There are a total of 440 bills of lading on file for Amazing Magnets LLC between November 12th, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 440 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 440 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 440 |
| Notify Party Records | 175 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 21 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAZING MAGNETS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Amazing Magnets LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Amazing Magnets LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NINGBO ALVIN MAGNETS MATERIAL CO. | May 2026 | 211 | 71 |
| NINGBO JINJI STRONG MAGNETIC MATERI | May 2026 | 736 | 54 |
| EARTH PANDA ADVANCE MAGNETIC MATERIAL CO.,LTD | Apr 2026 | 408 | 48 |
| UNIVERSAL NINGBO MAGNETECH CO LTD | May 2025 | 188 | 15 |
| HANGZHOU TENGYE MAGNETIC MATERIALS | Jan 2025 | 23 | 15 |
| WEIZHONG MAGNETICS CO., LTD | May 2026 | 119 | 8 |
| ADVANCED MAGNETIC MOTOR COMPONENTS CO. LTD | May 2026 | 180 | 5 |
| Mar 2026 | 4 | 3 | |
| UNIVERSAL CITY DEVELOPMENT PARTNERS | May 2026 | 128,743 | 2 |
| RICHFIELDS CORPORATION LIMITED | May 2026 | 1,110 | 2 |
| SHIPPER UNIVERSAL COLD STORAGE (P)LTD. | Oct 2024 | 22 | 1 |
| NINGBO SKYWAY LIGHT INDUSTRY & TRADING CO.,LTD | Sep 2025 | 132 | 1 |
| NINGBO SKYWAY LIGHT INDUSTRIY AND T | Dec 2025 | 49 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amazing Magnets LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAZING ELECTRONIC COMMERCE LIMITED | Apr 2026 | 242 | 1 |
| AMAZING ENERGY INDUSTRIAL CO | May 2026 | 759 | 8 |
| AMAZING EXPORT CORPORATION | May 2026 | 299 | 10 |
| AMAZING GREEN, INC. | May 2026 | 491 | 43 |
| AMAZING IMPULSE CO.,LTD | Nov 2024 | 243 | 0 |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | May 2026 | 1,774 | 27 |
| AMAZING INTERNATIONAL FREIGHT INC. | May 2026 | 442 | 15 |
| AMAZING INTERNATIONAL LOGISTICS INC | May 2026 | 1,301 | 100 |
| AMAZING INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 234 | 2 |
| AMAZING LOGISTICS AND SUPPLY CHAIN | May 2026 | 1,624 | 4 |
| AMAZING SPACE(HK) LIMITED | May 2026 | 342 | 31 |
| AMAZING SWEET FOODS | Mar 2026 | 221 | 2 |
| AMAZING TILE, LLC | May 2026 | 211 | 1 |
| AMAZING WEALTHY INT'L LTD. | Oct 2023 | 336 | 0 |
| AMAZOM.COM SERVICES LLC | Dec 2025 | 169 | 0 |
| AMAZON | May 2026 | 4,803 | 28 |
| AMAZON ABE | May 2026 | 861 | 130 |
| AMAZON ALB | May 2026 | 177 | 71 |
| AMAZON AVP | May 2026 | 440 | 45 |
| AMAZON BOS | May 2026 | 128 | 92 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | CMDUNGP3450275 | CHKMNB26015345 | 076E | House Bill | CHKM | 9645918 | CSCL EAST CHINA SEA | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 14 PKG | 225 K | Pier to Pier | ADVANCED MAGNETIC & MOTOR COMPONENT | AMAZING MAGNETS, LLC | UGS GLOBAL LOGISTICS INC. | MAGNET . . . . |
| 2026-03-26 | ONEYNBOG19664500 | PEVHNBUC26020220 | 112E | House Bill | PEVH | 9300427 | EVER SUPERB | 2026-03-25 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 6 CTN | 88 KG | Container Yard | NINGBO RARE NEW MATERIALS | AMAZING MAGNETS LLC | UGS GLOBAL LOGISTICS, INC. | MAGNET |
| 2026-03-16 | COSU6442529560 | ELNVNBE26010677 | 106E | House Bill | ELNV | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-03-14 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 10 PKG | 3,615 KG | House to House | NINGBO ALVIN MAGNETS MATERIAL | AMAZING MAGNETS, LLC | MAGNET ASSEMBLY | |
| 2026-03-09 | ONEYNBOG16069800 | GFSH60206208 | 011E | House Bill | GFSH | 9409170 | CORNEILLE | 2026-03-08 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 2 PKG | 1,580 K | Container Yard | UNIVERSAL (NINGBO) MAGNETECH | AMAZING MAGNETS, LLC | UGS GLOBAL LOGISTICS INC. | MAGNET |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | COSU6448320740 |
|---|---|
| House BOL # | SHPT16455927 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHPT |
| Voyage # | 114E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO THAILAND |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2550 KG |
| Weight in KG | 2,550 KG |
| Quantity | 287 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU9948692 |
| Commodity Description |
MAGNET ASSEMBLY |
| Shipper Name | WEIZHONG MAGNETICS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 808 BUILDING 4 ZHONGXIN |
| Address Line 2 | GUANGCHANG 99 SHANGWU DADAO |
| Address Line 3 | KUNSHAN CN |
| Consignee Name | AMAZING MAGNETS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1992 STEAM WAY ROUND |
| Address Line 2 | ROCK, TX 78665 US |
| Notify Party Name | AMAZING MAGNETS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1992 STEAM WAY ROUND |
| Address Line 2 | ROCK, TX 78665 US |
| Container Number | FCIU9948692 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX304749 |
| Seal Number 1 | CX304749 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MAGNET ASSEMBLY |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00051000 | 0000002550 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 166 | 2026-05-13 |
| Houston, Texas | 153 | 2026-05-19 |
| Los Angeles, California | 121 | 2026-02-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 356 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 70 | 2026-05-11 |
| Pusan South Korea | 9 | 2026-03-09 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2023-08-01 |
| Yingkou China (Mainland) | 1 | 2024-09-25 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2024-04-01 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2023-02-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amazing Magnets LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAZING MAGNETS LLC | 1992 STEAM WAY ROUND ROCK TX 78665 US | 2026-05-11 | 86 |
| AMAZING MAGNETS LLC | 1992 STEAM WAY ROUND ROCK, TX.78665 | 2026-02-18 | 6 |
| AMAZING MAGNETS LLC | 2025-11-27 | 1 | |
| AMAZING MAGNETS LLC | 2021-07-16 | 68 | |
| AMAZING MAGNETS LLC | 2025-02-01 | 36 | |
| AMAZING MAGNETS LLC | 2022-04-14 | 35 | |
| AMAZING MAGNETS, LLC | 2022-06-01 | 27 | |
| AMAZING MAGNETS | 2022-05-23 | 25 | |
| AMAZING MAGNETS,LLC | 2021-07-05 | 20 | |
| AMAZING MAGNETS,LLC | 2015-06-19 | 19 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Amazing Magnets LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-13 | 67 | |
| 2019-11-27 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Amazing Magnets LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-12-05 | 7 |