State Province | AZ |
| Zip Code | 85286 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | AMAYA TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1905 HAMILTON ST SUITE 4 CHANDLER |
| Address Line 3 | AZ 85286 |
| City | CHANDLER |
| State Province | AZ |
| Zip Code | 85286 |
| Country Code | US |
| Container Number | YMMU6259948 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV719521 |
| Seal Number 1 | YMAV719521 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DISPOSABLE FOOD TRAY DISPOSABLE FOOD PAIL DIS POSABLE PET CUPS AND LIDS PO 903 |
| Marks and Numbers 1 | AMAYA WWW.AMAYATRADING.COM ITEM CODE DESCRIPT ION MADE IN TAIWAN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 120 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 37 | 2026-02-09 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2024-02-09 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2026-02-10 |
| San Juan, Puerto Rico | 2 | 2026-04-30 |
| New York, New York | 1 | 2026-02-13 |
| Honolulu, Hawaii | 1 | 2024-04-16 |
| Miami, Florida | 1 | 2020-02-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 48 | 2026-05-12 |
| Jawaharlal Nehru India | 39 | 2025-11-03 |
| Kobe Japan | 26 | 2026-05-21 |
| Taibei China (Taiwan) | 12 | 2026-01-05 |
| Tokyo Japan | 6 | 2026-02-10 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2026-02-09 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2024-04-16 |
| Singapore Singapore | 5 | 2015-08-24 |
| Mundra India | 4 | 2025-03-07 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2026-04-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amaya Trading LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAYA TRADING LLC | 1905 HAMILTON ST SUITE 4 CHANDLER AZ 85286 CHANDLER AZ 85286 US | 2026-05-12 | 5 |
| AMAYA TRADING LLC | 1905 HAMILTON ST SUITE 4 CHANDLER AZ 85286 | 2026-04-21 | 2 |
| AMAYA TRADING LLC | 2025-07-09 | 2 | |
| AMAYA TRADING LLC | 2025-09-04 | 2 | |
| AMAYA TRADING LLC | 2025-11-26 | 1 | |
| AMAYA TRADING LLC | 2026-01-15 | 1 | |
| AMAYA TRADING LLC | 2025-12-11 | 1 | |
| AMAYA TRADING LLC | 2025-11-24 | 1 | |
| AMAYA TRADING LLC | 2025-07-28 | 1 | |
| AMAYA TRADING LLC | 2025-11-03 | 1 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Amaya Trading LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-15 | 18 | |
| 2026-01-15 | 2 | |
| 2025-07-28 | 2 | |
| 2021-11-09 | 6 | |
| 2014-04-10 | 2 |
Below are the top 3 email addresses on file for Amaya Trading LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-09-14 | 1 | |
| 2018-09-15 | 1 | |
| 2018-07-12 | 1 |