There are a total of 4,885 bills of lading on file for Anixter Inc. between October 14th, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 4,885 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 64 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,885 |
|---|---|
| Shipper Records | 50 |
| Consignee Records | 3,685 |
| Notify Party Records | 3,422 |
| First Shipment on File | Oct 14th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 64 |
| Records in the Past Year | 109 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANIXTER INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Anixter Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Anixter Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | May 2026 | 3,386 | 77 |
| SERCOMM CORP. | May 2026 | 5,174 | 24 |
| DEFANG TECHNOLOGY CO., LIMITED | May 2026 | 598 | 22 |
| APAR INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 3,036 | 17 |
| ANIXTER PUERTO RICO | May 2026 | 340 | 13 |
| SURTEC INDUSTRIES INC. | May 2026 | 4,816 | 12 |
| TLHM CO., LTD | May 2026 | 1,499 | 10 |
| AUSPICE STAR CO.,LTD. | Apr 2026 | 313 | 9 |
| SHANGHAI RUIFU INTERNATIONAL TRADIN | Apr 2026 | 261 | 8 |
| THASE ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 1,328 | 7 |
| FULIAN PRECISION ELECTRONICS | May 2026 | 1,686 | 7 |
| EVOLUTION DIGITAL | May 2026 | 719 | 7 |
| PERFECTVISION MANUFACTURING | May 2026 | 940 | 6 |
| WONDERFUL (VIETNAM) WIRE & CABLE CO LTD | May 2026 | 708 | 5 |
| WONDERFUL HI-TECH CO., LTD | May 2026 | 2,944 | 5 |
| UNIRISE ELECTRIC WIRE&CABLE CO.,LTD | May 2026 | 221 | 5 |
| TIANJIN GALFA METAL PRODUCT CO.,LTD | May 2026 | 386 | 5 |
| FORTRESS INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 1,315 | 5 |
| FEDERAL LOCK CO., LTD | May 2026 | 969 | 5 |
| COMMSCOPE ASIA (SUZHOU)TECH CO LTD | Sep 2024 | 1,072 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Anixter Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANISH INDIA EXPORTS | Mar 2026 | 239 | 2 |
| ANISHA INTERIORS & IMPEX LLP | Apr 2026 | 153 | 5 |
| ANISSA CANDELARIO | Mar 2026 | 422 | 1 |
| ANITA GELATO PR INC | May 2026 | 136 | 5 |
| ANITA PLASTICS INC | May 2026 | 6,118 | 228 |
| ANITA TRADING INC | May 2026 | 250 | 50 |
| ANITA USA INC | May 2026 | 128 | 3 |
| ANITA'S | Apr 2026 | 229 | 1 |
| ANIXTER ATLANTA HUB | May 2026 | 153 | 5 |
| ANIXTER CANADA INC | May 2026 | 198 | 4 |
| ANIXTER JAMAICA LTD | Apr 2026 | 106 | 1 |
| ANIXTER PUERTO RICO | May 2026 | 340 | 7 |
| ANJ INTERNATIONAL COPR. | Apr 2025 | 242 | 0 |
| ANJ TEXTILE | Dec 2025 | 564 | 0 |
| ANJALI T PRECISION | May 2026 | 717 | 47 |
| ANJANI CLOSURES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 211 | 28 |
| ANJANI UDYOG PVT LTD | Nov 2023 | 187 | 0 |
| ANJI AIGESEN FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 652 | 22 |
| ANJI AILIDA FURNITURE FACTORY | May 2023 | 339 | 0 |
| ANJI AIMIER CHAIR INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 119 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | MEDUR7550409 | EXDO63Z8246683 | FV616 | House Bill | EXDO | 9962586 | MSC ILARIA | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 1,440 CTN | 19,075 KG | House to House | RITAR POWER (VIETNAM) COMPANY LIMIT | ANIXTER INC. | SEALED LEAD ACID BATTERY HTS: 850720 | |
| 2026-05-18 | ONEYHANG29692400 | EXDO65T0093292 | 085E | House Bill | EXDO | 9462718 | YM UNANIMITY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 60 PKG | 39,540 KG | Container Yard | WONDERFUL (VIETNAM) WIRE CABLE COMP | ANIXTER INC. | SPEAKER WIRE HTS: 854449 | |
| 2026-05-16 | ACLUSA01275681 | MGFGEXUS53746 | ATK69 | House Bill | MGFG | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2026-05-15 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 1 PKG | 1,000 KG | House to House | K & M VEHICLE SERVICES | ANIXTER INC | MANHOLE COVERS | |
| 2026-05-16 | ONEYSELG67716900 | EXDO6430417036 | 013E | House Bill | EXDO | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 2,450 CTN | 19,664 KG | Container Yard | DONGIL CABLE | ANIXTER INC. | PLASTIC INSULATED WIRE HTS: 854449 | |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | MATS4350202000 |
|---|---|
