There are a total of 285 bills of lading on file for Canan Iplikcilik Sanayi Ve Ticaret between May 26th, 2013 and May 6th, 2026.
Of those 285 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 285 |
|---|---|
| Shipper Records | 285 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 26th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 43 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Canan Iplikcilik Sanayi Ve Ticaret, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Canan Iplikcilik Sanayi Ve Ticaret in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JAIPUR LIVING INC | May 2026 | 4,992 | 75 |
| UNIQUE USA INC. | May 2026 | 1,797 | 16 |
| COURISTAN INC | May 2026 | 4,047 | 14 |
| TAYSE INTERNATIONAL TRADING INC. | May 2026 | 1,590 | 12 |
| THE DIXIE GROUP, INC. | May 2026 | 2,645 | 6 |
| DYNAMIC RUGS INC. | May 2026 | 3,805 | 6 |
| JAIPUR LLC | May 2026 | 845 | 5 |
| YARAGHI LLC | May 2026 | 31,707 | 4 |
| SURYA | May 2026 | 9,295 | 4 |
| RUGS AMERICA CORPORATION | May 2026 | 770 | 4 |
| NOURISON INDUSTRIES INC. | Dec 2025 | 11,686 | 4 |
| SURYA CARPET INC. | May 2026 | 13,117 | 3 |
| RUGS USA LLC | May 2026 | 10,462 | 3 |
| NOORI RUG | Apr 2026 | 166 | 3 |
| ABANI HOME LLC | May 2026 | 255 | 3 |
| PERSIAN AREA RUGS LLC | May 2026 | 659 | 2 |
| LOLOI INC | May 2026 | 9,738 | 2 |
| HOME DYNAMIX LLC | May 2026 | 15,066 | 2 |
| G.A. GERTMENIAN & SONS | May 2026 | 4,379 | 2 |
| ASHLEY FURNITURE TRADING COMPANY | May 2026 | 12,192 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Canan Iplikcilik Sanayi Ve Ticaret.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANADIAN TIRE CORPORATION, LTD. | May 2026 | 9,754 | 582 |
| CANADIAN WOOD PRODUCTS | Jan 2026 | 486 | 0 |
| CANAL COMPONENTS INC. | Apr 2026 | 280 | 6 |
| CANAL EXPORT SRL | May 2026 | 322 | 7 |
| CANAL MOVERS & LOGISTICS CORP. | May 2026 | 562 | 8 |
| CANAL TOYS ASIA LIMITED | May 2026 | 258 | 13 |
| CANALTA CONTROLS LTD. | May 2026 | 399 | 8 |
| CANAM INTERNATIONAL PVT LTD | May 2026 | 779 | 20 |
| CANAMAX HOLDING INC. | May 2026 | 64 | 16 |
| CANAN IPLIKCILIK SAN VE TIC AS | May 2026 | 1,098 | 56 |
| CANARA HYDRAULICS PVT LTD | May 2026 | 450 | 14 |
| CANARE CORPORATION OF AMERICA | May 2026 | 426 | 11 |
| CANARE ELECTRIC CO., LTD. | May 2026 | 414 | 11 |
| CANARM LTD | May 2026 | 4,822 | 66 |
| CANARY PRODUCTS INC | Apr 2026 | 239 | 13 |
| CANARY TRADING CO. INC. | May 2026 | 497 | 10 |
| CANARY TRANS LOGISTIK CO., LTD | Aug 2023 | 858 | 0 |
| CANATEX INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 796 | 23 |
| CANATURE HEALTH TECHNOLOGY GROUP CO | May 2026 | 280 | 11 |
| CANATURE HOLDINGS HK LIMITED | May 2026 | 2,000 | 96 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 | OOLU2322552730 | OVFFOST260008 | XW1MA | House Bill | OVFF | 9386495 | CMA CGM LAPIS | 2026-04-12 | NEW YORK, NEW YORK | GOKOVA TURKEY | 730 PKG | 9,220 KG | CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET AS | NOORI RUG LLC | NOORI RUG LLC | MACHINE MADE CARPETS | |
| 2026-04-13 | OOLU2322769170 | OVFFOST260006 | B8XW1 | House Bill | OVFF | 9386495 | CMA CGM LAPIS | 2026-04-12 | NEW YORK, NEW YORK | GOKOVA TURKEY | 706 PKG | 12,000 KG | House to House | CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET AS | NOORI RUG LLC | NOORI RUG LLC | MACHINE MADE CARPETS |
| 2026-04-09 | ONEYISTG03215900 | CHSLIZMSE2601669 | 101W | House Bill | CHSL | 9333852 | MOL ENDOWMENT | 2026-04-08 | SAVANNAH, GEORGIA | GOKOVA TURKEY | 2,482 PKG | 13,860 KG | CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | SURYA CARPET INC. | SURYA CARPET INC. | MACHINE MADE CARPETS | |
| 2026-04-09 | COSU6446144370 | COSU644614437001 | 101W | House Bill | COSU | 9333852 | MOL ENDOWMENT | 2026-04-08 | SAVANNAH, GEORGIA | GOKOVA TURKEY | 3,266 PKG | 22,000 KG | House to House | CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | SURYA | SURYA | MACHINE MADE CARPETS HS CODE: PO- PO- |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | COSU6449185480 |
