There are a total of 1,009 bills of lading on file for Amphenol East Asia Ltd between November 5th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,009 bills of lading, 22 were within the past 30 days and 55 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,009 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,131 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 22 |
| Records in Last 90 Days | 55 |
| Records in the Past Year | 178 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPHENOL EAST ASIA LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Amphenol East Asia Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Amphenol East Asia Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WISTRON INFOCOMM TECHNOLOGY(AMERICA | May 2026 | 45,312 | 185 |
| WIWYNN INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 15,465 | 82 |
| CLOUD NETWORK TECHNOLOGY SINGAPORE PTE LTD | May 2026 | 21,222 | 65 |
| AMPHENOL TECVOX LLC | May 2026 | 925 | 59 |
| TTI, INC | Feb 2026 | 1,382 | 53 |
| AMPHENOL OPTIMIZE | May 2026 | 917 | 43 |
| CHARLES INDUSTRIES LTD | Mar 2025 | 309 | 37 |
| DIGI-KEY ELECTRONICS | May 2026 | 988 | 33 |
| TESLA, INC. | May 2026 | 45,055 | 21 |
| AMPHENOL FCI | May 2026 | 19 | 13 |
| MOUSER ELECTRONICS | May 2026 | 6,242 | 12 |
| FLEXTRONICS AMERICA LLC | May 2026 | 9,245 | 11 |
| BROWN, ALCANTAR & BROWN INC. | May 2026 | 1,648 | 10 |
| NSG TECHNOLOGY INC | May 2026 | 992 | 9 |
| May 2026 | 8 | 7 | |
| May 2024 | 6 | 6 | |
| AMPHENOL CANADA CORP. | Mar 2026 | 30 | 6 |
| WISTRON INFOCOMM TECHNOL.(AMER)CORP | Jan 2024 | 2,666 | 3 |
| Mar 2023 | 3 | 3 | |
| STUART C IRBY COMPANY | Apr 2026 | 156 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amphenol East Asia Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL ANDREW ANTENNAS INDIA PRIV | May 2026 | 981 | 100 |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | May 2026 | 501 | 23 |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | May 2026 | 2,828 | 39 |
| AMPHENOL CABELCON APS | May 2026 | 86 | 3 |
| AMPHENOL CABLE AND INTERCONNECT TEC | May 2026 | 288 | 63 |
| AMPHENOL CABLES ON DEMAND | Apr 2026 | 648 | 10 |
| AMPHENOL CHANGZHOU ELECTRONIC CO LT | May 2026 | 744 | 29 |
| AMPHENOL COMMUNICATION ELECTRONICS | May 2026 | 207 | 13 |
| AMPHENOL CORP | May 2026 | 702 | 15 |
| AMPHENOL HIGH SPEED TECHNOLOGY | Mar 2026 | 61 | 1 |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | May 2026 | 291 | 14 |
| AMPHENOL INTERCONNECT PRODUCTS CORP | May 2026 | 457 | 12 |
| AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT | May 2026 | 68 | 12 |
| AMPHENOL KOPEK TRADING CO LTD | Feb 2026 | 282 | 0 |
| AMPHENOL MANUFACTURING BONDED | May 2026 | 377 | 59 |
| AMPHENOL OPTIMIZE | May 2026 | 917 | 18 |
| AMPHENOL PCD SHENZHEN CO LTD | May 2026 | 1,251 | 29 |
| AMPHENOL PHOENIX | May 2026 | 63 | 36 |
| AMPHENOL-KAI JACK (SHENZHEN) INC. | May 2026 | 999 | 12 |
| AMPHENOL(CHANGZHOU)CONNECTOR SYSTEM CO LTD | May 2026 | 747 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | COSU6451886401 | KWEO520047337912 | 084E | House Bill | KWEO | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 140 CTN | 1,068 KG | House to House | AMPHENOL EAST ASIA LIMITED | WIWYNN INTERNATIONAL CORPORATION | CONNECTORS | ||
| 2026-05-26 | COSU6451886400 | KWEO520047337632 | 084E | House Bill | KWEO | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 220 CTN | 975 KG | House to House | AMPHENOL EAST ASIA LTD. | WISTRON INFOCOMM TECHNOLOGY | CONNECTORS | ||
| 2026-05-26 | COSU6451886400 | KWEO520047337072 | 084E | House Bill | KWEO | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 31 CTN | 232 KG | House to House | AMPHENOL EAST ASIA LTD. | WISTRON INFOCOMM TECHNOLOGY | CONNECTORS | ||
| 2026-05-25 | YMJAW302522585 | KWEO520047335543 | 248E | House Bill | KWEO | YM UNIFORM | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 182 CTN | 879 KG | House to House | AMPHENOL EAST ASIA LTD. | WISTRON INFOCOMM TECHNOLOGY (AMERICA) CORP. | CONNECTORS | ||
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | COSU6451886401 |
|---|---|
| House BOL # | KWEO520047337621 |
| Manifest Number | 562522 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KWEO |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL UTAH |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | HONG KONG |
| Foreign Port of Lading | HONG KONG HONG KONG (58201) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1393 KG |
| Weight in KG | 1,393 KG |
| Quantity | 319 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BMOU5162449 |
| Commodity Description |
CONNECTORS |
| Shipper Name | AMPHENOL EAST ASIA LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | TAIWAN BRANCH 5F., NO 361, |
| Address Line 2 | FUSING 1ST RD., GUEISHAN TOWNSHIP |
| City | TAOYUAN |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | WISTRON INFOCOMM TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | (AMERICA) CORP. |
| Address Line 2 | PO BOX 370307 |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79937 |
| Country Code | US |
| Container Number | BMOU5162449 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 30908179 |
| Seal Number 1 | 30908179 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CONNECTORS |
| Marks and Numbers 1 | WISTRON |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 637 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 289 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 53 | 2024-06-18 |
| Houston, Texas | 15 | 2023-08-28 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2025-11-17 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2024-07-16 |
| Seattle, Washington | 2 | 2023-07-07 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2023-01-09 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2023-03-06 |
| New York, New York | 1 | 2015-01-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 881 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 99 | 2026-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 12 | 2026-04-02 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 11 | 2026-05-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2025-06-06 |
| Shilong China (Taiwan) | 1 | 2023-08-21 |
| Pusan South Korea | 1 | 2016-10-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2013-08-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amphenol East Asia Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | UNIT B 7F BLK1 TAI PING INDUSTRIAL 57 TING KOK ROAD TAI PO, NEW TERRITORIES HK | 2025-09-10 | 30 |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | FLAT RM B BLK1 7F TAI PING INDUSTRI AL CENTRE 57 TING KOK ROAD TAIPO HONG KONG HK | 2026-04-30 | 23 |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | 2026-04-30 | 23 | |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | 2026-02-05 | 13 | |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | 2025-06-06 | 10 | |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | 2025-10-01 | 7 | |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | 2025-06-21 | 6 | |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | 2025-07-08 | 6 | |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | 2026-03-25 | 5 | |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | 2026-02-20 | 4 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Amphenol East Asia Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-30 | 23 | |
| 2025-02-03 | 76 | |
| 2024-05-09 | 3 | |
| 2023-08-21 | 1 | |
| 2022-03-19 | 27 | |
| 2021-10-07 | 30 | |
| 2020-09-17 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||