There are a total of 64 bills of lading on file for Canamax Holding Inc. between July 11th, 2022 and May 18th, 2026.
Of those 64 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 64 |
|---|---|
| Shipper Records | 58 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 6 |
| First Shipment on File | Jul 11th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 54 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANAMAX HOLDING INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Canamax Holding Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Canamax Holding Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FAW(DALIAN) TRADE AND LOGISTICS CO | May 2026 | 263 | 23 |
| CITIC GANGTONG INTERNATIONAL LOGIST | May 2026 | 432 | 15 |
| CLEAN & SCIENCE CO., LTD | Apr 2026 | 585 | 6 |
| T.H.I. GROUP (SHANGHAI) LIMITED | May 2026 | 306,203 | 5 |
| ISU SPECIALTY CHEMICAL CO., LTD. | Dec 2025 | 22 | 4 |
| ZHENJIANG STATE-OWNED INVESTMENT HO | May 2026 | 272 | 3 |
| May 2025 | 6 | 2 | |
| NINGBO UNITED KINGPORT AUTO TRADING | May 2026 | 133 | 2 |
| Sep 2025 | 1 | 1 | |
| SOUTHERN EDIBLE OIL INDUSTRIES (M) SDN. BHD. | Jul 2025 | 41 | 1 |
| NBBANG MUSEUM TRADING CO., LTD | Jan 2025 | 14 | 1 |
| LUCKMEEY USA INC | Jan 2026 | 63 | 1 |
| Dec 2023 | 1 | 1 | |
| JIANGSU GUOTAI H AND B CO.,LTD | Oct 2025 | 420 | 1 |
| Jul 2022 | 3 | 1 | |
| DALIAN BIOLINK GROUP INC | May 2026 | 94 | 1 |
| Oct 2025 | 1 | 1 | |
| Mar 2026 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Canamax Holding Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANADIAN SUNLIGHT ENTERPRISES LTD. | Jan 2026 | 166 | 0 |
| CANADIAN THERMOS PRODUCTS INC. | Mar 2026 | 465 | 2 |
| CANADIAN TIRE CORPORATION, LTD. | May 2026 | 9,754 | 582 |
| CANADIAN WOOD PRODUCTS | Jan 2026 | 486 | 0 |
| CANAL COMPONENTS INC. | Apr 2026 | 280 | 6 |
| CANAL EXPORT SRL | May 2026 | 322 | 7 |
| CANAL MOVERS & LOGISTICS CORP. | May 2026 | 562 | 8 |
| CANAL TOYS ASIA LIMITED | May 2026 | 258 | 13 |
| CANALTA CONTROLS LTD. | May 2026 | 399 | 8 |
| CANAM INTERNATIONAL PVT LTD | May 2026 | 779 | 20 |
| CANAN IPLIKCILIK SAN VE TIC AS | May 2026 | 1,098 | 56 |
| CANAN IPLIKCILIK SANAYI VE TICARET | May 2026 | 285 | 11 |
| CANARA HYDRAULICS PVT LTD | May 2026 | 450 | 14 |
| CANARE CORPORATION OF AMERICA | May 2026 | 426 | 11 |
| CANARE ELECTRIC CO., LTD. | May 2026 | 414 | 11 |
| CANARM LTD | May 2026 | 4,822 | 66 |
| CANARY PRODUCTS INC | Apr 2026 | 239 | 13 |
| CANARY TRADING CO. INC. | May 2026 | 497 | 10 |
| CANARY TRANS LOGISTIK CO., LTD | Aug 2023 | 858 | 0 |
| CANATEX INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 796 | 23 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | OOLU2325410790 | OOLU232541079001 | 561S | House FROB | OOLU | 9312597 | XIN DAN DONG | 2026-05-18 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 1 UNT | 2,250 KG | House to House | CANAMAX HOLDING INC | FAW (DALIAN) TRADE AND LOGISTICS | FAW (DALIAN) TRADE AND LOGISTICS | 2026 XXXX ROVER RANGE ROVER VIN NO.XXXXXXXXXXXXXXXXX CERS NO:FV4468202604245234133 |
| 2026-05-19 | OOLU2325410780 | OOLU232541078002 | 561S | House FROB | OOLU | 9312597 | XIN DAN DONG | 2026-05-18 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 1 UNT | 2,495 KG | House to House | CANAMAX HOLDING INC. | CITIC GANGTONG INTERNATIONAL | CITIC GANGTONG INTERNATIONAL | 2026 XXXXXXXXXXXXX G550 VIN NO.XXXXXXXXXXXXXXXXX CERS NO:FV4468202604245232504 |
