There are a total of 437 bills of lading on file for ANJI Florid Artware Co.,Ltd. between November 16th, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 437 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 437 |
|---|---|
| Shipper Records | 437 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 16th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 12 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with ANJI Florid Artware Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with ANJI Florid Artware Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LEWIS HYMAN, INC. | Oct 2025 | 3,801 | 116 |
| ACCUMED CORP | May 2026 | 1,737 | 8 |
| GALE PACIFIC USA, INC. | May 2026 | 1,009 | 4 |
| ANJI MOUNTAIN | Sep 2025 | 52 | 4 |
| AMAZULU INC | Apr 2026 | 237 | 4 |
| DESIGN WITHIN REACH | May 2026 | 20,430 | 2 |
| GFH ENTERPRISES, INC | May 2026 | 700 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to ANJI Florid Artware Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANJI DAIS FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 298 | 2 |
| ANJI DAJISHI FURNITURE CO.,LTD | Jan 2025 | 115 | 0 |
| ANJI DEKA OFFICE SYSTEM CO.,LTD | May 2026 | 449 | 5 |
| ANJI DIFAN HOME SUPPLIES CO LTD | Jul 2022 | 116 | 0 |
| ANJI DIKE FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 1,433 | 20 |
| ANJI DINGZE TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 355 | 30 |
| ANJI DIPU RONGRONG FURNITURE | Aug 2024 | 183 | 0 |
| ANJI DONGCHENG KART MANUFACTURER CO.,LTD | Oct 2025 | 1,611 | 0 |
| ANJI FANGZHOU HOME FURNISHING CO. | May 2026 | 246 | 5 |
| ANJI FANSHI HOME SUPPLIES CO.,LTD | May 2026 | 494 | 1 |
| ANJI FUHE FURNITURE CO LTD | Mar 2026 | 1,929 | 4 |
| ANJI FURUI FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 189 | 5 |
| ANJI GAOSEN FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 270 | 5 |
| ANJI GUOHAO FOREIGN TRADE & SERVICE | May 2023 | 491 | 0 |
| ANJI HAILONG FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 1,320 | 14 |
| ANJI HAIXIN FURNITURE CO.,LTD | Aug 2025 | 379 | 0 |
| ANJI HAOXIN FURNITURE CO., LTD. | May 2026 | 284 | 1 |
| ANJI HEFENG FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 433 | 3 |
| ANJI HENGCHI IMPORT AND EXPORT | Mar 2026 | 135 | 4 |
| ANJI HENGJIAN SMART HOME TECHNOLOGY | Apr 2026 | 1,045 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-30 | ONEYSHAFAY305500 | UPSPJIX25120072 | 009E | House Bill | UPSP | 9955284 | HMM TOPAZ | 2025-12-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,000 CTN | 12,987 K | Container Yard | ANJI FLORID ARTWARE | ACCUMEDX, LLC | ACCUMEDX, LLC | BAMBOO CHAIRMT |
| 2025-12-29 | YMJAW237263911 | UPSPSHA25111275 | 0302E | House Bill | UPSP | 9463085 | HMM VANCOUVER | 2025-12-28 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 995 CTN | 12,937 K | House to House | ANJI FLORID ARTWARE | ACCUMEDX, LLC | ACCUMEDX, LLC | BAMBOO CHAIRMT |
| 2025-12-20 | YMJAW232641244 | UPSPJIX25110156 | 191E | House Bill | UPSP | 9198264 | YM PLUM | 2025-12-19 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,750 CTN | 14,726 K | House to House | ANJI FLORID ARTWARE | ACCUMEDX, LLC | ACCUMEDX, LLC | BAMBOO CHAIRMT DELIVERY ADDRESS: MO OG DR |
| 2025-11-10 | YMJAW237248993 | UPSPSHA25100919 | 109E | House Bill | UPSP | 9455870 | YM MUTUALITY | 2025-11-08 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,314 CTN | 17,180 K | House to House | ANJI FLORID ARTWARE | ACCUMEDX, LLC | ACCUMEDX, LLC | BAMBOO CHAIRMT BAMBOO RUG BAMBOO MAT |
| Run Date | 2026-03-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-03 |
| Trade Update Date | 2026-02-05 |
| Master BOL # | YMJAW237288350 |
|---|---|
| House BOL # | THGLSHA26020593 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | THGL |
| Voyage # | 111E |
| IMO # | 9455870 |
| Vessel Name | YM MUTUALITY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14952 KG |
| Weight in KG | 14,952 KG |
| Quantity | 1210 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BMOU6194939 |
| Commodity Description |
BAMBOO CHAIRMT |
| Shipper Name | ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | FANTAN INDUSTRY ANJI ZHEJIANG CHINA |
| Address Line 2 | ,ZHEJIANG,CN |
| Consignee Name | ACCUMEDX, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 711 BUFFALO RUN,MISSOURI CITY,TX 77 |
| Address Line 2 | 489,MISSOURI CITY,TX, ,US |
| Notify Party Name | ACCUMEDX, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 711 BUFFALO RUN,MISSOURI CITY,TX 77 |
| Address Line 2 | 489,MISSOURI CITY,TX,US |
| Container Number | BMOU6194939 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV285163 |
| Seal Number 1 | YMAV285163 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BAMBOO CHAIRMT |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 160 | 2025-07-17 |
| Los Angeles, California | 123 | 2023-05-11 |
| Long Beach, California | 111 | 2025-12-30 |
| New York, New York | 17 | 2016-01-11 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2026-05-13 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2022-07-21 |
| Jacksonville, Florida | 3 | 2025-08-28 |
| Seattle, Washington | 3 | 2019-04-08 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2018-08-08 |
| Mobile, Alabama | 1 | 2017-02-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 301 | 2026-03-05 |
| Yangshan China (Mainland) | 115 | 2024-08-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 11 | 2026-05-13 |
| Pusan South Korea | 7 | 2021-03-08 |
| Colon Panama | 2 | 2024-04-09 |
| Singapore Singapore | 1 | 2023-12-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for ANJI Florid Artware Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | FANTAN INDUSTRY AREA,DIPU TOWN, ANJI COUNTRY,ZHEJIANG,CHINA ZIP CODE:313302@ | 2025-07-17 | 43 |
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | FANTAN INDUSTRY, ANJI, ZHEJIANG ANJI 311600 CN | 2025-08-28 | 1 |
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | 2025-07-07 | 1 | |
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | 2023-01-10 | 111 | |
| ANJI FLORID ARTWARE COMPANY LIMITED | 2022-04-30 | 93 | |
| ANJI FLORID ARTWARE CO LTD. | 2023-12-13 | 32 | |
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | 2021-04-08 | 18 | |
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | 2022-05-17 | 14 | |
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | 2022-01-31 | 13 | |
| ANJI FLORID ARTWARE CO LTD | 2013-09-20 | 8 |
Below are the top 6 phone numbers on file for ANJI Florid Artware Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-20 | 4 | |
| 2019-12-18 | 5 | |
| 2019-10-28 | 1 | |
| 2013-09-20 | 1 | |
| 2013-06-07 | 2 | |
| 2013-03-18 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||