There are a total of 93 bills of lading on file for ANJI Kadun Furniture Co., Ltd between May 12th, 2024 and May 6th, 2026.
Of those 93 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 93 |
|---|---|
| Shipper Records | 93 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 12th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ANJI KADUN FURNITURE CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with ANJI Kadun Furniture Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with ANJI Kadun Furniture Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DOOYIN TRADING INC | Nov 2025 | 702 | 16 |
| MELES INC. | May 2026 | 3,092 | 15 |
| BEST HOME FURNISHINGS INC | May 2026 | 1,712 | 14 |
| GAXGA INC | May 2026 | 6,245 | 11 |
| BRAWNY INC | Jun 2025 | 471 | 8 |
| VANTAGE POINT LIMITED | May 2026 | 756 | 5 |
| MJ88 TRADING INC | Oct 2025 | 2,793 | 5 |
| GREEN TIME INC | Apr 2026 | 2,805 | 5 |
| OPAIGE INC | May 2026 | 1,332 | 4 |
| BESTOP OFFICE INC. | May 2026 | 2,254 | 4 |
| QYC TRADING INC | May 2026 | 1,766 | 3 |
| VIVAVIDA TRADING INC | Nov 2025 | 951 | 1 |
| REAYOU | May 2026 | 1,897 | 1 |
| A&E INTERNATIONAL INC | May 2026 | 4,914 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to ANJI Kadun Furniture Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ANJI INTERNATIONAL (U.S.) LLC | Jun 2025 | 528 | 0 |
| ANJI JIANGHONG INTELLIGENT FURNITUR | Dec 2022 | 165 | 0 |
| ANJI JIAYU METAL PRODUCTS FACTORY. | Jun 2025 | 90 | 0 |
| ANJI JIEXING HOME SUPPLIES CO LTD | Nov 2025 | 351 | 0 |
| ANJI JINCHENG FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 488 | 1 |
| ANJI JINKUN HOME SUPPLIES | May 2026 | 1,035 | 100 |
| ANJI JIUCHI HOME FURNISHING CO.,LTD | Jan 2026 | 135 | 0 |
| ANJI JUDOR FURNITURE CO.,LTD | Dec 2024 | 188 | 0 |
| ANJI JUYUAN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 2,214 | 13 |
| ANJI KA BEI LONG FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 442 | 2 |
| ANJI KAIMI COMMERCIAL AND TRADING C | May 2026 | 60 | 11 |
| ANJI KUNMAO TRADING CO, LTD | Apr 2025 | 91 | 0 |
| ANJI LAIFA BAMBOO PRODUCTS CO | May 2026 | 213 | 8 |
| ANJI LAIKA FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 274 | 11 |
| ANJI LEISA FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 1,182 | 122 |
| ANJI LEISURE FURNITURE CO.,LTD | Feb 2026 | 565 | 3 |
| ANJI LEYANG E-COMMERCE | May 2026 | 323 | 50 |
| ANJI LIANCHENG FURNITURE CO.,LTD | May 2025 | 2,338 | 0 |
| ANJI LINGYOU FURNITURE CO LTD | Apr 2026 | 69 | 2 |
| ANJI LIYU FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 393 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 | WHLC027G577329 | ELNVNBE26030644 | 0012E | House Bill | ELNV | 9955246 | HMM RUBY | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 276 PKG | 8,487 KG | ANJI KADUN FURNITURE | VANTAGE POINT LIMITED | L-SHAPED SOFA | ||
| 2026-04-16 | WHLC031G519128 | NUOHLYGJ26005849 | 0012E | House Bill | NUOH | 9955246 | HMM RUBY | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 305 CTN | 8,387 KG | ANJI KADUN FURNITURE | VANTAGE POINT LIMITED | VANTAGE POINT LIMITED | U-SHAPED SOFA | |
| 2025-06-30 | ONEYSHAFA3045900 | KLSQTAOKW2505331 | 0210E | House Bill | KLSQ | 9463267 | BAY BRIDGE | 2025-06-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 310 CTN | 7,316 KG | Container Yard | ANJI KADUN FURNITURE CO.,LTD | DOOYIN TRADING INC | UML INTERNATIONAL USA INC | SOFA |
| 2025-06-30 | ONEYSHAFA4789400 | KLSQTAOKW2505333 | 0210E | House Bill | KLSQ | 9463267 | BAY BRIDGE | 2025-06-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 315 CTN | 9,124 KG | Container Yard | ANJI KADUN FURNITURE CO.,LTD | DOOYIN TRADING INC | UML INTERNATIONAL USA INC | SOFA |
| Run Date | 2026-04-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-15 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | WHLC027G577328 |
|---|---|
| House BOL # | ELNVNBE26030646 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ELNV |
| Voyage # | 0012E |
| IMO # | 9955246 |
| Vessel Name | HMM RUBY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8418 KG |
| Weight in KG | 8,418 KG |
| Quantity | 305 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU8532164 |
| Commodity Description |
L-SHAPED SOFA |
| Shipper Name | ANJI KADUN FURNITURE CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.15-19, TAOLI ROAD, ZHANGCUN VILL |
| Address Line 2 | AGE,ZHANGCUN TOWN, ANJI ,,HUZHOU,C |
| Address Line 3 | N |
| Consignee Name | VANTAGE POINT LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 255 FILLMORE ST #300,,DENVER,COLORA |
| Address Line 2 | DO 80206,US |
| Container Number | CAAU8532164 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHAC503503 |
| Seal Number 1 | WHAC503503 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | L-SHAPED SOFA |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 34 | 2025-05-30 |
| Los Angeles, California | 32 | 2026-04-16 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2026-05-07 |
| Houston, Texas | 10 | 2024-09-25 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2024-10-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 75 | 2026-05-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 13 | 2026-04-16 |
| Pusan South Korea | 5 | 2025-02-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for ANJI Kadun Furniture Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ANJI KADUN FURNITURE CO., LTD | NO.15-19, TAOLI ROAD, ZHANGCUN VILLAGE, ZHANGCUN TOWN, ANJI HUZHOU, ZHEJIANG ,313300 CHINA | 2025-05-30 | 27 |
| ANJI KADUN FURNITURE CO., LTD | NO.15-19, TAOLI ROAD, ZHANGCUN VILL AGE,ZHANGCUN TOWN,ANJI HUZHOU,CN | 2025-06-04 | 9 |
| ANJI KADUN FURNITURE CO., LTD | 2024-10-05 | 15 | |
| ANJI KADUN FURNITURE CO., LTD. | 2025-04-29 | 6 | |
| ANJI KADUN FURNITURE CO., LTD. | 2024-10-16 | 4 | |
| ANJI KADUN FURNITURE CO., LTD. | 2024-10-30 | 3 | |
| ANJI KADUN FURNITURE CO.,LTD | 2025-06-30 | 3 | |
| ANJI KADUN FURNITURE CO.,LTD | 2025-05-15 | 3 | |
| ANJI KADUN FURNITURE | 2026-05-07 | 3 | |
| ANJI KADUN FURNITURE CO.,LTD | 2025-05-22 | 2 |
Below are the top 2 phone numbers on file for ANJI Kadun Furniture Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-30 | 25 | |
| 2024-10-22 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||