There are a total of 1,774 bills of lading on file for Amazing Innovations Limited between February 24th, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 1,774 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,774 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,284 |
| Consignee Records | 564 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Feb 24th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 90 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAZING INNOVATIONS LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Amazing Innovations Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Amazing Innovations Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WENCO TECHNOLOGY LIMITED | May 2022 | 1,088 | 348 |
| SHENZHEN MEITUO SUPPLY CHAIN CO., LTD | May 2026 | 419 | 150 |
| NEXTRONICS LIMITED | Jul 2022 | 296 | 102 |
| Feb 2021 | 3 | 1 | |
| SHIN KEN INTERNATIONAL INC | Mar 2026 | 1,472 | 1 |
| May 2022 | 1 | 1 | |
| HANGZHOU LIMPOTEX TRADE CO.,LTD | Feb 2024 | 19 | 1 |
| GOLDEN STATE FC LLC | May 2026 | 282,248 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amazing Innovations Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAZFIT INC | May 2026 | 1,150 | 29 |
| AMAZIIA INC | Jan 2026 | 131 | 0 |
| AMAZING AUTO IMPORTS LTD | Mar 2026 | 240 | 1 |
| AMAZING CHOICE CO., LTD. | May 2026 | 136 | 3 |
| AMAZING CO., LTD. | Apr 2026 | 121 | 1 |
| AMAZING ELECTRONIC COMMERCE LIMITED | Apr 2026 | 242 | 1 |
| AMAZING ENERGY INDUSTRIAL CO | May 2026 | 759 | 8 |
| AMAZING EXPORT CORPORATION | May 2026 | 299 | 10 |
| AMAZING GREEN, INC. | May 2026 | 491 | 43 |
| AMAZING IMPULSE CO.,LTD | Nov 2024 | 243 | 0 |
| AMAZING INTERNATIONAL FREIGHT INC. | May 2026 | 442 | 15 |
| AMAZING INTERNATIONAL LOGISTICS INC | May 2026 | 1,301 | 100 |
| AMAZING INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 234 | 2 |
| AMAZING LOGISTICS AND SUPPLY CHAIN | May 2026 | 1,624 | 4 |
| AMAZING MAGNETS LLC | May 2026 | 440 | 9 |
| AMAZING SPACE(HK) LIMITED | May 2026 | 342 | 31 |
| AMAZING SWEET FOODS | Mar 2026 | 221 | 2 |
| AMAZING TILE, LLC | May 2026 | 211 | 1 |
| AMAZING WEALTHY INT'L LTD. | Oct 2023 | 336 | 0 |
| AMAZOM.COM SERVICES LLC | Dec 2025 | 169 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUSHZ8035685 | AMZDCN26SV7MV57K | 0P50W | House Bill | AMZD | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 298 CTN | 4,393 KG | Pier to Pier | SHENZHEN MEITUO SUPPLY CHAIN | AMAZING INNOVATIONS LIMITED | ARTIFICIAL FLOWERS ATV COVER BIKE COVER CABIN AIR FILTER CAKE BOXES CAKE TURNTABLE STAND CAKE TURNTABLE STAND SET | ||
| 2026-05-25 | MAEU721425316 | AMZDCN26N5DKSWFN | 618E | House Bill | AMZD | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 382 CTN | 5,282 KG | SHENZHEN MEITUO SUPPLY CHAIN | AMAZING INNOVATIONS LIMITED | AROMA DIFFUSER AROMA DIFFUSER SET ARTIFICIAL FLOWERS BIKE COVER CABIN AIR FILTER CAKE BOXES CAKE TURNTABLE STAND | |||
| 2026-05-25 | CMDUSHZ8035696 | AMZDCN26DL7Q67DD | 0P50W | House Bill | AMZD | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 376 CTN | 5,293 KG | Pier to Pier | SHENZHEN MEITUO SUPPLY CHAIN | AMAZING INNOVATIONS LIMITED | AROMA DIFFUSER AROMA DIFFUSER SET ARTIFICIAL FLOWERS BIKE COVER CABIN AIR FILTER CAKE BOXES CAKE TURNTABLE STAND | ||
| 2026-05-25 | CMDUSHZ8035652 | AMZDCN26CAMSQNUC | 0P50W | House Bill | AMZD | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 401 CTN | 5,561 KG | Pier to Pier | SHENZHEN MEITUO SUPPLY CHAIN | AMAZING INNOVATIONS LIMITED | AROMA DIFFUSER AROMA DIFFUSER SET ARTIFICIAL FLOWERS BIKE COVER CABIN AIR FILTER CAKE BOXES CAKE TURNTABLE STAND | ||
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32141470 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26FL336SBH |
| Manifest Number | 564464 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 18E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GANGES |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | CNYTN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15785 KG |
