There are a total of 3,072 bills of lading on file for Canature Watergroup USA Inc. between July 25th, 2015 and May 21st, 2026.
Of those 3,072 bills of lading, 26 were within the past 30 days and 122 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,072 |
|---|---|
| Shipper Records | 24 |
| Consignee Records | 3,036 |
| Notify Party Records | 2,388 |
| First Shipment on File | Jul 25th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 26 |
| Records in Last 90 Days | 122 |
| Records in the Past Year | 520 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANATURE WATERGROUP USA INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Canature Watergroup USA Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Canature Watergroup USA Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CANATURE HOLDINGS HK LIMITED | May 2026 | 2,000 | 1,354 |
| XIAMEN FILTERTECH INDUSTRIAL CORPOR | May 2026 | 1,622 | 129 |
| TIANJIN TIANCHUANG BEST PURE ENVIRO | May 2026 | 1,065 | 98 |
| NINGBO HIDROTEK CO.,LTD | May 2026 | 1,118 | 64 |
| GUANGZHOU JIEFA FILTERING EQUIPMENT | May 2026 | 92 | 54 |
| SANHE VASTOP RUBBER&PLASTIC PRODUCT | May 2026 | 184 | 51 |
| MICROFILTER CO., LTD | May 2026 | 440 | 38 |
| VASTOP RUBBER&PLASTIC PRODUCTS CO. | Mar 2026 | 57 | 37 |
| KEMFLO INTERNATIONAL CO., LTD. | Mar 2026 | 7,019 | 29 |
| SF FILTER INT'L LIMITED | May 2025 | 60 | 27 |
| GOALMAY KAIDI(HANGZHOU) INTERNATION | Apr 2026 | 60 | 27 |
| LIKUAN HARDWARE INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 801 | 18 |
| FRANKLIN ELECTRIC CO., INC. | May 2026 | 7,709 | 17 |
| SIAM CAST NYLON CO., LTD. | May 2026 | 497 | 16 |
| XIAMEN FLLTERTECH INDUSTRIAL CORPOR | Mar 2025 | 335 | 15 |
| EASYWELL WATER SYSTEMS, INC. | May 2026 | 389 | 15 |
| WEIMEICHUANGYAN WATER TREATMENT EQU | Nov 2025 | 24 | 12 |
| NINGBO ZUANBANG TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 140 | 6 |
| Apr 2026 | 7 | 5 | |
| NINGBO HIDROTEK TRADING | Apr 2026 | 14 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Canature Watergroup USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANARE CORPORATION OF AMERICA | May 2026 | 426 | 11 |
| CANARE ELECTRIC CO., LTD. | May 2026 | 414 | 11 |
| CANARM LTD | May 2026 | 4,822 | 66 |
| CANARY PRODUCTS INC | Apr 2026 | 239 | 13 |
| CANARY TRADING CO. INC. | May 2026 | 497 | 10 |
| CANARY TRANS LOGISTIK CO., LTD | Aug 2023 | 858 | 0 |
| CANATEX INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 796 | 23 |
| CANATURE HEALTH TECHNOLOGY GROUP CO | May 2026 | 280 | 11 |
| CANATURE HOLDINGS HK LIMITED | May 2026 | 2,000 | 96 |
| CANATURE WATERGROUP CANADA INC. | May 2026 | 893 | 51 |
| CANAVERA & AUDI S.P.A. | Mar 2026 | 241 | 1 |
| CANAVION GLOBAL CORPORATION | May 2026 | 109 | 13 |
| CANAXY ASIA LIMITED | May 2026 | 657 | 11 |
| CANAXY USA, INC. | May 2026 | 604 | 8 |
| CANBEST OPTO ELECTRICAL SCIENCE & T | May 2026 | 226 | 2 |
| CANBEX INTERNATIONAL INC. | Oct 2025 | 280 | 0 |
| CANBO TECHNOLOGY(THAILAND) | Feb 2026 | 108 | 2 |
| CANCARB LIMITED | May 2026 | 3,658 | 41 |
| CANCER DIAGNOSTICS, INC. | May 2026 | 1,057 | 27 |
| CANCO LTD | May 2026 | 340 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUTJN0920694 | OERT204718P00279 | 082E | House Bill | OERT | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XINGANG CHINA (MAINLAND) | 749 CTN | 2,177 KG | Container Yard | TIANJIN TIANCHUANG BEST PURE | CANATURE WATERGROUP USA INC. | CANATURE WATERGROUP USA INC. | WATER FILTERS 749CARTONS=8PALLETS THIS SHIPME NT HAVE BEEN FUMIGATION. CFS/DOOR |
| 2026-05-23 | MEDUWR423460 | BANQ1073697386 | UK617 | House FROB | BANQ | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-09 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 337 CTN | 8,462 K | House to House | CANATURE HOLDINGS HK LIMITED | CANATURE WATER GROUP | CANATURE WATER GROUP CANADA INC | WHOLE HOUSE WATER SOFTENER SPARE PARTS OF WATER SOFTENER |
