There are a total of 449 bills of lading on file for ANJI DEKA Office System Co.,Ltd between February 22nd, 2014 and May 17th, 2026.
Of those 449 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 449 |
|---|---|
| Shipper Records | 451 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 22nd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 19 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with ANJI DEKA Office System Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with ANJI DEKA Office System Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RAYNOR MARKETING LTD. | May 2026 | 5,712 | 29 |
| WORKSPACE | May 2026 | 74 | 16 |
| GREEN FINE INC | Mar 2026 | 364 | 14 |
| MAGNA INC. | Dec 2024 | 293 | 13 |
| KIMBALL FURNITURE GROUP INC | May 2026 | 3,315 | 10 |
| WORKSPACE48 INC | May 2026 | 93 | 9 |
| CANERGO OFFICE PRODUCTS | May 2026 | 199 | 8 |
| CHERRYMAN INDUSTRIES INC | Jun 2024 | 4,597 | 5 |
| DESKY USA LIMITED | Nov 2025 | 43 | 3 |
| TEC INNOVATION INC. | May 2026 | 140 | 2 |
| PFI DISTRIBUTORS LTD. | Feb 2025 | 466 | 2 |
| Dec 2025 | 2 | 1 | |
| PERFORMANCE FURNISHINGS (NORTH AMERICA) LTD | Mar 2025 | 1,047 | 1 |
| NATIONAL OFFICE FURNITURE, INC. | May 2026 | 1,047 | 1 |
| KIMBALL OFFICE | May 2026 | 482 | 1 |
| DESKY CANADA LIMITED | Nov 2025 | 15 | 1 |
| CONKLIN OFFICE FURNITURE | Apr 2026 | 280 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to ANJI DEKA Office System Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANJI CHENXING HOME SUPPLIES COMPANY | May 2026 | 184 | 6 |
| ANJI CHIRUI FURNITURE | Jan 2026 | 197 | 0 |
| ANJI CHUANGSHI FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 456 | 18 |
| ANJI CHUANHAI IMPORT AND EXPORT TRA | Nov 2025 | 2,037 | 0 |
| ANJI CHUNYUN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 448 | 29 |
| ANJI COZY HOME CO., LTD. | May 2026 | 5,011 | 78 |
| ANJI DADI PLASTIC&STEEL PRODUCTS MANUFACTURING CO., LTD. | Apr 2024 | 484 | 0 |
| ANJI DAIGAO FURNITURE CO., LIMITED | May 2026 | 733 | 35 |
| ANJI DAIS FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 298 | 2 |
| ANJI DAJISHI FURNITURE CO.,LTD | Jan 2025 | 115 | 0 |
| ANJI DIFAN HOME SUPPLIES CO LTD | Jul 2022 | 116 | 0 |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 1,433 | 20 |
| ANJI DINGZE TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 355 | 30 |
| ANJI DIPU RONGRONG FURNITURE | Aug 2024 | 183 | 0 |
| ANJI DONGCHENG KART MANUFACTURER CO.,LTD | Oct 2025 | 1,611 | 0 |
| ANJI FANGZHOU HOME FURNISHING CO. | May 2026 | 246 | 5 |
| ANJI FANSHI HOME SUPPLIES CO.,LTD | May 2026 | 494 | 1 |
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | May 2026 | 437 | 3 |
| ANJI FUHE FURNITURE CO LTD | Mar 2026 | 1,929 | 4 |
| ANJI FURUI FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 189 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-09 | CMDUCHN3060298 | OERT201509P00037 | 0TNHT | House FROB | OERT | 9975234 | CMA CGM POINTE DU PITON | 2026-03-08 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 405 CTN | 7,776 KG | Pier to Pier | ANJI DEKA OFFICE SYSTEM | CANERGO OFFICE PRODUCTS | CANERGO OFFICE PRODUCTS | OFFICE CHAIR CHAIR PARTS |
| 2026-03-07 | MEDUWK666222 | PUSJS2601567922 | GO606 | House Bill | PUSJ | 9294989 | MSC MUNDRA VIII | 2026-03-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,876 CTN | 33,103 KG | House to House | ANJI DEKA OFFICE SYSTEM | KIMBALL FURNITURE GROUP INC. | KIMBALL FURNITURE GROUP INC. | CHAIR PARTS |
| 2026-01-10 | OOLU2164929060 | LSCVSHAF25120558 | 098E | House FROB | LSCV | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-01-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 459 CTN | 8,394 KG | Container Yard | ANJI DEKA OFFICE SYSTEM | TEC INNOVATION INC. | OFFICE CHAIR HS CODE: CHAIR PARTS(LUM BAR) HS CODE: | |
| 2026-01-08 | MEDUOZ886724 | BANQ1071152626 | UK549 | House FROB | BANQ | 9214903 | MSC JASMINE X | 2025-12-20 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 510 CTN | 6,477 K | House to House | ANJI DEKA OFFICE SYSTEM | WORKSPACE48 INC | WORKSPACE48 INC | CHAIR PARTS(WOODEN LEG) CHAIR PARTS(SEAT) OFFICE CHAIR TABLE PARTS(PEDESTAL BASE LOWER BEAM UPPER BEAM) |