| House BOL # | MALY2211538557 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MALY |
| Voyage # | 024E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MATSON WAIKIKI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15228 KG |
| Weight in KG | 15,228 KG |
| Quantity | 324 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MATU2562147 MATU2593913 MATU2611468 |
| Commodity Description |
RACK ACCESSORIES,HS:851779 RACK ACCESSORIES,HS:851779 RACK ACCESSORIES,HS:851779 |
| Shipper Name | WESCO SUZHOU TRADING CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1708 GENWAY BUILDING, NO 188 WANGDU |
| Address Line 2 | N ROAD |
| City | SUZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ANIXTER |
|---|---|
| Address Line 1 | 11614 S. AUSTIN AVE |
| Address Line 3 | DEAN SHIRKMAN |
| City | ALSIP |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60803 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12245214393 |
| Container Number | MATU2562147 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1671888 |
| Seal Number 1 | 1671888 |
| Equipment Description Code | SL |
| Equipment Description | Container, Steel (Container must be made of steel) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | RACK ACCESSORIES,HS:851779 |
| Marks and Numbers 1 | N/M?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000005076 KG |
| Container Number | MATU2593913 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1671889 |
| Seal Number 1 | 1671889 |
| Equipment Description Code | SL |
| Equipment Description | Container, Steel (Container must be made of steel) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | RACK ACCESSORIES,HS:851779 |
| Marks and Numbers 1 | N/M?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000005076 KG |
| Container Number | MATU2611468 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1696337 |
| Seal Number 1 | 1696337 |
| Equipment Description Code | SL |
| Equipment Description | Container, Steel (Container must be made of steel) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | RACK ACCESSORIES,HS:851779 |
| Marks and Numbers 1 | N/M?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000005076 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 2,378 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 883 | 2026-05-13 |
| New York, New York | 575 | 2026-05-05 |
| Charleston, South Carolina | 212 | 2026-05-11 |
| Newark, New Jersey | 182 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 176 | 2026-03-11 |
| Miami, Florida | 121 | 2026-05-13 |
| Norfolk, Virginia | 71 | 2026-04-22 |
| Port Everglades, Florida | 61 | 2026-04-08 |
| Savannah, Georgia | 55 | 2026-04-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2,453 | 2026-02-03 |
| Shanghai China (Mainland) | 965 | 2026-05-08 |
| Hamble United Kingdom | 464 | 2021-11-13 |
| Genoa Italy | 119 | 2026-02-04 |
| Bremerhaven Germany | 86 | 2026-05-11 |
| Stade Germany | 84 | 2021-10-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 83 | 2026-05-05 |
| Pusan South Korea | 68 | 2026-05-16 |
| Jawaharlal Nehru India | 60 | 2026-04-22 |
| Colombo Sri Lanka | 60 | 2015-04-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Anixter Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANIXTER INC. | 2301 PATRIOT BLVD GLENVIEW IL 60026 US | 2026-05-13 | 155 |
| ANIXTER INC. | 10209 W. ROOSEVELT STREET BUILDING 2 AVONDALE AZ 85323 US | 2026-05-18 | 22 |
| ANIXTER INC. | 2026-05-08 | 8 | |
| ANIXTER INC. | 2026-04-29 | 5 | |
| ANIXTER INC. | 2026-02-02 | 3 | |
| ANIXTER INC. | 2026-05-13 | 3 | |
| ANIXTER INC. | 2025-09-15 | 1 | |
| ANIXTER INC. | 2026-05-05 | 1 | |
| ANIXTER INC. | 2026-01-08 | 1 | |
| ANIXTER INC. | 2025-08-08 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Anixter Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 2 | |
| 2026-05-13 | 5 | |
| 2026-05-13 | 5 | |
| 2026-05-11 | 5 | |
| 2026-05-11 | 1 | |
| 2026-05-11 | 1 | |
| 2026-02-24 | 1 | |
| 2025-10-11 | 10 | |
| 2024-11-30 | 26 | |
| 2023-09-28 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for Anixter Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-11-15 | 2 | |
| 2021-10-25 | 2 | |
| 2019-11-11 | 1 | |
| 2019-11-09 | 1 |