| Weight in KG | 15,785 KG |
| Quantity | 1239 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HPCU4682033 |
| Commodity Description |
APRON BADGE HOLDER CABIN AIR FILTER CAKE BOX SET CAKE DECORATING SUPPLIES TOOLS CAKE DECORATING TIPS SET CAKE TURNTABLE STAND |
| Shipper Name | SHENZHEN MEITUO SUPPLY CHAIN CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | TDROOM 2004 BLOCK C, CHUANGZHIYUNCH |
| Address Line 2 | ENG, LIUXIAN AVENUE, XILI STREET, N |
| City | SHENZHEN |
| State Province | GU |
| Zip Code | 518055 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | AMAZING INNOVATIONS LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O AMAZON.COM SERVICES LLC, 4121 C |
| Address Line 2 | OYOTE CANYON RD, FONTANA, CA 92336, |
| City | FONTANA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92336 |
| Country Code | US |
| Container Number | HPCU4682033 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260357305 |
| Seal Number 1 | A4260357305 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | APRON BADGE HOLDER CABIN AIR FILTER CAKE BOX SET CAKE DECORATING SUPPLIES TOOLS CAKE DECORATING TIPS SET CAKE TURNTABLE STAND |
| Additional Cargo 1 | CAKE TURNTABLE STAND SET MIC STAND PHONE HOLDER MICROPHONE STAND MICROPHONE STAND SET PAPER CAKE BOARDS PILLOW COVERS SECURITY LOCK BOX VACUUM SEALER BAGS |
| Additional Cargo 2 | ARTIFICIAL FLOWERS CAMPING HAMMOCK CUPCAKE STAND SET CAKE BOXES YOGA BLOCK SET AROMA DIFFUSER MAKEUP SPONGE HAND-OPERATED TURNTABLE STAND |
| Additional Cargo 3 | RESETTABLE CODE LOCK RUSTPROOF LUGGAGE LOCK DISC PADLOCK PAPER CAKE BOARD |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Marks and Numbers 2 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Marks and Numbers 3 | N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M N/M |
| Marks and Numbers 4 | N/M N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 946 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 483 | 2025-10-30 |
| Oakland, California | 238 | 2026-04-13 |
| Newark, New Jersey | 77 | 2022-06-27 |
| Savannah, Georgia | 12 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 10 | 2023-06-21 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2023-04-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 1,608 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 123 | 2022-10-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2022-04-23 |
| Shekou China (Mainland) | 9 | 2022-12-06 |
| Pusan South Korea | 3 | 2024-08-31 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2021-08-13 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2021-07-24 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 1 | 2022-11-05 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2021-09-14 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 1 | 2021-06-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amazing Innovations Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 5990 N CAJON BLVD SAN BERNARDINO CA 92407 US | 2025-10-18 | 39 |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 1910 E CENTRAL AVE, SAN BERNARDINO, CA 92408, US(ONT2) SAN BERNARDINO CA 92408 US | 2025-07-24 | 25 |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 2025-11-04 | 22 | |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 2025-07-19 | 15 | |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 2025-11-04 | 14 | |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 2025-10-24 | 14 | |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 2026-03-25 | 11 | |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 2026-05-23 | 6 | |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 2026-05-08 | 5 | |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | 2025-10-21 | 5 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Amazing Innovations Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-11-17 | 13 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||