| Run Date | 2026-04-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-21 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | MEDUWQ743504 |
|---|---|
| House BOL # | PUSJS2601655348 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PUSJ |
| Voyage # | GO613 |
| IMO # | 9294989 |
| Vessel Name | MSC MUNDRA VIII |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6886 KG |
| Weight in KG | 6,886 KG |
| Quantity | 405 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU6990872 |
| Commodity Description |
CHAIR PARTS |
| Shipper Name | ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4885 YUNHONG WEST ROAD |
| City | HUZHOU CITY |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | KIMBALL FURNITURE GROUP INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1600 ROYAL STREET |
| City | JASPER |
| State Province | IN |
| Zip Code | 47549 |
| Country Code | US |
| Contact Name | HAILEY SPIVEY |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18126343105 |
| Notify Party Name | KIMBALL FURNITURE GROUP INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1600 ROYAL STREET |
| City | JASPER |
| State Province | IN |
| Zip Code | 47549 |
| Country Code | US |
| Container Number | SEGU6990872 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX44554157 |
| Seal Number 1 | FX44554157 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CHAIR PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940199 | 00000000 | 0000006886 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 116 | 2025-07-02 |
| Long Beach, California | 77 | 2026-05-05 |
| Savannah, Georgia | 64 | 2025-11-05 |
| Tacoma, Washington | 61 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 38 | 2026-03-09 |
| Baltimore, Maryland | 25 | 2025-11-08 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2025-12-06 |
| Charleston, South Carolina | 24 | 2025-08-04 |
| New York, New York | 9 | 2015-11-17 |
| Houston, Texas | 4 | 2023-06-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 374 | 2026-05-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 38 | 2025-05-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 19 | 2025-11-21 |
| Colon Panama | 9 | 2025-11-08 |
| Pusan South Korea | 5 | 2023-11-04 |
| Singapore Singapore | 2 | 2016-11-28 |
| Sines Portugal | 1 | 2021-04-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2016-12-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for ANJI DEKA Office System Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | 4885 YUNHONG WEST ROAD, TANGPU INDUSTRIAL PARK, DIPU TOWN,ANJI COUNTY, HUZHOU CITY,ZHEJIANG PROVINCE, | 2025-07-02 | 10 |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | 4885 YUNHONG WEST ROAD, TANGPU INDUSTRIAL PARK, DIPU TOWN,ANJI COUNTY,HUZHOU CITY, ZHEJIANG PROVINCE,CHINA@ | 2025-06-16 | 9 |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | 2025-08-19 | 4 | |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | 2025-08-04 | 1 | |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | 2023-11-04 | 130 | |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | 2019-11-23 | 45 | |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | 2019-06-21 | 21 | |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO LTD | 2019-01-09 | 16 | |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | 2021-08-28 | 14 | |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | 2018-09-11 | 12 |
Below are the top 7 phone numbers on file for ANJI DEKA Office System Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-04 | 45 | |
| 2023-12-14 | 1 | |
| 2022-06-17 | 1 | |
| 2021-08-28 | 51 | |
| 2020-02-05 | 3 | |
| 2018-09-29 | 1 | |
| 2017-02-20 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for ANJI DEKA Office System Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-12-14 | 1 |