There are a total of 6,830 bills of lading on file for American Worldwide Agencies between July 22nd, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 6,830 bills of lading, 33 were within the past 30 days and 103 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,830 |
|---|---|
| Shipper Records | 42 |
| Consignee Records | 2,810 |
| Notify Party Records | 6,591 |
| First Shipment on File | Jul 22nd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 33 |
| Records in Last 90 Days | 103 |
| Records in the Past Year | 476 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with American Worldwide Agencies, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with American Worldwide Agencies in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to American Worldwide Agencies.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICAN WESTERN INC. | Feb 2026 | 880 | 2 |
| AMERICAN WHEELS INDUSTRIAL, INC. | May 2026 | 110 | 14 |
| AMERICAN WHOLESALE BOOK COMPANY | May 2026 | 3,288 | 32 |
| AMERICAN WHOLESALE FURNITURE | May 2026 | 1,973 | 21 |
| AMERICAN WIRE GROUP | Jan 2026 | 1,235 | 0 |
| AMERICAN WIRE RESEARCH | May 2026 | 1,147 | 22 |
| AMERICAN WIRE TIES, INC. | May 2026 | 588 | 4 |
| AMERICAN WOOD SOLUTIONS CORPORATION | May 2026 | 239 | 14 |
| AMERICAN WOODCRAFTERS | May 2026 | 1,369 | 26 |
| AMERICAN WOODMARK CORPORATION | May 2026 | 7,038 | 163 |
| AMERICAN XIANFENG TRADING INC | Sep 2025 | 518 | 0 |
| AMERICAN XINAO TRADE INC | May 2024 | 128 | 0 |
| AMERICAN XINYU TRADING INC | May 2026 | 916 | 300 |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | Apr 2026 | 735 | 4 |
| AMERICAN ZABIN INTERNATIONAL | Jan 2026 | 726 | 0 |
| AMERICAN ZETTLER INC. | May 2026 | 4,036 | 42 |
| AMERICAN ZHENWEI TRADING | May 2026 | 212 | 65 |
| AMERICANA COMPANIES INC. | May 2026 | 556 | 9 |
| AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 1,199 | 10 |
| AMERICANA EXPR (SHANDONG) CO LTD | Aug 2025 | 68 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | HDMUTAOZ07312300 | 2603E | Master Bill | HDMU | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 381 CTN | 4,763 KG | Pier to Pier | SHANGHAI BA-SHI YUEXIN LOGISTICS DE | AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 100%COTTON DUVET COVER SHIPPER LOAD AND COUNT | |
| 2026-05-27 | ONEYCEBG00426700 | 030E | Master Bill | ONEY | 9757204 | ONE MONACO | 2026-05-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SINGAPORE SINGAPORE | 121 BOX | 5,853 KG | Container Yard | HONOUR LANE LOGISTICS PHILIPPINES | AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | OTHER WOODEN FURNITURE AND TABLES | |
| 2026-05-25 | HLCULIV260482077 | 619W | Master Bill | HLCU | 9635688 | SFL MAUI | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | HAMBLE UNITED KINGDOM | 2 PCS | 7,000 K | House to House | AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | CASTING MACHINE | |||
| 2026-05-25 | CMDUCHN3274992 | 0TINK | Master BOL w/in-bond | CMDU | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,200 PKG | 16,144 KG | Pier to Pier | CTS INTERNATIONAL LOGISTICS CORPORATION LIMITED | AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | STAIN MOUTHWASH PSW | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-21 |
| Master BOL # | CMDUNGP3549713 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0GVMN |
| IMO # | 9351127 |
| Vessel Name | CMA CGM GEORGIA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7606 KG |
| Weight in KG | 7,606 KG |
| Quantity | 256 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CMAU7183084 |
| Commodity Description |
INTERNAL DELIVERY CART - SMALL LARGE TRANSPORTER LITE- COVER KIT-NO BIOHAZARD LABELS S SERIES FLOOR STAND MK2 LOCKING WALL BRACKET KEY (METAL/PLASTIC) 64 SERIES FLOOR STAND |
| Shipper Name | CIMC WETRANS LOGISTICS TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | (HONG KONG) COMPANY LIMITED |
| Address Line 2 | RM 05-15, 13A/F, SOUTH TOWER, |
| Address Line 3 | WORLD FINANCE CTR HARBOUR CITY, 17 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | CANTON ROAD, TSIMSHATSUI HONG |
| Consignee Name | AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES |
|---|---|
| Address Line 1 | 12900 SIMMS AVE |
| Address Line 2 | HAWTHORNE, CA 90250, USA |
| Notify Party Name | AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES |
|---|---|
| Address Line 1 | 12900 SIMMS AVE |
| Address Line 2 | HAWTHORNE, CA 90250, USA |
| Container Number | CMAU7183084 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9627480 |
| Seal Number 1 | M9627480 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | INTERNAL DELIVERY CART - SMALL LARGE TRANSPORTER LITE- COVER KIT-NO BIOHAZARD LABELS S SERIES FLOOR STAND MK2 LOCKING WALL BRACKET KEY (METAL/PLASTIC) 64 SERIES FLOOR STAND |
| Additional Cargo 1 | (WITHOUT FOOT PEDAL) INTERNAL DELIVERY CART - LARGE XXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00078139 | 0000007607 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,457 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 1,049 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 958 | 2026-03-19 |
| Newark, New Jersey | 881 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 567 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 528 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 323 | 2026-04-02 |
| Oakland, California | 272 | 2026-04-03 |
| Charleston, South Carolina | 176 | 2026-05-13 |
| Norfolk, Virginia | 152 | 2026-05-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 1,680 | 2026-03-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 581 | 2026-04-29 |
| Qingdao China (Mainland) | 409 | 2026-05-16 |
| Tauranga New Zealand | 394 | 2026-04-25 |
| Singapore Singapore | 383 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 327 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 285 | 2026-05-21 |
| Kajang Malaysia | 279 | 2025-08-23 |
| Vung Tau Vietnam | 258 | 2026-05-06 |
| Yantian China (Mainland) | 223 | 2026-03-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for American Worldwide Agencies that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 12900 SIMMS AVE HAWTHORNE,CA 90250 | 2026-04-29 | 1,798 |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 12900 SIMMS AVENUE, HA HAWTHORNE CA 90250 US | 2026-05-13 | 626 |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 2026-05-16 | 438 | |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 2026-05-22 | 392 | |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 2026-05-16 | 292 | |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 2025-10-30 | 268 | |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 2026-02-25 | 192 | |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 2026-05-18 | 178 | |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 2026-05-18 | 171 | |
| AMERICAN WORLDWIDE AGENCIES | 2026-04-01 | 134 |
Below are the top 10 phone numbers on file for American Worldwide Agencies.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 1,890 | |
| 2026-05-09 | 2 | |
| 2026-04-08 | 63 | |
| 2026-03-10 | 104 | |
| 2026-02-19 | 270 | |
| 2026-01-26 | 1 | |
| 2026-01-24 | 15 | |
| 2025-12-15 | 1 | |
| 2025-11-07 | 2 | |
| 2025-10-21 | 2 |
Below are the top 10 email addresses on file for American Worldwide Agencies.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 9 | |
| 2026-05-09 | 272 | |
| 2026-05-02 | 10 | |
| 2026-04-25 | 87 | |
| 2026-03-20 | 5 | |
| 2026-02-23 | 37 | |
| 2026-02-02 | 10 | |
| 2025-12-31 | 1 | |
| 2025-12-20 | 1 | |
| 2025-12-20 | 1 |