There are a total of 291 bills of lading on file for Amphenol Industrial Operations between March 25th, 2013 and May 19th, 2026.
Of those 291 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 291 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 289 |
| Notify Party Records | 99 |
| First Shipment on File | Mar 25th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 41 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Amphenol Industrial Operations, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Amphenol Industrial Operations in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO. | Dec 2025 | 342 | 36 |
| AMPHENOL TECHNOLOGY (ZHUHAI) CO. | Jan 2026 | 822 | 24 |
| AMPHENOL TECHNOLOGY VIETNAM CO. | May 2026 | 1,022 | 14 |
| Apr 2026 | 8 | 8 | |
| May 2026 | 4 | 4 | |
| HANGZHOU AMPHENOL PHOENIX TELECOM P | May 2026 | 60 | 3 |
| May 2026 | 6 | 2 | |
| YAMADA DOBBY CO LTD | Mar 2026 | 25 | 1 |
| Mar 2026 | 1 | 1 | |
| Jan 2023 | 1 | 1 | |
| Jul 2025 | 1 | 1 | |
| HACINT INTELLIGENCE TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 177 | 1 |
| Nov 2023 | 8 | 1 | |
| May 2023 | 3 | 1 | |
| BIMED TEKNIK ALETLER SANAYI VE | Mar 2026 | 285 | 1 |
| BIMED TEKNIK ALETLER SAN. VE TIC. A | May 2026 | 281 | 1 |
| AMPHENOL CORP | May 2026 | 702 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amphenol Industrial Operations.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | May 2026 | 2,828 | 39 |
| AMPHENOL CABELCON APS | May 2026 | 86 | 3 |
| AMPHENOL CABLE AND INTERCONNECT TEC | May 2026 | 288 | 63 |
| AMPHENOL CABLES ON DEMAND | Apr 2026 | 648 | 10 |
| AMPHENOL CHANGZHOU ELECTRONIC CO LT | May 2026 | 744 | 29 |
| AMPHENOL COMMUNICATION ELECTRONICS | May 2026 | 207 | 13 |
| AMPHENOL CORP | May 2026 | 702 | 15 |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | May 2026 | 1,009 | 55 |
| AMPHENOL HIGH SPEED TECHNOLOGY | Mar 2026 | 61 | 1 |
| AMPHENOL INTERCONNECT PRODUCTS CORP | May 2026 | 457 | 12 |
| AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT | May 2026 | 68 | 12 |
| AMPHENOL KOPEK TRADING CO LTD | Feb 2026 | 282 | 0 |
| AMPHENOL MANUFACTURING BONDED | May 2026 | 377 | 59 |
| AMPHENOL OPTIMIZE | May 2026 | 917 | 18 |
| AMPHENOL PCD SHENZHEN CO LTD | May 2026 | 1,251 | 29 |
| AMPHENOL PHOENIX | May 2026 | 63 | 36 |
| AMPHENOL RF | May 2026 | 466 | 21 |
| AMPHENOL SENSING KOREA LTD | May 2026 | 146 | 7 |
| AMPHENOL-KAI JACK (SHENZHEN) INC. | May 2026 | 999 | 12 |
| AMPHENOL(CHANGZHOU)CONNECTOR SYSTEM CO LTD | May 2026 | 747 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | ZIMUSHH32120532 | CHKMSLAX26048456 | 21E | House Bill | CHKM | 9954151 | DANUBE | 2026-05-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 119 PKG | 1,260 K | Break Bulk | AMPHENOL TECHNOLOGY | AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | PLASTIC SHELL | |
| 2026-04-30 | ZIMUSHH32099376 | SYLCSNZS279879 | 17E | House Bill | SYLC | 9954163 | GANGES | 2026-04-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 387 CTN | 4,813 KG | AMPHENOL TECHNOLOGY | AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS NORTH AMERICA | PLASTIC SHELL PLTS=CTNS | |
| 2026-04-30 | HLCUBO12602BXXL2 | LIGI2526CHE00857 | 613E | House Bill | LIGI | 9359038 | GERDA MAERSK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 11 PKG | 2,600 K | House to House | SAAM TECHNO SOLUTIONS | AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | HS CODE- MC CONNECTORS |
| 2026-04-28 | MATS2009063000 | SHPT83571939 | 072E | House Bill | SHPT | 9719068 | KAIMANA HILA | 2026-04-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 3,026 KG | Pier to Pier | NANTONG GAOXIN SCIENCE | AMPHENOL INDUSTIAL OPERATIONS | AMPHENOL INDUSTIAL OPERATIONS | DIODE |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32130487 |
|---|---|
| House BOL # | SYLCSNZS284075 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SYLC |
| Voyage # | 16E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COLORADO |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6700 KG |
| Weight in KG | 6,700 KG |
| Quantity | 2 CAS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JXLU6212352 |
| Commodity Description |
FLEXIABLE AUTO WELDING MACHINE |
| Shipper Name | AMPHENOL TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD BLOCK C, XIA SHI JIA 2ND INDUS |
| Address Line 2 | TRIAL ESTATE,GONGMING, SHENZHEN, 51 |
| Address Line 3 | 8106, CHINA |
| Consignee Name | AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS NORT |
|---|---|
| Address Line 1 | H AMERICA 20 VALLEY STREET, ENDICOT |
| Address Line 2 | T, NY 13760, USA |
| Notify Party Name | AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS NORT |
|---|---|
| Address Line 1 | H AMERICA 20 VALLEY STREET, ENDICOT |
| Address Line 2 | T, NY 13760, USA |
| Container Number | JXLU6212352 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260377935 |
| Seal Number 1 | A4260377935 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | FLEXIABLE AUTO WELDING MACHINE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 851580 | 00134000 | 0000006700 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 207 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 72 | 2026-04-30 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2024-11-28 |
| San Francisco, California | 1 | 2015-07-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 153 | 2017-08-18 |
| Yantian China (Mainland) | 86 | 2026-05-20 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 17 | 2026-05-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 13 | 2026-05-11 |
| All Other Viet Nam Ports | 8 | 2026-04-22 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2026-04-02 |
| Anvers Belgium | 2 | 2026-03-24 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-03-24 |
| Barcelona Spain | 1 | 2025-11-05 |
| Jawaharlal Nehru India | 1 | 2025-08-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amphenol Industrial Operations that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 1907 S.HOBSON RD SUITE 109-MESA AZ 85204-USA | 2026-05-20 | 14 |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 1907 S. HOBSON RD. SUITE 109 MESA AZ 85204 USA US | 2026-05-07 | 13 |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 2026-04-02 | 7 | |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 2026-04-30 | 1 | |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 2026-04-22 | 1 | |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 2025-11-05 | 1 | |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 2026-03-31 | 1 | |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 2026-04-22 | 1 | |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 2016-07-29 | 119 | |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | 2024-11-08 | 21 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Amphenol Industrial Operations.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-22 | 3 | |
| 2024-07-30 | 1 | |
| 2023-06-02 | 2 | |
| 2015-12-30 | 1 | |
| 2013-04-03 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Amphenol Industrial Operations.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-12-30 | 1 |