There are a total of 68 bills of lading on file for Amphenol Jet (Haiyan) Interconnect between December 11th, 2023 and May 12th, 2026.
Of those 68 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 68 |
|---|---|
| Shipper Records | 70 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 11th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Amphenol Jet (Haiyan) Interconnect, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Amphenol Jet (Haiyan) Interconnect in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL TCS | May 2026 | 1,036 | 40 |
| ROBERT BOSCH LLC | May 2026 | 113,248 | 18 |
| AMPHENOL MANUFACTURING BONDED | May 2026 | 377 | 5 |
| AMPHENOL TCS A DIVISION OF AMPHENOL | May 2026 | 404 | 4 |
| ROYAL DYNAMIC SOLUTIONS | May 2026 | 146 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amphenol Jet (Haiyan) Interconnect.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL CABLE AND INTERCONNECT TEC | May 2026 | 288 | 63 |
| AMPHENOL CABLES ON DEMAND | Apr 2026 | 648 | 10 |
| AMPHENOL CHANGZHOU ELECTRONIC CO LT | May 2026 | 744 | 29 |
| AMPHENOL COMMUNICATION ELECTRONICS | May 2026 | 207 | 13 |
| AMPHENOL CORP | May 2026 | 702 | 15 |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | May 2026 | 1,009 | 55 |
| AMPHENOL HIGH SPEED TECHNOLOGY | Mar 2026 | 61 | 1 |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | May 2026 | 291 | 14 |
| AMPHENOL INTERCONNECT PRODUCTS CORP | May 2026 | 457 | 12 |
| AMPHENOL KOPEK TRADING CO LTD | Feb 2026 | 282 | 0 |
| AMPHENOL MANUFACTURING BONDED | May 2026 | 377 | 59 |
| AMPHENOL OPTIMIZE | May 2026 | 917 | 18 |
| AMPHENOL PCD SHENZHEN CO LTD | May 2026 | 1,251 | 29 |
| AMPHENOL PHOENIX | May 2026 | 63 | 36 |
| AMPHENOL RF | May 2026 | 466 | 21 |
| AMPHENOL SENSING KOREA LTD | May 2026 | 146 | 7 |
| AMPHENOL SINE SYSTEMS | Dec 2025 | 213 | 0 |
| AMPHENOL SYSTEMS SINE | May 2026 | 80 | 22 |
| AMPHENOL-KAI JACK (SHENZHEN) INC. | May 2026 | 999 | 12 |
| AMPHENOL(CHANGZHOU)CONNECTOR SYSTEM CO LTD | May 2026 | 747 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HLCUSHA260493939 | DFDSRAF0279756 | 617E | House Bill | DFDS | GUNDE MAERSK | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 116 PKG | 920 KG | Container Yard | AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT | ROBERT BOSCH LLC | METAL CONTACT | ||
| 2026-05-13 | SMLMSHBW5A071100 | OMOGSPVG01100410 | 2603E | House Bill | OMOG | 9347425 | SM KWANGYANG | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 90 CTN | 799 KG | Container Yard | AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT | AMPHENOL TCS | AMPHENOL TCS | WAFERSMETAL CONTACTHOUSING |
| 2026-05-12 | HLCUSHA2602GBVR8 | FLXT00003826482A | 613E | House Bill | FLXT | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-05-11 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 100 CTN | 930 KG | House to House | AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT | ROBERT BOSCH LLC | ROBERT BOSCH LLC | WAFERS FOR CONNECTORS |
| 2026-05-07 | HLCUSHA260493029 | DFDSRAF0262218 | 615E | House Bill | DFDS | 9359040 | GUTHORM MAERSK | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 144 PKG | 1,165 KG | House to House | AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT | ROBERT BOSCH LLC | METAL CONTACT | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | HLCUSHA260493939 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSRAF0272803 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GUNDE MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 645 KG |
| Weight in KG | 645 KG |
| Quantity | 84 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAIU4485452 |
| Commodity Description |
METAL CONTACT |
| Shipper Name | AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT |
|---|---|
| Address Line 1 | 168,ZHONGGANG ROAD,XITANGQIAO |
| Address Line 3 | SUBDISTRICT, HAIYAN COUNTY |
| City | JIAXING |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8657386582636 |
| Shipper Name | AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT |
|---|---|
| Address Line 1 | 168,ZHONGGANG ROAD,XITANGQIAO |
| Address Line 3 | SUBDISTRICT, HAIYAN COUNTY |
| City | JIAXING |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PARKER.ZHANG@DSV.COM |
| Consignee Name | ROBERT BOSCH LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 11970 PELLICANO STE 100 |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79936 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19155417644 |
| Consignee Name | ROBERT BOSCH LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 11970 PELLICANO STE 100 |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79936 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +19155417605 |
| Container Number | CAIU4485452 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6400713 |
| Seal Number 1 | HLK6400713 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | METAL CONTACT |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 853690 | 00000000 | 0000000645 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 37 | 2026-05-13 |
| Charleston, South Carolina | 17 | 2026-05-12 |
| Los Angeles, California | 14 | 2026-05-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 67 | 2026-05-13 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2025-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amphenol Jet (Haiyan) Interconnect that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT | TECHNOLOGY ,NO. 168 ZHONGGANG ROAD,XITANGQIAO SUBDISTRICT,HAIYAN COUNTY,JIAXING | 2026-05-12 | 13 |
| AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT | 666 WAITANG RD, ECONOMIC DEVELOPMEN T DISTRICT, HAIYAN COUNTY JIAXING CN | 2026-05-13 | 4 |
| AMPHENOL JET (HAIYAN) INTERCONNECT | 2026-05-07 | 1 | |
| AMPHENOL JET HAIYAN INTERCONNECT TE | 2025-12-18 | 13 | |
| AMPHENOL JET(HAIYAN) INTERCONNECT T | 2026-04-28 | 9 | |
| AMPHENOL JET(HAIYAN)INTERCONNECT | 2024-08-24 | 5 | |
| AMPHENOL JET(HAIYAN)INTERCONNECT | 2025-10-30 | 4 | |
| AMPHENOL JET(HAIYAN) INTERCONNECT | 2026-04-03 | 3 | |
| AMPHENOL JET(HAIYAN) INTERCONNECT T | 2024-10-23 | 3 | |
| AMPHENOL JET(HAIYAN) INTERCONNECT T | 2026-01-23 | 3 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Amphenol Jet (Haiyan) Interconnect.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-07 | 1 | |
| 2025-05-23 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Amphenol Jet (Haiyan) Interconnect.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-07 | 1 | |
| 2025-05-23 | 1 |