There are a total of 1,320 bills of lading on file for ANJI Hailong Furniture Co.,Ltd between November 12th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 1,320 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,320 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,322 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 65 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANJI HAILONG FURNITURE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with ANJI Hailong Furniture Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with ANJI Hailong Furniture Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| OCEAN DRAGON FURNITURE CO.,LTD | Jul 2025 | 225 | 84 |
| INTERNATIONAL TRADING COMPANY | May 2026 | 5,554 | 27 |
| MONARCH SPECIALTIES INC. | May 2026 | 3,438 | 21 |
| ONEHEART TRADE INC | Apr 2026 | 1,188 | 15 |
| VISTALINE TRADING | May 2026 | 599 | 14 |
| HAI CHUANG LOGISTICS INC | May 2026 | 4,558 | 14 |
| DON WIKLER | Dec 2024 | 70 | 12 |
| FENGXIAN WEIFU TRADE CO., LTD | Apr 2022 | 25 | 10 |
| DX BRILLIANT TRADING INC | Apr 2026 | 1,914 | 10 |
| AYC GROUP LLC | Feb 2026 | 1,147 | 9 |
| LAYAMI SWEART INC | Apr 2026 | 838 | 8 |
| ABYHOME INC | Jul 2024 | 1,673 | 8 |
| RARLIY QIYASI INC | Mar 2026 | 824 | 6 |
| EFFIE TRADING CO LTD | Oct 2025 | 587 | 6 |
| VERTS BRAND CO. | Dec 2025 | 816 | 5 |
| MAX WORLD INTERNATIONAL TRADING INC | May 2026 | 2,014 | 5 |
| MOXYGEN TECHNOLOGY INC. | May 2026 | 1,533 | 4 |
| CLOUDY HOUR USA INC | Oct 2025 | 2,965 | 4 |
| BELGREEN LLC | Mar 2026 | 202 | 4 |
| TRUE INNOVATIONS AND DESIGN (USA) LLC | May 2026 | 6,903 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to ANJI Hailong Furniture Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANJI DINGZE TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 355 | 30 |
| ANJI DIPU RONGRONG FURNITURE | Aug 2024 | 183 | 0 |
| ANJI DONGCHENG KART MANUFACTURER CO.,LTD | Oct 2025 | 1,611 | 0 |
| ANJI FANGZHOU HOME FURNISHING CO. | May 2026 | 246 | 5 |
| ANJI FANSHI HOME SUPPLIES CO.,LTD | May 2026 | 494 | 1 |
| ANJI FLORID ARTWARE CO.,LTD. | May 2026 | 437 | 3 |
| ANJI FUHE FURNITURE CO LTD | Mar 2026 | 1,929 | 4 |
| ANJI FURUI FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 189 | 5 |
| ANJI GAOSEN FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 270 | 5 |
| ANJI GUOHAO FOREIGN TRADE & SERVICE | May 2023 | 491 | 0 |
| ANJI HAIXIN FURNITURE CO.,LTD | Aug 2025 | 379 | 0 |
| ANJI HAOXIN FURNITURE CO., LTD. | May 2026 | 284 | 1 |
| ANJI HEFENG FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 433 | 3 |
| ANJI HENGCHI IMPORT AND EXPORT | Mar 2026 | 135 | 4 |
| ANJI HENGJIAN SMART HOME TECHNOLOGY | Apr 2026 | 1,045 | 19 |
| ANJI HENGMING FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 313 | 7 |
| ANJI HENGRUI FURNITURECO.,LTD | Aug 2022 | 118 | 0 |
| ANJI HENGYI FURNITURE CO., LTD | May 2026 | 7,376 | 9 |
| ANJI HENGYOU TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 1,783 | 60 |
| ANJI HERUI FURNITURE | May 2026 | 120 | 45 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | ZIMUSNH22514641 | GLXLHYNBF2604080 | 11E | House FROB | GLXL | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-19 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 519 CTN | 7,525 KG | Pier to Pier | ANJI HAILONG FURNITURE | MONARCH SPECIALTIES INC. | OFFICE CHAIR | |
| 2026-05-18 | WHLC031G534330 | UULNNB2604LC1582 | 2616E | House Bill | UULN | 9295268 | CHICAGO EXPRESS | 2026-05-16 | NEW YORK, NEW YORK | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 880 CTN | 11,726 K | ANJI HAILONG FURNITURE | DALVERONEXTRAVIRAINC | DALVERONEXTRAVIRAINC | XXXXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-18 | CMDUCHN3279913 | ZJGFSEHC26041100 | 002E | House Bill | ZJGF | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 650 CTN | 11,045 K | Pier to Pier | ANJI HAILONG FURNITURE | PRIME HORIZON COMMERCE INC | PRIME HORIZON COMMERCE INC | XXXXXXXXXXXXX |
| 2026-05-18 | HLCUSHA2603BVGH1 | ZJGFSEHC26021016 | 613E | House Bill | ZJGF | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-05-16 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 590 CTN | 10,245 K | ANJI HAILONG FURNITURE | GOODHOPE BUSINESS LLC | GOODHOPE BUSINESS LLC | XXXXXXXXXXXXX | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | MAEU269905557 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | 9359014 |
