There are a total of 4,822 bills of lading on file for Canarm Ltd between October 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 4,822 bills of lading, 26 were within the past 30 days and 66 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,822 |
|---|---|
| Shipper Records | 561 |
| Consignee Records | 4,229 |
| Notify Party Records | 4,197 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 26 |
| Records in Last 90 Days | 66 |
| Records in the Past Year | 259 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANARM LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Canarm Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Canarm Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JIANGMEN XINHUI TENGSAM HARDWARE | May 2026 | 1,541 | 226 |
| ZHONGSHAN ZHONGLIANG FOREIGN TRADE | May 2026 | 3,129 | 161 |
| JIANGMEN JINJI IMPORT AND EXPORT CO | Apr 2026 | 459 | 126 |
| ZHONGSHAN HUANYI APPLIANCE CO.,LTD | May 2026 | 323 | 70 |
| SHANGHAI FOREIGN TRADE(PUDONG) CO. | May 2026 | 1,425 | 69 |
| NINGBO LANGDI INTEL M&E CO., LTD. | May 2026 | 91 | 67 |
| JIANGMEN KINGSTAR LIGHTING CO.,LTD | May 2026 | 437 | 60 |
| GOODMAN MANUFACTURING COMPANY LP | Nov 2025 | 8,049 | 56 |
| SHANGHAI CANBANG TRADING COMPANY | Apr 2026 | 147 | 51 |
| ZHONGSHAN YANGLING LIGHTING CO | Jul 2023 | 207 | 49 |
| DO IT BEST CORP. | May 2026 | 9,972 | 44 |
| CIXI WAYLEAD ELECTRIC MOTOR MANUFAC | May 2026 | 297 | 41 |
| ZHEJIANG LANGDI GROUP CO.,LTD | Dec 2025 | 268 | 39 |
| ZHONGSHAN TAIDE LIGHTING CO., LTD. | Apr 2026 | 151 | 38 |
| JIANGMEN PENGJIANG DISTRICT YUCHENG | Dec 2025 | 153 | 28 |
| CIXI LAMPTETIAS OPTO ELECTRONIC CO. | May 2026 | 32 | 27 |
| LIBO LIGHTING ELECTRICAL CO.,LTD | May 2026 | 572 | 21 |
| JIANGMEN YANGLING LIGHTING CO., LTD | Jul 2024 | 38 | 21 |
| AOLITIAN INDUSTRIAL MANUFACTUR | May 2026 | 564 | 19 |
| FUJIAN JOINLUCK ELECTRONIC ENT | May 2026 | 3,089 | 18 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Canarm Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANAL MOVERS & LOGISTICS CORP. | May 2026 | 562 | 8 |
| CANAL TOYS ASIA LIMITED | May 2026 | 258 | 13 |
| CANALTA CONTROLS LTD. | May 2026 | 399 | 8 |
| CANAM INTERNATIONAL PVT LTD | May 2026 | 779 | 20 |
| CANAMAX HOLDING INC. | May 2026 | 64 | 16 |
| CANAN IPLIKCILIK SAN VE TIC AS | May 2026 | 1,098 | 56 |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | May 2026 | 285 | 11 |
| CANARA HYDRAULICS PVT LTD | May 2026 | 450 | 14 |
| CANARE CORPORATION OF AMERICA | May 2026 | 426 | 11 |
| CANARE ELECTRIC CO., LTD. | May 2026 | 414 | 11 |
| CANARY PRODUCTS INC | Apr 2026 | 239 | 13 |
| CANARY TRADING CO. INC. | May 2026 | 497 | 10 |
| CANARY TRANS LOGISTIK CO., LTD | Aug 2023 | 858 | 0 |
| CANATEX INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 796 | 23 |
| CANATURE HEALTH TECHNOLOGY GROUP CO | May 2026 | 280 | 11 |
| CANATURE HOLDINGS HK LIMITED | May 2026 | 2,000 | 96 |
| CANATURE WATERGROUP CANADA INC. | May 2026 | 893 | 51 |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | May 2026 | 3,072 | 122 |
| CANAVERA & AUDI S.P.A. | Mar 2026 | 241 | 1 |
| CANAVION GLOBAL CORPORATION | May 2026 | 109 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUDJA1467607 | OERT110508P00028 | 1TUI4 | House Bill | OERT | 9860245 | CMA CGM BRAZIL | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 1,064 CTN | 9,444 KG | House to Pier | PT WISETRONICS MANUFACTURING INDONE | CANARM INC | CANARM INC | LED FLUSH MOUNT LIGHT DL-5F-10S-BN-C LED FLUS H MOUNT LIGHT DL-7F-15S-BK-C LED FLUSH MOUNT LIGHT DL-7F-15DCW-BK-C LED FLUSH MOUN... |
| 2026-05-25 | ONEYDELG08056300 | WLIDDELSTL260072 | 084E | House Bill | WLID | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-23 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 110 PKG | 604 KG | Container Yard | CANARM LTD | CANARM LTD | XXXXXXXX OTHER ARTWARE OF IRON | |
| 2026-05-25 | ONEYDELG08056300 | WLIDDELSTL260071 | 084E | House Bill | WLID | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-23 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 90 PKG | 780 KG | Container Yard | M S OMSONS INDIA HANDICRAFTS | CANARM INC | CANARM LTD | LAMP PENDANT LAMP IRON |
| 2026-05-25 | ONEYDELG08056300 | WLIDDELSTL260070 | 084E | House Bill | WLID | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-23 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 130 PKG | 561 KG | Container Yard | OPULENZ DESIGNS | CANARM LTD | CANARM LTD | HANDCRAFTED LAMPS |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | MEDUWH764609 |
