There are a total of 1,433 bills of lading on file for ANJI Dike Furniture Co.,Ltd between September 5th, 2018 and April 1st, 2026.
Of those 1,433 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,433 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,433 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 5th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 1st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 234 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with ANJI Dike Furniture Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with ANJI Dike Furniture Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AX FOCUS INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 2,406 | 462 |
| DO DREAM TRADING INC | Apr 2026 | 546 | 323 |
| CROSS-FLY GLOBAL TRADING INC. | Nov 2023 | 1,822 | 174 |
| AMAZON SERVICES LLC | May 2026 | 62,432 | 153 |
| CATRY INTERNATIONAL GROUP,INC | Apr 2025 | 177 | 13 |
| CROSS-CONTINENTS TRANS INC | May 2026 | 7,770 | 12 |
| PULSELABZ INC. | Apr 2026 | 237 | 6 |
| Aug 2025 | 9 | 6 | |
| SOULFUL HOUSE INC | Mar 2026 | 569 | 5 |
| ERGO HQ LLC | Feb 2026 | 61 | 5 |
| PETPALS GROUP INC | Apr 2025 | 191 | 3 |
| CATAN GLOBAL IMPORT LTD. | May 2026 | 204 | 3 |
| STIGER INC | Aug 2024 | 895 | 2 |
| SHOPWORK DESIGN INC. | Jan 2025 | 263 | 2 |
| NAVITURE INTERNATIONAL LLC | Apr 2024 | 319 | 2 |
| KENAMY LIVING INC | Dec 2022 | 41 | 2 |
| HEBRON IMPORTS CORP | Apr 2026 | 101 | 2 |
| FIND WAY TRADING INC | Mar 2026 | 243 | 2 |
| NORTH AMERICAN CARGO SOLUTIONS INC. | May 2026 | 433 | 1 |
| LEADPRO INC. | May 2025 | 518 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to ANJI Dike Furniture Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANJI CHUANGSHI FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 456 | 18 |
| ANJI CHUANHAI IMPORT AND EXPORT TRA | Nov 2025 | 2,037 | 0 |
| ANJI CHUNYUN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 448 | 29 |
| ANJI COZY HOME CO., LTD. | May 2026 | 5,011 | 78 |
| ANJI DADI PLASTIC&STEEL PRODUCTS MANUFACTURING CO., LTD. | Apr 2024 | 484 | 0 |
| ANJI DAIGAO FURNITURE CO., LIMITED | May 2026 | 733 | 35 |
| ANJI DAIS FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 298 | 2 |
| ANJI DAJISHI FURNITURE CO.,LTD | Jan 2025 | 115 | 0 |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | May 2026 | 449 | 5 |
| ANJI DIFAN HOME SUPPLIES CO LTD | Jul 2022 | 116 | 0 |
| ANJI DINGZE TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 355 | 30 |
| ANJI DIPU RONGRONG FURNITURE | Aug 2024 | 183 | 0 |
| ANJI DONGCHENG KART MANUFACTURER CO.,LTD | Oct 2025 | 1,611 | 0 |
| ANJI FANGZHOU HOME FURNISHING CO. | May 2026 | 246 | 5 |
| ANJI FANSHI HOME SUPPLIES CO.,LTD | May 2026 | 494 | 1 |
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | May 2026 | 437 | 3 |
| ANJI FUHE FURNITURE CO LTD | Mar 2026 | 1,929 | 4 |
| ANJI FURUI FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 189 | 5 |
| ANJI GAOSEN FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 270 | 5 |
| ANJI GUOHAO FOREIGN TRADE & SERVICE | May 2023 | 491 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 | COSU6444809380 | CKXPCL26020411 | 080E | House Bill | CKXP | 9472139 | COSCO DEVELOPMENT | 2026-03-27 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 511 CTN | 17,081 KG | ANJI DIKE FURNITURE | DO DREAM TRADING INC | KINGS INTERNATIONAL GROUP INC. | IRON BED FRAME/ SIDE TABLE/ BED FRAME/ DINING TABLE | |
| 2026-03-28 | COSU6444545890 | CKXPCL26020370 | 080E | House Bill | CKXP | 9472139 | COSCO DEVELOPMENT | 2026-03-27 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,612 CTN | 8,596 KG | ANJI DIKE FURNITURE | DO DREAM TRADING INC | KINGS INTERNATIONAL GROUP INC. | BREAD PROOFING BOX/GARDEN FENCE/GLOBE/POWER A MPLIFIER/TOY PLANE/DIAPER CHANGING PAD/PRESSU RE FEEDER/WOODWORKING PRESSSER/BATHR... | |
