There are a total of 1,973 bills of lading on file for American Wholesale Furniture between October 25th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 1,973 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 21 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,973 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,970 |
| Notify Party Records | 913 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 21 |
| Records in the Past Year | 149 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICAN WHOLESALE FURNITURE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with American Wholesale Furniture, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with American Wholesale Furniture in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FAVOURITE DESIGN SDN BHD | May 2026 | 31,081 | 85 |
| KEY BAY FURNITURE CO., LTD | May 2026 | 6,544 | 68 |
| VIETNAM HANG LAM FURNITURE COMPANY | May 2026 | 15,656 | 28 |
| VIET NAM HANG PHONG FURNITURE CO. | May 2026 | 1,497 | 28 |
| CHANG BAO VIET NAM CO., LTD | May 2026 | 3,612 | 27 |
| MAN WAH (HONG KONG) TRADING COMPANY | May 2026 | 5,702 | 22 |
| LONG WEALTH WOOD VIET NAM | May 2026 | 2,352 | 18 |
| VAN HAO FURNITURE COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,554 | 17 |
| MOTOMOTION VIETNAM LIMITED COMPANY | May 2026 | 14,907 | 17 |
| TRIEN THANG WOOD PRODUCTION TRADING CO., LTD | Oct 2025 | 146 | 16 |
| THANH HUNG FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 821 | 16 |
| MAN WAH GLOBAL (MACAO) LIMITED | Sep 2025 | 3,675 | 15 |
| MAN WAH | Oct 2025 | 20,319 | 14 |
| LII HEN FURNITURE SDN BHD | May 2026 | 11,160 | 14 |
| TRIEN THANG WOOD PRODUCTION TRADING | Mar 2026 | 241 | 12 |
| GREAT VECA VN CO. LTD | May 2026 | 14,924 | 12 |
| MAN WAH (MACAO COMMERCIAL OFFSHORE) LIMITED | Sep 2025 | 26,721 | 11 |
| GRAND WOOD (VIETNAM) CO.,LTD | Oct 2025 | 5,258 | 10 |
| VIET NAM HANG LAM HOME | May 2026 | 13,451 | 9 |
| UNITY VIET NAM CO., LTD | Mar 2026 | 2,622 | 9 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to American Wholesale Furniture.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICAN WAREHOUSES LTD | May 2026 | 1,203 | 32 |
| AMERICAN WAREHOUSING AND DISTRIBUTI | Jun 2023 | 460 | 0 |
| AMERICAN WASTE UNLIMITED INC. | May 2026 | 85 | 8 |
| AMERICAN WATER CHEMICALS INC. | Apr 2026 | 236 | 1 |
| AMERICAN WEIGH WHOLESALE | Apr 2026 | 134 | 1 |
| AMERICAN WEST WORLDWIDE EXPRESS | Jun 2025 | 187 | 0 |
| AMERICAN WESTERN DISTRIBUTION QUANT | May 2026 | 420 | 6 |
| AMERICAN WESTERN INC. | Feb 2026 | 880 | 2 |
| AMERICAN WHEELS INDUSTRIAL, INC. | May 2026 | 110 | 14 |
| AMERICAN WHOLESALE BOOK COMPANY | May 2026 | 3,288 | 32 |
| AMERICAN WIRE GROUP | Jan 2026 | 1,235 | 0 |
| AMERICAN WIRE RESEARCH | May 2026 | 1,147 | 22 |
| AMERICAN WIRE TIES, INC. | May 2026 | 588 | 4 |
| AMERICAN WOOD SOLUTIONS CORPORATION | May 2026 | 239 | 14 |
| AMERICAN WOODCRAFTERS | May 2026 | 1,369 | 26 |
| AMERICAN WOODMARK CORPORATION | May 2026 | 7,038 | 163 |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | May 2026 | 6,830 | 103 |
| AMERICAN XIANFENG TRADING INC | Sep 2025 | 518 | 0 |
| AMERICAN XINAO TRADE INC | May 2024 | 128 | 0 |
| AMERICAN XINYU TRADING INC | May 2026 | 916 | 300 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | EGLV235600257352 | 1TUI6 | In-bond Automated | EGLV | 9780873 | CMA CGM T. ROOSEVELT | 2026-04-08 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 60 CTN | 6,834 K | House to House | KEY BAY FURNITURE | AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | UNIVERSAL CARGO | HOME FURNITURE- SOFA HS CODE HOME FURNITURE- SOFA PO# SHIPPER DECLARED THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-03-20 | EGLV235600182662 | 1TUHY | In-bond Automated | EGLV | 9867841 | CMA CGM ARCTIC | 2026-03-18 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 169 CTN | 6,401 K | House to House | AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | UNIVERSAL CARGO MANAGEMENT | FURNITURE- BEDROOM CHEST, DRESSER, NIGHT FURNITURE- BEDROOM CHEST, DRESSER, NIGHTSTAND, BED AS PER S.O. NO. CPO# - THE SAME THE ... | ||
| 2026-03-19 | MAEU265021842 | 606E | Regular Bill | MAEU | 9525900 | TANGIER EXPRESS | 2026-03-18 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 87 PCS | 7,875 LB | Container Yard | MAN WAH (HONG KONG) TRADING COMPANY | AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | LOGISTEED AMERICA INC. | FURNITURE SOFA PI PO AS PER SHIPPER DECLARED THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIA L HS CODE | |
| 2026-03-17 | COSU6442419700 | 111E | Simple BOL FROB | COSU | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-03-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 326 CTN | 20,781 KG | House to House | LONG WEALTH WOOD VIET NAM COMMERCIA | AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | UNIVERSAL CARGO MANAGEMENT INCORPOR | SOFA FURNITURE | |
| Run Date | 2026-04-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | MAEU266462512 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 612E |
| IMO # | 9447847 |
| Vessel Name | MADRID EXPRESS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18318 LB |