|---|---|
| House BOL # | OERT210509P00216 |
| Manifest Number | 427798 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | FV616 |
| IMO # | 9962586 |
| Vessel Name | MSC ILARIA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21937 KG |
| Weight in KG | 21,937 KG |
| Quantity | 1527 CTN |
| Volume | 131 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
MSNU7613827 MSDU6247852 |
| Commodity Description |
CONTAINER # MSDU6247852 PO# XXXXXXX CP120PG CEILING FAN/SPARE PARTS 84145110 458 CP96WH 100 014280U CP56D10N 80 014342U CONTAINER # MSDU6247852 PO# XXXXXXX CP120PG CEILING FAN/SPARE PARTS 84145110 458 CP96WH 100 014280U CP56D10N 80 014342U |
| Shipper Name | JIANGMEN XINHUI TENGSAM HARDWARE & |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD.COMPANY OF GUANGDONG |
| Consignee Name | CANARM INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 709 EAST MAIN STREET, TEUTOPOLIS, |
| Address Line 2 | IL 62467 USA |
| Notify Party Name | CANARM INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 709 EAST MAIN STREET, TEUTOPOLIS, |
| Address Line 2 | IL 62467 USA |
| Container Number | MSNU7613827 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27812199 |
| Seal Number 1 | FJ27812199 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CONTAINER # MSDU6247852 PO# XXXXXXX CP120PG CEILING FAN/SPARE PARTS 84145110 458 CP96WH 100 014280U CP56D10N 80 014342U |
| Additional Cargo 1 | CQ008 300 RREM-DCQ012 80 CP48D10N 60 CP48D10N CARTON 1 CONTAINER # MSNU7613827 PO# XXXXXXX CP120PG CEILING FAN/SPARE PARTS 84145110 42 CP96BK |
| Additional Cargo 2 | 100 CP120BK 127 014206U CP96BK 300 014255U CP56D11N 250 CP56D11N CARTON 2 "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Marks and Numbers 1 | CANARM NA GREENCHOICE |
| Container Number | MSDU6247852 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27817641 |
| Seal Number 1 | FJ27817641 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CONTAINER # MSDU6247852 PO# XXXXXXX CP120PG CEILING FAN/SPARE PARTS 84145110 458 CP96WH 100 014280U CP56D10N 80 014342U |
| Additional Cargo 1 | CQ008 300 RREM-DCQ012 80 CP48D10N 60 CP48D10N CARTON 1 CONTAINER # MSNU7613827 PO# XXXXXXX CP120PG CEILING FAN/SPARE PARTS 84145110 42 CP96BK |
| Additional Cargo 2 | 100 CP120BK 127 014206U CP96BK 300 014255U CP56D11N 250 CP56D11N CARTON 2 "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIAL" |
| Marks and Numbers 1 | CANARM NA GREENCHOICE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 2,099 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 1,618 | 2026-05-08 |
| Los Angeles, California | 459 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 371 | 2026-05-14 |
| Houston, Texas | 133 | 2025-07-22 |
| Newark, New Jersey | 29 | 2026-01-03 |
| Oakland, California | 27 | 2022-07-02 |
| New York, New York | 17 | 2026-05-13 |
| Portland, Oregon | 17 | 2021-11-13 |
| Savannah, Georgia | 17 | 2020-12-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 3,430 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 398 | 2023-07-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 340 | 2026-05-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 256 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 124 | 2026-05-11 |
| Shekou China (Mainland) | 51 | 2022-12-09 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 48 | 2021-03-31 |
| Xiamen China (Mainland) | 29 | 2026-01-17 |
| Qingdao China (Mainland) | 25 | 2026-03-09 |
| Mundra India | 20 | 2026-05-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Canarm Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANARM LTD | 2157 PARKEDALE AVENUE BROCKVILLE, ONTARIO CANADA K6V 5V6 | 2026-05-16 | 1,922 |
| CANARM LTD | 2157 PARKEDALE AVENUE BROCKVILLE ONTARIO K6V 5V6 CANADA | 2026-05-23 | 378 |
| CANARM LTD | 2026-05-06 | 62 | |
| CANARM LTD | 2026-05-13 | 16 | |
| CANARM LTD | 2025-12-01 | 14 | |
| CANARM LTD | 2026-04-29 | 11 | |
| CANARM LTD | 2025-12-13 | 9 | |
| CANARM LTD | 2026-02-25 | 7 | |
| CANARM LTD | 2025-10-29 | 7 | |
| CANARM LTD | 2026-05-13 | 6 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Canarm Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 75 | |
| 2026-05-23 | 75 | |
| 2025-10-15 | 1 | |
| 2025-08-05 | 8 | |
| 2025-06-11 | 29 | |
| 2025-05-09 | 7 | |
| 2023-08-11 | 4 | |
| 2023-06-15 | 2 | |
| 2022-10-21 | 1 | |
| 2021-10-13 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Canarm Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-11-09 | 1 |