| 2026-05-22 | HLCUSHA2512GNDO6 | BANQ1073697385 | 617E | House FROB | BANQ | 9630391 | SEASPAN AMAZON | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 210 CTN | 6,754 K | House to House | CANATURE HOLDINGS HK LIMITED | CANATURE WATER GROUP | CANATURE WATER GROUP CANADA INC | WHOLE HOUSE WATER SOFTENER SPARE PARTS OF WATER SOFTENER |
| 2026-05-22 | HLCUSHA2512GNDN5 | BANQ1074114978 | 617E | House FROB | BANQ | 9630391 | SEASPAN AMAZON | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 28 CTN | 486 K | House to House | SANHE VASTOP RUBBER&PLASTIC PRODUCTS | CANATURE WATER GROUP | CANATURE WATER GROUP | NEOPRENE COVER 105302033 KUEHNE42 MR# KUEHNE42 |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-05-25 |
| Master BOL # | MEDUWR423643 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1074115134 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | UK617 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC ANTIGUA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 155 K |
| Weight in KG | 155 KG |
| Quantity | 6 CTN |
| Volume | 1 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU5408877 |
| Commodity Description |
STAINLESS STEEL FILTER HOUSING |
| Shipper Name | JIANGMEN WANDATONG IMP AND EXP CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD |
| Address Line 2 | NO.75 JIANSHE 3RD ROAD, RM 910-A, B |
| Address Line 3 | LOCK 2, |
| Address Line 4 | JIANGMEN 529000 CN |
| Consignee Name | CANATURE WATER GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | 490 PINEBUSH RD UNIT 1 |
| Address Line 2 | CAMBRIDGE ON N1T 0A5 CA |
| Notify Party Name | CANATURE WATER GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | 490 PINEBUSH RD UNIT 1 |
| Address Line 2 | CAMBRIDGE ON N1T 0A5 CA |
| Container Number | MSMU5408877 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47588236 |
| Seal Number 1 | FX47588236 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | STAINLESS STEEL FILTER HOUSING |
| Marks and Numbers 1 | CANATURE PO#PO269804 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,028 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 649 | 2026-05-04 |
| Houston, Texas | 471 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 306 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 280 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 221 | 2025-12-01 |
| Jacksonville, Florida | 52 | 2021-09-21 |
| Oakland, California | 40 | 2022-08-18 |
| Boston, Massachusetts | 7 | 2021-06-09 |
| New York, New York | 6 | 2022-08-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 2,623 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 189 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 186 | 2026-05-22 |
| Laem Chabang Thailand | 14 | 2026-03-11 |
| Shilong China (Taiwan) | 9 | 2025-04-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 9 | 2023-11-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 8 | 2022-08-30 |
| Genoa Italy | 7 | 2020-02-01 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2025-09-13 |
| La Spezia Italy | 3 | 2023-11-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Canature Watergroup USA Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 9760 MAYFLOWER PARK DRIVE, SUITE 110, CARMEL, INDIANA 46032 UNITED STATES | 2026-04-02 | 775 |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 6353 COMMERCE DRIVE WHITESTOWN IN 46075 USA | 2026-05-22 | 443 |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 2026-04-02 | 245 | |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 2026-03-07 | 218 | |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 2026-05-13 | 116 | |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 2026-04-14 | 47 | |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 2026-05-04 | 6 | |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 2025-08-07 | 4 | |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 2026-05-09 | 2 | |
| CANATURE WATERGROUP USA INC. | 2025-09-08 | 2 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Canature Watergroup USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-01 | 163 | |
| 2025-02-11 | 76 | |
| 2025-01-22 | 39 | |
| 2017-07-13 | 30 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||