| 2026-03-28 | COSU9506050760 | CKXPCL26012281 | 080E | House Bill | CKXP | 9472139 | COSCO DEVELOPMENT | 2026-03-27 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 587 CTN | 8,641 KG | ANJI DIKE FURNITURE | DO DREAM TRADING INC | KINGS INTERNATIONAL GROUP INC. | DISHWASHER/ CIGAR CABINET/ PROTECTING DOOR RA ILS | |
| 2026-03-27 | MAEU265788837 | CKXPCL26012106 | 607E | House Bill | CKXP | 9408877 | NAVIOS CONSTELLATION | 2026-03-26 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 317 CTN | 10,098 KG | Container Yard | ANJI DIKE FURNITURE | AX FOCUS INTERNATIONAL INC. | KINGS INTERNATIONAL GROUP INC. | WOODEN CHAIR |
| Run Date | 2026-04-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-01 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | EGLV142651901327 |
|---|---|
| House BOL # | CKXPCL26012339 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CKXP |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL LILAC |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8972 KG |
| Weight in KG | 8,972 KG |
| Quantity | 454 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EITU9060128 |
| Commodity Description |
CAR REFRIGERATOR/ WEIGHT LIFTING BED/ GAMING CHAIR |
| Shipper Name | ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NANHUACHONG,XIAOYUANX VILLAGE,XIAOY |
| Address Line 2 | UAN SUBDISTRICT,ANJI COUNTY, ZHEJIA |
| Address Line 3 | NG PROVINCE, CHINA 313000 |
| Consignee Name | DO DREAM TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 75 METRO WAY ROOM 106 SECAUCUS, NJ |
| Address Line 2 | 07094-1905-753 |
| Notify Party Name | KINGS INTERNATIONAL GROUP INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 440 E. HUNTINGTON DRIVE, 3RD FLOOR |
| Address Line 2 | ARCADIA, CA 91006 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL 626-523-8677 FAX 626-537-4718 |
| Container Number | EITU9060128 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCWMC6234 |
| Seal Number 1 | EMCWMC6234 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | CAR REFRIGERATOR/ WEIGHT LIFTING BED/ GAMING CHAIR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000008972 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 370 | 2026-03-17 |
| Newark, New Jersey | 350 | 2026-04-02 |
| Los Angeles, California | 302 | 2026-03-07 |
| Oakland, California | 227 | 2026-03-14 |
| Baltimore, Maryland | 60 | 2024-11-22 |
| Houston, Texas | 46 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 33 | 2025-08-19 |
| Savannah, Georgia | 26 | 2026-03-14 |
| Tacoma, Washington | 12 | 2025-04-08 |
| New York, New York | 5 | 2025-02-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 552 | 2026-04-02 |
| Yantian China (Mainland) | 450 | 2026-05-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 179 | 2026-05-13 |
| Qingdao China (Mainland) | 96 | 2026-02-19 |
| Xiamen China (Mainland) | 45 | 2026-03-28 |
| Pusan South Korea | 31 | 2025-12-03 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 26 | 2025-11-25 |
| Yangshan China (Mainland) | 14 | 2024-11-22 |
| Shekou China (Mainland) | 13 | 2025-07-30 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 6 | 2022-06-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for ANJI Dike Furniture Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD | NANHUACHONG,XIAOYUANX VILLAGE, XIAOYUAN SUBDISTRICT,ANJI COUNTY, ZHEJIANG PROVINCE, CHINA 313000 | 2025-10-07 | 578 |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD | NANHUACHONG ANJI 33 313000 CHINA | 2022-12-21 | 247 |
| ANJI DIKE FURNITURE | 2026-05-13 | 133 | |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD | 2022-11-11 | 114 | |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD. | 2025-07-28 | 91 | |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD. | 2024-11-22 | 32 | |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD | 2024-10-22 | 31 | |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD | 2025-02-15 | 23 | |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD. | 2025-08-05 | 19 | |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD | 2023-08-09 | 15 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||