| Weight in KG | 8,309 KG |
| Quantity | 207 PCS |
| Volume | 4851 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
CXDU1840608 TCKU7323670 |
| Commodity Description |
FURNITURE SOFA PI PO AS PER SHIPPER DECLARED THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL HS CODE FURNITURE SOFA PI PO AS PER SHIPPER DECLARED THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL HS CODE |
| Shipper Name | MAN WAH (HONG KONG) TRADING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 1F WAH LAI INDUSTRIAL CENTRE 1014 K |
| City | HONG KONG |
| State Province | NA |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | VN-SALES05@MANWAHGROUP.CO |
| Shipper Name | MAN WAH (HONG KONG) TRADING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 1F WAH LAI INDUSTRIAL CENTRE 1014 K |
| City | HONG KONG |
| State Province | NA |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 85227120091 |
| Consignee Name | AMERICAN WHOLESALE FURNITURE |
|---|---|
| Address Line 1 | 430 S. FRANKLIN RD INDIANAPOLIS IN |
| City | INDIANAPOLIS |
| State Province | IN |
| Zip Code | 46219 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13173571951 |
| Consignee Name | AMERICAN WHOLESALE FURNITURE |
|---|---|
| Address Line 1 | 430 S. FRANKLIN RD INDIANAPOLIS IN |
| City | INDIANAPOLIS |
| State Province | IN |
| Zip Code | 46219 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PAT@AWFCO.COM |
| Notify Party Name | LOGISTEED AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8290N.W.27TH SREET AUITE 603 DORAL |
| City | DORAL |
| State Province | FL |
| Zip Code | 331221907 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13056394205 |
| Notify Party Name | LOGISTEED AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8290N.W.27TH SREET AUITE 603 DORAL |
| City | DORAL |
| State Province | FL |
| Zip Code | 331221907 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MIA.OPERATIONS@LOGISTEED- |
| Container Number | CXDU1840608 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN1293022 |
| Seal Number 1 | VN1293022 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FURNITURE SOFA PI PO AS PER SHIPPER DECLARED THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL HS CODE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Container Number | TCKU7323670 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN1293007 |
| Seal Number 1 | VN1293007 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FURNITURE SOFA PI PO AS PER SHIPPER DECLARED THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL HS CODE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 673 | 2026-03-17 |
| Los Angeles, California | 540 | 2025-07-03 |
| Seattle, Washington | 247 | 2025-08-25 |
| Newark, New Jersey | 176 | 2026-05-20 |
| Norfolk, Virginia | 164 | 2025-07-08 |
| Tacoma, Washington | 139 | 2025-03-13 |
| Charleston, South Carolina | 13 | 2022-07-23 |
| Baltimore, Maryland | 10 | 2022-07-29 |
| Oakland, California | 8 | 2021-07-29 |
| Indianapolis, Indiana | 1 | 2023-07-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 524 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 254 | 2025-08-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 215 | 2025-03-13 |
| Pasir Gudang Malaysia | 162 | 2020-06-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 130 | 2026-03-17 |
| Kajang Malaysia | 116 | 2025-06-06 |
| Singapore Singapore | 107 | 2025-03-03 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 102 | 2020-02-29 |
| Hong Kong Hong Kong | 76 | 2025-07-08 |
| Qingdao China (Mainland) | 75 | 2026-02-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for American Wholesale Furniture that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 430 SOUTH FRANKLIN ROAD INDIANAPOLIS IN 46219 UNITED STATES 3571951 | 2026-03-17 | 159 |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 430 S.FRANKLIN ROAD,INDIANAPOLIS,IN DIANA 46219,US | 2025-08-04 | 114 |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 2026-04-09 | 49 | |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 2026-04-09 | 37 | |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 2025-08-08 | 25 | |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 2026-05-20 | 20 | |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 2025-08-25 | 9 | |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 2025-10-21 | 7 | |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 2026-02-23 | 6 | |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | 2025-09-29 | 5 |
Below are the top 10 phone numbers on file for American Wholesale Furniture.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 27 | |
| 2026-04-09 | 14 | |
| 2026-03-20 | 12 | |
| 2026-02-23 | 136 | |
| 2026-01-09 | 27 | |
| 2024-10-28 | 2 | |
| 2022-08-10 | 8 | |
| 2022-07-30 | 18 | |
| 2017-09-29 | 1 | |
| 2017-02-01 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for American Wholesale Furniture.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 31 | |
| 2026-03-20 | 3 | |
| 2026-02-23 | 7 | |
| 2025-07-08 | 56 | |
| 2022-07-30 | 18 | |
| 2014-12-17 | 2 | |
| 2014-12-17 | 1 | |
| 2014-10-10 | 2 | |
| 2014-09-05 | 1 | |
| 2014-09-05 | 1 |