There are a total of 6,118 bills of lading on file for Anita Plastics Inc between July 5th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 6,118 bills of lading, 111 were within the past 30 days and 228 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,118 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 6,466 |
| Notify Party Records | 228 |
| First Shipment on File | Jul 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 111 |
| Records in Last 90 Days | 228 |
| Records in the Past Year | 1,085 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANITA PLASTICS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Anita Plastics Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Anita Plastics Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MEWAR POLYTEX LTD | May 2026 | 2,162 | 1,162 |
| PLASTI WEAVE INDUSTRIES | May 2026 | 2,819 | 927 |
| SUN POLYTEX PVT LTD | May 2026 | 1,855 | 916 |
| MEWAR PACKAGING PRIVATE LIMITED | May 2026 | 46 | 46 |
| HARMONY PLASTICS PVT LTD | May 2026 | 784 | 14 |
| SHARPLOG SOLUTIONS INDIA PRIVATE LI | May 2026 | 149 | 12 |
| COATING EXCELLENCE INTERNATIONAL LLC | Dec 2025 | 2,386 | 8 |
| SAR TRANSPORT SYSTEMS PVT LTD | May 2026 | 93,713 | 7 |
| Nov 2023 | 6 | 5 | |
| WESTERN PACKAGING | May 2026 | 619 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Anita Plastics Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANIONTE INTERNATIONAL (ZHE JIANG) CO.,LTD | May 2026 | 806 | 7 |
| ANIPET ANIMAL SUPPLIES | Mar 2026 | 220 | 1 |
| ANISA CARPETS LIMITED | May 2026 | 902 | 23 |
| ANISA COSMETIC APPLICATORS | May 2026 | 1,803 | 50 |
| ANISA COSMETIC APPLICATORS (TIANJIN) CO LTD | Sep 2025 | 667 | 0 |
| ANISA INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 273 | 3 |
| ANISH INDIA EXPORTS | Mar 2026 | 239 | 2 |
| ANISHA INTERIORS & IMPEX LLP | Apr 2026 | 153 | 5 |
| ANISSA CANDELARIO | Mar 2026 | 422 | 1 |
| ANITA GELATO PR INC | May 2026 | 136 | 5 |
| ANITA TRADING INC | May 2026 | 250 | 50 |
| ANITA USA INC | May 2026 | 128 | 3 |
| ANITA'S | Apr 2026 | 229 | 1 |
| ANIXTER ATLANTA HUB | May 2026 | 153 | 5 |
| ANIXTER CANADA INC | May 2026 | 198 | 4 |
| ANIXTER INC. | May 2026 | 4,885 | 64 |
| ANIXTER JAMAICA LTD | Apr 2026 | 106 | 1 |
| ANIXTER PUERTO RICO | May 2026 | 340 | 7 |
| ANJ INTERNATIONAL COPR. | Apr 2025 | 242 | 0 |
| ANJ TEXTILE | Dec 2025 | 564 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ONEYAMDG04654400 | UIIQ31628 | 085E | House Bill | UIIQ | YM UNANIMITY | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | MUNDRA INDIA | 16 PKG | 24,793 KG | Container Yard | SUN POLYTEX PVT LTD | ANITA PLASTICS INC | FLEXPAK CORPORATION | PP WOVEN COATED FABRICS | |
| 2026-05-28 | HDMUAMDM15314900 | SNVCIN000887 | 0084E | House Bill | SNVC | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-27 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | MUNDRA INDIA | 912 ROL | 9,889 KG | Pier to Pier | ANITA PLASTICS INC | PP NON WOVEN SPUN BOND FABRICS | |||
| 2026-05-28 | ONEYAMDG03578800 | UIIQ31533 | 084E | House Bill | UIIQ | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-27 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | MUNDRA INDIA | 333 PKG | 25,208 KG | Container Yard | PLASTI WEAVE INDUSTRIES LLP | ANITA PLASTICS INC | GREEN RESOURCE, LLC | PP WOVEN FABRICS | |
| 2026-05-28 | HDMUAMDM57138700 | SNVCIN000871 | 0084E | House Bill | SNVC | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-27 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | MUNDRA INDIA | 19 PKG | 22,344 KG | Pier to Pier | MEWAR POLYTEX LIMITED | ANITA PLASTICS INC | BROWN DISTRIBUTION CENTERS | PP WOVEN FABRICS | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | MAEU267570869 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 615W |
| IMO # | 9315197 |
| Vessel Name | MAERSK SELETAR |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | MUNDRA |
| Foreign Port of Lading | MUNDRA INDIA (53306) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 53275 LB |
| Weight in KG | 24,165 KG |
| Quantity | 49 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CAAU7865582 |
| Commodity Description |
49 (FORTYNINE PACKAGE ONLY) PP WOVEN FABRICS HTSUS CODE 5407.20.00.00 PP WOVEN FABRICS HTS US CODE 5407.20.00.00 INV.NO. M2N2526E336 DT. 31MAR2026 IEC 1388007177 NET WT. 23136 KGS. NOTIFY PARTY 2 CORE MAIN LP BRANCH 354 126 TEXAS AVENUE SAN MARCOS TEXAS UNITED STATES OF AMERICA 78666 MR. XXXXXXXXXXX GORDAN.KINGC |