| Vessel Name | GUNDE MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 22708 LB |
| Weight in KG | 10,300 KG |
| Quantity | 560 CTN |
| Volume | 2303 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRSU9729176 |
| Commodity Description |
XXXXXXXXXXXXX |
| Shipper Name | ANJI HAILONG FURNITURE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | XIAO FENG INDUSTRIAL PARKANJI ZHEJI |
| City | HUZHOU |
| State Province | NA |
| Zip Code | 313301 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SMILEXIAO@LIFUNG.COM |
| Shipper Name | ANJI HAILONG FURNITURE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | XIAO FENG INDUSTRIAL PARKANJI ZHEJI |
| City | HUZHOU |
| State Province | NA |
| Zip Code | 313301 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8686255893775 |
| Consignee Name | PRIME HORIZON COMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1700 W 25TH ST CASPER WY 82604 |
| City | CASPER |
| State Province | WY |
| Zip Code | 826044658 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ZHUYJ@HI-STRONG.COM |
| Consignee Name | PRIME HORIZON COMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1700 W 25TH ST CASPER WY 82604 |
| City | CASPER |
| State Province | WY |
| Zip Code | 826044658 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 16264943380 |
| Notify Party Name | FOSUN GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | FOSUN GROUP |
| City | SHANGHAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 200010 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8613336175381 |
| Notify Party Name | FOSUN GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | FOSUN GROUP |
| City | SHANGHAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 200010 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | QIANDY@FOSUN.COM |
| Container Number | MRSU9729176 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN4851216 |
| Seal Number 1 | CN4851216 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 279 | 2025-04-21 |
| Long Beach, California | 255 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 211 | 2026-05-16 |
| Oakland, California | 163 | 2024-10-12 |
| Newark, New Jersey | 156 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 83 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 54 | 2025-12-29 |
| Baltimore, Maryland | 45 | 2025-08-28 |
| New York, New York | 22 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 18 | 2026-01-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,114 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 97 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 59 | 2026-05-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 23 | 2024-02-22 |
| Singapore Singapore | 6 | 2016-05-17 |
| Caucedo Dominican Republic | 4 | 2024-12-04 |
| Puerto Manzanillo Panama | 4 | 2021-09-29 |
| Kingston Jamaica | 2 | 2022-02-28 |
| Colon Panama | 2 | 2020-03-05 |
| Kajang Malaysia | 2 | 2018-09-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for ANJI Hailong Furniture Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANJI HAILONG FURNITURE CO.,LTD | ANJIXIAOFENGGONGYEYUANQU(11SHENGDAO PANG) HUZHOU ZHEJIANG 313399 CN | 2025-06-20 | 16 |
| ANJI HAILONG FURNITURE CO.,LTD | AN JI XIAO FENG GONG YEYUANQU 11 SHENGDAOPANG HUZHOU, HUZHOU 313399 CN | 2025-08-21 | 11 |
| ANJI HAILONG FURNITURE CO.,LTD | 2025-07-12 | 9 | |
| ANJI HAILONG FURNITURE CO.,LTD | 2025-07-12 | 3 | |
| ANJI HAILONG FURNITURE CO.,LTD | 2019-06-21 | 132 | |
| ANJI HAILAN FURNITURE CO.,LTD | 2016-10-31 | 109 | |
| ANJI HAILONG FURNITURE CO.,LTD. | 2025-09-01 | 86 | |
| ANJI HAILONG FURNITURE CO.,LTD | 2024-05-27 | 66 | |
| ANJI HAILONG FURNITURE CO.LTD. | 2016-07-04 | 60 | |
| ANJI HAILAN FURNITURE COMPANY LIMIT | 2015-10-30 | 54 |
Below are the top 10 phone numbers on file for ANJI Hailong Furniture Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-17 | 1 | |
| 2024-10-04 | 239 | |
| 2020-10-22 | 1 | |
| 2018-09-05 | 2 | |
| 2018-03-13 | 5 | |
| 2017-08-31 | 5 | |
| 2017-01-12 | 54 | |
| 2016-10-10 | 1 | |
| 2016-09-26 | 3 | |
| 2015-01-28 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for ANJI Hailong Furniture Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-25 | 1 | |
| 2016-12-16 | 8 | |
| 2016-10-14 | 7 |