There are a total of 2,296 bills of lading on file for Candyrific, LLC between August 30th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 2,296 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 25 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,296 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 2,297 |
| Notify Party Records | 1,251 |
| First Shipment on File | Aug 30th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 25 |
| Records in the Past Year | 101 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANDYRIFIC, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Candyrific, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Candyrific, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SWEET N FUN LTD | May 2026 | 4,284 | 530 |
| MAGHREB INDUSTRIE | May 2026 | 501 | 33 |
| JIANGSU ZHONG SHI FU TRADING CO | Mar 2026 | 40 | 6 |
| GUANG DONG JIACAI FOOD CO LTD | May 2026 | 254 | 3 |
| GEALEX TOYS MANUFACTURING CO., LTD. | Apr 2026 | 96 | 2 |
| Nov 2023 | 3 | 2 | |
| C G INTERNATIONAL GIFT MANUFACTURE | Oct 2025 | 137 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Candyrific, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANDUCT INDUSTRIES INC. | May 2026 | 298 | 19 |
| CANDULE ENTERPRISES | Apr 2026 | 304 | 3 |
| CANDY | Sep 2025 | 230 | 0 |
| CANDY CLOUDS INC | Feb 2023 | 6,371 | 0 |
| CANDY DYNAMICS | May 2026 | 526 | 20 |
| CANDY INTERNATIONAL INC | Apr 2026 | 313 | 1 |
| CANDY PEOPLE LLC | Apr 2026 | 308 | 4 |
| CANDY SPAIN, S.L. | Feb 2022 | 1,448 | 0 |
| CANDY XU | Dec 2024 | 209 | 0 |
| CANDYM ENTERPRISES | Jan 2026 | 368 | 0 |
| CANE CREEK CYCLING | May 2026 | 401 | 8 |
| CANE LINE A S | May 2026 | 616 | 3 |
| CANE TEXTILES LLC | Apr 2026 | 209 | 4 |
| CANEEX COURIER INC. | May 2026 | 681 | 161 |
| CANEL'S S.A. DE C.V. | May 2026 | 484 | 5 |
| CANELLA, S.A. | Apr 2026 | 184 | 1 |
| CANERGO OFFICE PRODUCTS | May 2026 | 199 | 5 |
| CANEX FOODS LTD | Feb 2026 | 514 | 1 |
| CANEXCO | Oct 2025 | 201 | 0 |
| CANEXCO INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 129 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | OOLU2324788481 | IFNYLHAR2602 | 084E | House Bill | IFNY | OOCL UTAH | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 3,700 CTN | 8,677 K | House to House | SWEET N FUN LTD | CANDYRIFIC | CANDYRIFIC, LLC | SHIPPER'S LOAD & COUNT & SEAL SC251200246 UNIVERSAL CHUCKY & MICHAEL MYERS CANDY CASE ITEM NO# 50149 (1200CTNS) DISNEY NIGHTMARE... | |
| 2026-05-27 | OOLU2324788480 | IFNYLHAR2601 | 084E | House Bill | IFNY | OOCL UTAH | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 4,200 CTN | 7,376 K | House to House | SWEET N FUN LTD | CANDYRIFIC | CANDYRIFIC, LLC | SHIPPER'S LOAD & COUNT & SEAL SC251200246 UNIVERSAL CHUCKY & MICHAEL MYERS MINI BACKPCK ITEM NO#50088 (525CTNS) MICKEY & MINNIE ... | |
| 2026-05-25 | OOLU2325847620 | IFNYNZBF2601 | 0P50W | House Bill | IFNY | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 7,225 CTN | 7,803 K | House to House | SWEET N FUN LTD | CANDYRIFIC | CANDYRIFIC LLC | SHIPPER'S LOAD & COUNT & SEAL SC-251200241 KOOL-AID GHOUL-AID 4CT POPPING CANDY, 0.98 OZ ITEM NO. 95222 HS CODE: 1704 9000 . . | |
| 2026-05-18 | COSU6450560631 | IFNYNZBA2602 | 011E | House Bill | IFNY | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,604 CTN | 8,984 K | House to House | SWEET N FUN LTD | CANDYRIFIC | CANDYRIFIC LLC | SHIPPER'S LOAD & COUNT & SEAL SC-251200245 PO. 22667 DIP'N POWDER 10CT. PEG BAG 3.39 OZ ITEM NO. 91750 HS CODE: 1704 9000 . . |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | OOLU2325870510 |