|---|---|
| House BOL # | COSU644918548001 |
| Manifest Number | 551004 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 020W |
| IMO # | 9389693 |
| Vessel Name | KINGSTON |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ISKENDERUN |
| Foreign Port of Lading | GOKOVA TURKEY (48931) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10600 KG |
| Weight in KG | 10,600 KG |
| Quantity | 1716 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU9969571 |
| Commodity Description |
MACHINE MADE CARPETS HS CODE: 57024200 PO# 11 641880 / ROS888 |
| Shipper Name | CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET |
|---|---|
| Address Line 1 | 4.ORGANIZE SANAYI BOLGESI 83413 NOL |
| Address Line 2 | U CAD. CANAN TEKSTIL NO:4 SEHITKAMI |
| Address Line 3 | L/ GAZIANTEP/TURKEY GAZIANTEP, GAZI |
| Consignee Name | SURYA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 SURYA DRIVE WHITE, GA 30184 USA |
| Address Line 2 | WHITE, BARTOW, GEORGIA, UNITED STAT |
| Address Line 3 | ES 30184 |
| Notify Party Name | SURYA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 SURYA DRIVE WHITE, GA 30184 USA |
| Address Line 2 | WHITE, BARTOW, GEORGIA, UNITED STAT |
| Address Line 3 | ES 30184 |
| Container Number | FCIU9969571 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 31408781 |
| Seal Number 1 | 31408781 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MACHINE MADE CARPETS HS CODE: 57024200 PO# 11 641880 / ROS888 |
| Marks and Numbers 1 | . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 570242 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 161 | 2026-05-07 |
| Newark, New Jersey | 72 | 2025-10-23 |
| Houston, Texas | 12 | 2026-02-16 |
| Charleston, South Carolina | 12 | 2018-03-21 |
| New York, New York | 11 | 2026-04-13 |
| Norfolk, Virginia | 7 | 2025-10-20 |
| Oakland, California | 3 | 2025-09-12 |
| Long Beach, California | 3 | 2025-03-19 |
| Miami, Florida | 2 | 2021-05-31 |
| Los Angeles, California | 1 | 2023-12-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Adana Turkey | 176 | 2026-03-24 |
| Gokova Turkey | 49 | 2026-05-07 |
| Damietta Egypt | 18 | 2026-02-11 |
| Algeciras Spain | 14 | 2025-02-03 |
| Valencia Spain | 6 | 2021-04-24 |
| Piraeus Greece | 3 | 2025-10-20 |
| Barcelona Spain | 3 | 2023-05-25 |
| Haifa Israel | 2 | 2026-03-31 |
| Ambarli Turkey | 2 | 2026-02-06 |
| Jawaharlal Nehru India | 2 | 2019-09-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Canan Iplikcilik Sanayi Ve Ticaret that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | 4. ORGANIZE SANAYI BOLGESI NO LU CAD. CANAN TEKSTIL NO:4 GAZIANTEP 83413 TR | 2026-04-04 | 81 |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | AS, 4.ORGANIZE SANAYI BOLGESI, 83413 NOLU CAD. CANAN TEKSTIL NO:4, SEHITKAMIL GAZIANTEP TURKEY | 2026-03-31 | 17 |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | 2026-02-16 | 4 | |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | 2025-06-06 | 3 | |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | 2025-10-20 | 2 | |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | 2026-05-07 | 2 | |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | 2026-04-09 | 1 | |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | 2025-12-13 | 1 | |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | 2025-12-13 | 1 | |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | 2025-09-29 | 1 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Canan Iplikcilik Sanayi Ve Ticaret.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-07-13 | 8 | |
| 2017-07-01 | 1 | |
| 2016-08-05 | 2 | |
| 2014-07-15 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||