| Shipper Name | MEWAR POLYTEX LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT2 JHADOL PHALASIA ROAD VILLAGE |
| City | UDAIPUR |
| State Province | NA |
| Zip Code | 313003 |
| Country Code | IN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PURCHASE@HARMONPLASTICS.C |
| Shipper Name | MEWAR POLYTEX LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT2 JHADOL PHALASIA ROAD VILLAGE |
| City | UDAIPUR |
| State Province | NA |
| Zip Code | 313003 |
| Country Code | IN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 919001774477 |
| Consignee Name | ANITA PLASTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 38790 GLENLIVET COURT SOLON OHIO UN |
| City | SOLON |
| State Province | OH |
| Zip Code | 441395915 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 12168315773 |
| Consignee Name | ANITA PLASTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 38790 GLENLIVET COURT SOLON OHIO UN |
| City | SOLON |
| State Province | OH |
| Zip Code | 441395915 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LOGISTICS@ANITAPLASTICS.C |
| Notify Party Name | KCH TRANSPORTATION INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1208 KING ST SUITE 320 CHATTANOOGA |
| City | CHATTANOOGA |
| State Province | TN |
| Zip Code | 374034352 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | JWHARFF@KCHTRANS.COM |
| Notify Party Name | KCH TRANSPORTATION INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1208 KING ST SUITE 320 CHATTANOOGA |
| City | CHATTANOOGA |
| State Province | TN |
| Zip Code | 374034352 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17403503917 |
| Container Number | CAAU7865582 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IN3179617 |
| Seal Number 1 | IN3179617 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 49 (FORTYNINE PACKAGE ONLY) PP WOVEN FABRICS HTSUS CODE 5407.20.00.00 PP WOVEN FABRICS HTS US CODE 5407.20.00.00 INV.NO. M2N2526E336 DT. 31MAR2026 IEC 1388007177 NET WT. 23136 KGS. NOTIFY PARTY 2 CORE MAIN LP BRANCH 354 126 TEXAS AVENUE SAN MARCOS TEXAS UNITED STATES OF AMERICA 78666 MR. XXXXXXXXXXX GORDAN.KINGC |
| Additional Cargo 1 | OREANDMAIN.COM |
| Marks and Numbers 1 | 01 TO 16 01 TO 23 01 TO 10 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 2,378 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 1,282 | 2026-05-13 |
| Norfolk, Virginia | 650 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 613 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 536 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 346 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 86 | 2026-04-27 |
| Seattle, Washington | 62 | 2025-09-04 |
| Los Angeles, California | 52 | 2026-05-22 |
| Jacksonville, Florida | 45 | 2026-05-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 4,114 | 2026-05-23 |
| Salalah Oman | 943 | 2026-05-23 |
| All Other India West Coast Ports | 484 | 2025-07-07 |
| Pipavav India | 154 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 118 | 2026-05-11 |
| Singapore Singapore | 102 | 2025-08-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 55 | 2025-09-04 |
| Valencia Spain | 27 | 2024-01-31 |
| Colombo Sri Lanka | 20 | 2026-03-05 |
| Jawaharlal Nehru India | 17 | 2025-03-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Anita Plastics Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANITA PLASTICS INC | 38790 GLENLIVET COURT SOLON OH 44139 US | 2026-04-20 | 2,683 |
| ANITA PLASTICS INC | 38790 GLENLIVET COURT SOLON,USA EIN NO. 34-1652752 SOLON OH 44139 US | 2026-05-22 | 1,022 |
| ANITA PLASTICS INC | 2026-05-23 | 379 | |
| ANITA PLASTICS INC | 2026-01-16 | 371 | |
| ANITA PLASTICS INC | 2025-08-04 | 223 | |
| ANITA PLASTICS INC | 2025-11-17 | 47 | |
| ANITA PLASTICS INC | 2025-11-03 | 38 | |
| ANITA PLASTICS INC | 2026-05-11 | 23 | |
| ANITA PLASTICS INC | 2026-05-18 | 11 | |
| ANITA PLASTICS INC | 2026-01-24 | 4 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Anita Plastics Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 625 | |
| 2026-05-11 | 23 |
Below are the top 4 email addresses on file for Anita Plastics Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-08 | 1 | |
| 2025-08-04 | 79 | |
| 2024-11-13 | 1 | |
| 2024-03-07 | 5 |