|---|---|
| House BOL # | IFNYNZBI2601 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | IFNY |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL UTAH |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7803 K |
| Weight in KG | 7,803 KG |
| Quantity | 7225 CTN |
| Volume | 56 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU9710344 |
| Commodity Description |
SHIPPER'S LOAD & COUNT & SEAL SC-251200241 KOOL-AID GHOUL-AID 4CT POPPING CANDY, 0.98 OZ ITEM NO. 95222 HS CODE: 1704 9000 . . |
| Shipper Name | SWEET N FUN LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 408-409 HOUSTON CENTRE, 63 |
| Address Line 2 | MODY RD., TSIMSHATSUI EAST, |
| Address Line 3 | HONG KONG HK |
| Consignee Name | CANDYRIFIC |
|---|---|
| Address Line 1 | 108 MACARTHUR DRIVE |
| Address Line 2 | LOUISVILLE, KY 40207 |
| Address Line 3 | KY US |
| Notify Party Name | CANDYRIFIC LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 108 MCARTHUR DRIVE |
| Address Line 2 | LOUISVILLE, KY 40207 |
| Address Line 3 | USA |
| Container Number | OOCU9710344 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYH1792 |
| Seal Number 1 | OOLKYH1792 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SHIPPER'S LOAD & COUNT & SEAL SC-251200241 KOOL-AID GHOUL-AID 4CT POPPING CANDY, 0.98 OZ ITEM NO. 95222 HS CODE: 1704 9000 . . |
| Additional Cargo 1 | . . . |
| Marks and Numbers 1 | CANDYRIFIC LLC 108 MCARTHUR DRIVE, LOUISVILLE, KY 40207 ITEM NUMBER: DESCRIPTION: QTY.: G.W.: CTN DIM: |
| Marks and Numbers 2 | MADE IN CHINA LOT NO.: BBD: (BARCODE) |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,695 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 458 | 2026-02-23 |
| Miami, Florida | 64 | 2022-06-30 |
| Newark, New Jersey | 52 | 2024-03-19 |
| Tacoma, Washington | 15 | 2017-11-01 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2022-12-06 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2023-11-15 |
| New York, New York | 1 | 2021-07-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 1,745 | 2026-04-29 |
| Yantian China (Mainland) | 439 | 2026-05-18 |
| Tangier Morocco | 24 | 2024-03-19 |
| Algeciras Spain | 18 | 2023-11-23 |
| Shekou China (Mainland) | 11 | 2025-12-15 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 11 | 2022-02-24 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 10 | 2021-05-07 |
| Qingdao China (Mainland) | 8 | 2026-01-09 |
| Valencia Spain | 6 | 2022-05-09 |
| Pusan South Korea | 5 | 2022-09-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Candyrific, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANDYRIFIC, LLC | 108 MACARTHUR DRIVE LOUISVILLE, KY 40207 USA | 2025-11-19 | 132 |
| CANDYRIFIC, LLC | 108 MCARTHUR DRIVE LOUISVILLE, KY 40207 USA | 2026-04-29 | 20 |
| CANDYRIFIC, LLC | 2026-01-03 | 15 | |
| CANDYRIFIC, LLC | 2023-04-29 | 872 | |
| CANDYRIFIC, LLC | 2016-03-16 | 668 | |
| CANDYRIFIC | 2024-12-17 | 118 | |
| CANDYRIFIC | 2018-08-15 | 108 | |
| CANDYRIFIC | 2026-05-18 | 106 | |
| CANDYRIFIC | 2023-05-12 | 76 | |
| CANDYRIFIC, LLC | 2018-01-18 | 73 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Candyrific, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-12 | 5 | |
| 2025-04-12 | 2 | |
| 2023-11-23 | 4 |
Below are the top 1 email addresses on file for Candyrific, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-12 | 2 |