| 2026-05-19 | OOLU2325410780 | OOLU232541078001 | 561S | House FROB | OOLU | 9312597 | XIN DAN DONG | 2026-05-18 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 1 UNT | 2,495 KG | House to House | CANAMAX HOLDING INC | FAW (DALIAN) TRADE AND LOGISTICS | FAW (DALIAN) TRADE AND LOGISTICS | 2026 XXXXXXXXXXXXX G550 VIN NO.XXXXXXXXXXXXXXXXX CERS NO:FV4468202604245232438 |
| 2026-05-19 | OOLU2324691760 | OOLU232469176003 | 561S | House FROB | OOLU | 9312597 | XIN DAN DONG | 2026-05-18 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 2 UNT | 5,065 KG | House to House | CANAMAX HOLDING INC. | FAW(DALIAN)TRADE AND LOGISTICS | 2026 LEXUS GX550 LUXURY VIN NO.XXXXXXXXXXXXXXXXX CERS NO:FV4468202604155207099 2026 XXXXXXXXXXXXX G63 VIN NO.XXXXXXXXXXXXXXXXX C... | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-18 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | OOLU2325410790 |
|---|---|
| House BOL # | OOLU232541079002 |
| Manifest Number | 392428 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 561S |
| IMO # | 9312597 |
| Vessel Name | XIN DAN DONG |
| Vessel Country | CN |
| Place of Receipt | TORONTO |
| Foreign Port of Lading | VANCOUVER, BC CANADA (12493) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2570 KG |
| Weight in KG | 2,570 KG |
| Quantity | 1 UNT |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU5893658 |
| Commodity Description |
2026 LEXUS GX550 OVERTRAIL VIN NO.XXXXXXXXXXXXXXXXX CERS NO:FV4468202604245234140 |
| Shipper Name | CANAMAX HOLDING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 11 FAIRWAY HEIGHTS CRESCENT MARKHA |
| Address Line 2 | M, ONTARIO, CANADA TELEX: L3T 1K1 |
| Consignee Name | FAW (DALIAN) TRADE AND LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 205 HUANGHAI WEST FOURTH ROAD DALI |
| Address Line 2 | AN, DALIAN, LIAONING, CHINA TELEX: |
| Address Line 3 | N/A |
| Notify Party Name | FAW (DALIAN) TRADE AND LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 205 HUANGHAI WEST FOURTH ROAD DALI |
| Address Line 2 | AN, DALIAN, LIAONING, CHINA TELEX: |
| Address Line 3 | N/A |
| Container Number | TGBU5893658 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 784410 |
| Seal Number 1 | 784410 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 2026 LEXUS GX550 OVERTRAIL VIN NO.XXXXXXXXXXXXXXXXX CERS NO:FV4468202604245234140 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 52 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 5 | 2025-12-12 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2023-11-11 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2025-09-08 |
| Los Angeles, California | 1 | 2025-07-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vancouver, BC Canada | 57 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 5 | 2025-12-12 |
| Kajang Malaysia | 1 | 2025-09-08 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2025-07-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Canamax Holding Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANAMAX HOLDING INC. | 11 FAIRWAY HEIGHTS CRESCENT, MARKH AM, ONTARIO, CANADA TELEX: L3T 1K1 | 2026-05-19 | 26 |
| CANAMAX HOLDING INC. | 11 FAIRWAY HEIGHTS CRESCENT THORNH ILL, ONTARIO, CANADA TELEX: L3T 1K 1 | 2026-05-19 | 5 |
| CANAMAX HOLDING INC. | 2025-09-06 | 2 | |
| CANAMAX HOLDING INC. | 2025-09-06 | 2 | |
| CANAMAX HOLDING INC. | 2026-05-19 | 1 | |
| CANAMAX HOLDING INC | 2026-05-19 | 12 | |
| CANAMAX HOLDING INC | 2025-09-08 | 4 | |
| CANAMAX HOLDING INC. | 2023-11-11 | 3 | |
| CANAMAX HOLDING INC | 2025-12-12 | 2 | |
| CANAMAX HOLDING INC. | 2023-09-08 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Canamax Holding Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||