There are a total of 221 bills of lading on file for Amazing Sweet Foods between August 27th, 2016 and March 13th, 2026.
Of those 221 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 221 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 221 |
| Notify Party Records | 140 |
| First Shipment on File | Aug 27th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | Mar 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 34 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAZING SWEET FOODS.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Amazing Sweet Foods, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Amazing Sweet Foods in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NATURALKING PTY LTD | Mar 2026 | 221 | 188 |
| RIIS RETAIL A S | May 2026 | 153 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amazing Sweet Foods.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAZING EXPORT CORPORATION | May 2026 | 299 | 10 |
| AMAZING GREEN, INC. | May 2026 | 491 | 43 |
| AMAZING IMPULSE CO.,LTD | Nov 2024 | 243 | 0 |
| AMAZING INNOVATIONS LIMITED | May 2026 | 1,774 | 27 |
| AMAZING INTERNATIONAL FREIGHT INC. | May 2026 | 442 | 15 |
| AMAZING INTERNATIONAL LOGISTICS INC | May 2026 | 1,301 | 100 |
| AMAZING INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 234 | 2 |
| AMAZING LOGISTICS AND SUPPLY CHAIN | May 2026 | 1,624 | 4 |
| AMAZING MAGNETS LLC | May 2026 | 440 | 9 |
| AMAZING SPACE(HK) LIMITED | May 2026 | 342 | 31 |
| AMAZING TILE, LLC | May 2026 | 211 | 1 |
| AMAZING WEALTHY INT'L LTD. | Oct 2023 | 336 | 0 |
| AMAZOM.COM SERVICES LLC | Dec 2025 | 169 | 0 |
| AMAZON | May 2026 | 4,803 | 28 |
| AMAZON ABE | May 2026 | 861 | 130 |
| AMAZON ALB | May 2026 | 177 | 71 |
| AMAZON AVP | May 2026 | 440 | 45 |
| AMAZON BOS | May 2026 | 128 | 92 |
| AMAZON BRIDGE LIMITED | May 2026 | 511 | 2 |
| AMAZON BUR | May 2026 | 395 | 218 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-16 | HLCUSYD251100710 | 552N | Regular Bill | HLCU | 9290098 | CMA CGM SEATTLE | 2026-02-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SYDNEY AUSTRALIA | 484 PCS | 49,404 K | House to House | NATURALKING PTY LTD | AMAZING SWEET FOODS | AMAZING SWEET FOODS | HONEY | |
| 2026-02-09 | MAEU262473591 | MFGTSYLGB5282265 | 551N | House Bill | MFGT | 9943102 | MAERSK YOSEMITE | 2026-02-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SYDNEY AUSTRALIA | 484 PKG | 49,404 KG | Container Yard | NATURALKING PTY LTD | AMAZING SWEET FOODS | PKG WILD FLOWER HONEYHBL: SYLGBHS CODE: SCAC: MFGTNVOCC | |
| 2026-02-09 | MAEU262473505 | MFGTSYLGB5273343 | 551N | House Bill | MFGT | 9943102 | MAERSK YOSEMITE | 2026-02-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SYDNEY AUSTRALIA | 484 PKG | 49,404 KG | Container Yard | NATURALKING PTY LTD | AMAZING SWEET FOODS | PKG WILD FLOWER HONEYHBL: SYLGBHS CODE: SCAC: MFGTNVOCC | |
| 2026-02-02 | MAEU261314613 | MFGTSYLGB5247326 | 550N | House Bill | MFGT | 9943114 | MAERSK YELLOWSTONE | 2026-01-31 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SYDNEY AUSTRALIA | 484 PKG | 49,404 KG | Container Yard | NATURALKING PTY LTD | AMAZING SWEET FOODS | PKG WILD FLOWER HONEYAMS HBL: SYLGB HS CODE: SCAC: MFGTNVOCC | |
| Run Date | 2026-03-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-28 |
| Trade Update Date | 2026-01-06 |
| Master BOL # | HLCUSYD251205448 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 602N |
| IMO # | 9644990 |
| Vessel Name | MATE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SYDNEY, NSW, AU |
| Foreign Port of Lading | SYDNEY AUSTRALIA (60267) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 45981 K |
| Weight in KG | 45,981 KG |
| Quantity | 572 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HLBU1492609 FANU5034550 |
| Commodity Description |
HONEY HONEY |
| Shipper Name | NATURALKING PTY LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 28,2 SLOUGH AVENUE |
| Address Line 2 | SILVERWATER 2128 ,AUSTRALIA |
| Address Line 3 | T + 61 2 8033 7998 |
| Address Line 4 | F + 61 28076 3831 |
| Consignee Name | AMAZING SWEET FOODS |
|---|---|
| Address Line 1 | 228, PARK AVENUE S 45956 |
| Address Line 2 | NEW YORK 10003 NY |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Address Line 4 | EMAIL AMAZINGSWEETFOODOUTLOOK.COM |
| Notify Party Name | AMAZING SWEET FOODS |
|---|---|
| Address Line 1 | 228, PARK AVENUE S 45956 |
| Address Line 2 | NEW YORK 10003 NY |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Address Line 4 | EMAIL AMAZINGSWEETFOODOUTLOOK.COM |
| Container Number | HLBU1492609 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 814746 |
| Seal Number 1 | 814746 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HONEY |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Container Number | FANU5034550 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0008104 |
| Seal Number 1 | 0008104 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HONEY |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 158 | 2026-03-17 |
| Los Angeles, California | 62 | 2025-11-20 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2021-07-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Sydney Australia | 193 | 2026-03-17 |
| Tauranga New Zealand | 12 | 2025-08-04 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-11-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2024-07-01 |
| Port Lyttelton New Zealand | 3 | 2023-11-07 |
| Adelaide Australia | 2 | 2026-01-26 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2022-07-20 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2022-07-13 |
| Stade Germany | 1 | 2021-07-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amazing Sweet Foods that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAZING SWEET FOODS | 228 PARK AVE S # 45956 NEW YORK NY 10003 US | 2026-02-09 | 78 |
| AMAZING SWEET FOODS | 228, PARK AVENUE S # 45956 NEW YORK 10003 NY UNITED STATES | 2026-03-17 | 43 |
| AMAZING SWEET FOODS | 2024-10-08 | 30 | |
| AMAZING SWEET FOODS | 2022-03-21 | 14 | |
| AMAZING SWEET FOODS | 2021-03-24 | 10 | |
| AMAZING SWEET FOODS | 2021-07-21 | 8 | |
| AMAZING SWEET FOODS | 2022-02-15 | 7 | |
| AMAZING SWEET FOODS | 2021-03-24 | 6 | |
| AMAZING SWEET FOODS | 2022-03-21 | 6 | |
| AMAZING SWEET FOODS | 2022-11-02 | 6 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Amazing Sweet Foods.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-09 | 128 | |
| 2024-10-08 | 1 | |
| 2022-03-21 | 1 | |
| 2022-03-14 | 5 | |
| 2019-05-11 | 8 |
Below are the top 8 email addresses on file for Amazing Sweet Foods.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-17 | 48 | |
| 2024-02-12 | 17 | |
| 2022-12-05 | 2 | |
| 2021-11-02 | 1 | |
| 2021-07-13 | 1 | |
| 2021-07-01 | 8 | |
| 2021-05-24 | 8 | |
| 2019-05-11 | 1 |