There are a total of 153 bills of lading on file for Anixter Atlanta Hub between April 21st, 2016 and May 10th, 2026.
Of those 153 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 153 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 57 |
| Notify Party Records | 107 |
| First Shipment on File | Apr 21st, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 15 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANIXTER ATLANTA HUB.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Anixter Atlanta Hub, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Anixter Atlanta Hub in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PRYSMIAN GROUP KABEL UND SYSTEME | Apr 2026 | 188 | 51 |
| PRYSMIAN POWER CABLES AND SYSTEMS | Mar 2024 | 1,012 | 17 |
| PRYSMIAN CABLES AND SYSTEMS USA LLC | May 2026 | 4,246 | 11 |
| TELDOR CABLES & SYSTEMS LTD | May 2026 | 520 | 8 |
| TKD KABEL GMBH | May 2026 | 62 | 3 |
| SAPPI ALFELD GMBH | May 2026 | 1,591 | 1 |
| PRYSMIAN KABEL UND SYSTEME GMBH | May 2026 | 1,139 | 1 |
| LEMTECH GLOBAL INDUSTRIES LTD. | May 2026 | 142 | 1 |
| Jul 2025 | 6 | 1 | |
| ELETTROTEK KABEL S.P.A. | May 2026 | 149 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Anixter Atlanta Hub.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANISA COSMETIC APPLICATORS (TIANJIN) CO LTD | Sep 2025 | 667 | 0 |
| ANISA INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 273 | 3 |
| ANISH INDIA EXPORTS | Mar 2026 | 239 | 2 |
| ANISHA INTERIORS & IMPEX LLP | Apr 2026 | 153 | 5 |
| ANISSA CANDELARIO | Mar 2026 | 422 | 1 |
| ANITA GELATO PR INC | May 2026 | 136 | 5 |
| ANITA PLASTICS INC | May 2026 | 6,118 | 228 |
| ANITA TRADING INC | May 2026 | 250 | 50 |
| ANITA USA INC | May 2026 | 128 | 3 |
| ANITA'S | Apr 2026 | 229 | 1 |
| ANIXTER CANADA INC | May 2026 | 198 | 4 |
| ANIXTER INC. | May 2026 | 4,885 | 64 |
| ANIXTER JAMAICA LTD | Apr 2026 | 106 | 1 |
| ANIXTER PUERTO RICO | May 2026 | 340 | 7 |
| ANJ INTERNATIONAL COPR. | Apr 2025 | 242 | 0 |
| ANJ TEXTILE | Dec 2025 | 564 | 0 |
| ANJALI T PRECISION | May 2026 | 717 | 47 |
| ANJANI CLOSURES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 211 | 28 |
| ANJANI UDYOG PVT LTD | Nov 2023 | 187 | 0 |
| ANJI AIGESEN FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 652 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | CMDUHBG2135728 | FMSWDE2660813 | 0RPLS | House Bill | FMSW | 9756092 | CMA CGM WHITE | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 12 PKG | 17,110 K | House to House | TKD KABEL GMBH | ANIXTER ATLANTA HUB | = 6 EW-PAL., 5 HP, 1 CONT-PAL CABLES HS CODE 85444995 | |
| 2026-04-22 | CMDUHBG2126415 | FMSWDE2660232 | 0RPLO | House Bill | FMSW | 9745500 | CMA CGM PREGOLIA | 2026-04-21 | SAVANNAH, GEORGIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 34 PKG | 33,909 K | Pier to Pier | TKD KABEL GMBH | ANIXTER ATLANTA HUB | = EW-PAL., CONT-PAL. HP = BHP + EW-PALLETS CABLES HS CODE | |
| 2026-04-17 | CMDUHBG2126456 | FMSWDE2659011 | 0RPLM | House Bill | FMSW | 9802487 | NORDPACIFIC | 2026-04-15 | SAVANNAH, GEORGIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 48 PKG | 32,916 K | Pier to Pier | SAPPI ALFELD GMBH | ANIXTER ATLANTA HUB | = HP + CONT.PAL. = HP + CONT PAL. CABLES HS CODE | |
| 2026-01-19 | MEDUH6717126 | JUDE648885 | MZ550 | House Bill | JUDE | 9349605 | AGIOS DIMITRIOS | 2026-01-17 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIFA ISRAEL | 14 DRM | 1,540 KG | TELDOR CABLES AND SYSTEM LTD | ANIXTER ATLANTA HUB | ANIXTER ATLANTA HUB | COMMUNICATION CABLES | |
| Run Date | 2026-05-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-03-26 |
| Master BOL # | CMDUGEN1991588 |
|---|---|
| House BOL # | AUIVASLFUS028113 |
| Manifest Number | 540165 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AUIV |
| Voyage # | 0MRKT |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE MANEUVER |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | BAGNOLO IN PIANO |
| Foreign Port of Lading | LA SPEZIA ITALY (47531) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8141 KG |
| Weight in KG | 8,141 KG |
| Quantity | 16 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEKU5683686 |
| Commodity Description |
NOT CONNECTORS FITTED INSULATED ELECTRIC COND |
| Shipper Name | ELETTROTEK KABEL SPA |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA IMERIO TONDELLI, 10 |
| City | BAGNOLO IN PIANO |
| State Province | RE |
| Zip Code | 42011 |
| Country Code | IT |
| Consignee Name | ANIXTER ATLANTA HUB |
|---|---|
| Address Line 1 | 3400 LAWRENCEVILLE SUWANEE ROAD |
| City | SUWANEE |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30024 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | ANIXTER ATLANTA HUB |
|---|---|
| Address Line 1 | 3400 LAWRENCEVILLE SUWANEE ROAD |
| City | SUWANEE |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30024 |
| Country Code | US |
| Container Number | SEKU5683686 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25152 |
| Seal Number 1 | 25152 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | NOT CONNECTORS FITTED INSULATED ELECTRIC COND |
| Marks and Numbers 1 | SEKU5683686 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 74 | 2025-10-24 |
| Newark, New Jersey | 55 | 2026-01-19 |
| New York, New York | 16 | 2025-07-02 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 1 | 2025-07-21 |
| Charleston, West Virginia | 1 | 2018-12-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 73 | 2025-10-24 |
| Bremerhaven Germany | 65 | 2022-03-05 |
| Haifa Israel | 9 | 2026-01-19 |
| Rotterdam Netherlands | 4 | 2026-05-11 |
| La Spezia Italy | 1 | 2026-05-06 |
| Shilong China (Taiwan) | 1 | 2025-07-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Anixter Atlanta Hub that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANIXTER ATLANTA HUB | 3400 LAWRENCEVILLE SUWANEE ROAD SUWANEE GA 30024 US | 2026-05-06 | 63 |
| ANIXTER ATLANTA HUB | REF NBR SUWANEE GA US | 2025-07-02 | 5 |
| ANIXTER ATLANTA HUB | 2026-05-11 | 3 | |
| ANIXTER ATLANTA HUB | 2026-01-19 | 3 | |
| ANIXTER ATLANTA HUB | 2025-10-24 | 2 | |
| ANIXTER ATLANTA HUB | 2025-07-21 | 1 | |
| ANIXTER ATLANTA HUB | 2026-05-05 | 1 | |
| ANIXTER ATLANTA HUB | 2022-08-11 | 62 | |
| ANIXTER ANTLANTA HUB | 2020-10-22 | 2 | |
| ANIXTER ATLANTA HUB | 2020-03-19 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Anixter Atlanta Hub.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-24 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||