There are a total of 526 bills of lading on file for Candy Dynamics between December 18th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 526 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 526 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 524 |
| Notify Party Records | 516 |
| First Shipment on File | Dec 18th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 80 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANDY DYNAMICS.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Candy Dynamics, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Candy Dynamics in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUJRANWALA FOOD INDUSTRIES (PVT.) L | May 2026 | 388 | 346 |
| CONFITECA COLOMBIA S.A. | Oct 2024 | 27 | 26 |
| M S GUJRANWALA FOOD INDUSTRIES PVT LTD | Mar 2026 | 90 | 21 |
| DURUKAN SEKERLEME SAN. VE TIC. A.S. | Jan 2026 | 100 | 21 |
| Sep 2022 | 3 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Candy Dynamics.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANDLE WARMERS ETC INC | May 2026 | 881 | 13 |
| CANDLEWICK PRESS | May 2026 | 6,441 | 106 |
| CANDOR SUPPLY LLC | May 2026 | 81 | 1 |
| CANDOR TEXTILES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 414 | 12 |
| CANDOUR INC | Dec 2023 | 241 | 0 |
| CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | May 2026 | 808 | 12 |
| CANDUCT INDUSTRIES INC. | May 2026 | 298 | 19 |
| CANDULE ENTERPRISES | Apr 2026 | 304 | 3 |
| CANDY | Sep 2025 | 230 | 0 |
| CANDY CLOUDS INC | Feb 2023 | 6,371 | 0 |
| CANDY INTERNATIONAL INC | Apr 2026 | 313 | 1 |
| CANDY PEOPLE LLC | Apr 2026 | 308 | 4 |
| CANDY SPAIN, S.L. | Feb 2022 | 1,448 | 0 |
| CANDY XU | Dec 2024 | 209 | 0 |
| CANDYM ENTERPRISES | Jan 2026 | 368 | 0 |
| CANDYRIFIC, LLC | May 2026 | 2,296 | 25 |
| CANE CREEK CYCLING | May 2026 | 401 | 8 |
| CANE LINE A S | May 2026 | 616 | 3 |
| CANE TEXTILES LLC | Apr 2026 | 209 | 4 |
| CANEEX COURIER INC. | May 2026 | 681 | 161 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | CMDUAKI0626917 | KLQIKLI0014577 | 0INU2 | House Bill | KLQI | 9679892 | CMA CGM CONGO | 2026-05-12 | NEW YORK, NEW YORK | COLOMBO SRI LANKA | 1,400 CTN | 18,592 KG | Container Yard | GUJRANWALA FOOD INDUSTRIES (PVT.) L | CANDY DYNAMICS | CANDY DYNAMICS | SOUR CANDY BULK 25LB |
| 2026-05-01 | MEDUP6135669 | KLQIKLI0014578 | 611A | House Bill | KLQI | 9301495 | MSC DORADO VIII | 2026-04-30 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 1,400 CTN | 18,578 KG | Container Yard | GUJRANWALA FOOD INDUSTRIES (PVT.) L | CANDY DYNAMICS | CANDY DYNAMICS | SOUR CANDY BULK LBS |
| 2026-04-27 | CMDUAKI0623829 | KLQIKLI0014573 | 1TUII | House Bill | KLQI | 9463023 | ERVING | 2026-04-25 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 1,400 CTN | 18,592 KG | Pier to Pier | GUJRANWALA FOOD INDUSTRIES (PVT.) L | CANDY DYNAMICS | CANDY DYNAMICS | SOUR CANDY BULK LB |
| 2026-04-20 | MEDUP6108229 | KLQIKLI0014567 | 609A | House Bill | KLQI | 9275971 | MSC MARINA | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 1,900 CTN | 14,790 KG | House to House | GUJRANWALA FOOD INDUSTRIES (PVT.) L | CANDY DYNAMICS | CANDY DYNAMICS | SMOG BALLS OZ BAGS (G X PCS X BOX) F DA PRODUCT CODE: EFT SOUR CANDY BULK BAG (G X PCS X BAGS) FDA PRODUCT CODE: EFT SOUR CANDY ... |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | CMDUAKI0628690 |
|---|---|
| House BOL # | KLQIKLI0014585 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KLQI |
| Voyage # | 0INMB |
| IMO # | 9718117 |
| Vessel Name | CMA CGM GANGES |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | PORT QASIM |
| Foreign Port of Lading | COLOMBO SRI LANKA (54201) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18470 KG |
| Weight in KG | 18,470 KG |
| Quantity | 1531 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU4973254 |
| Commodity Description |
SOUR CANDY YELLOW DRUM (48G X 12PCS X 12BOX) FDA PRODUCT CODE: 33EFT99 SOUR CANDY ATOMZ 60G FOIL PKG (60G X 12PCS X 8BOX) FDA PROD UCT CODE: 33EFT99 SOUR CANDY BULK BAGS |
| Shipper Name | GUJRANWALA FOOD INDUSTRIES (PVT.) L |
|---|---|
| Address Line 1 | 53/55-A, S.I.E. NO.2,GUJRANWALA,PK |
| Consignee Name | CANDY DYNAMICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 9700 N. MICHIGAN ROAD,CARMEL,INDIAN |
| Address Line 2 | APOLIS 46032,US |
| Notify Party Name | CANDY DYNAMICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 9700 N. MICHIGAN ROAD,CARMEL,US |
| Container Number | TIIU4973254 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R9211462 |
| Seal Number 1 | R9211462 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | SOUR CANDY YELLOW DRUM (48G X 12PCS X 12BOX) FDA PRODUCT CODE: 33EFT99 SOUR CANDY ATOMZ 60G FOIL PKG (60G X 12PCS X 8BOX) FDA PROD UCT CODE: 33EFT99 SOUR CANDY BULK BAGS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 411 | 2026-05-01 |
| New York, New York | 115 | 2026-05-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 339 | 2025-05-26 |
| Colombo Sri Lanka | 69 | 2026-05-22 |
| Mundra India | 49 | 2025-06-10 |
| Tutunciftlik Turkey | 21 | 2025-09-11 |
| Cartagena Colombia | 16 | 2023-08-18 |
| Salalah Oman | 11 | 2022-10-03 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2023-06-30 |
| Rio Haina Dominican Republic | 3 | 2023-03-22 |
| Valencia Spain | 2 | 2025-06-18 |
| Karachi Pakistan | 2 | 2023-08-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Candy Dynamics that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANDY DYNAMICS | 9700 N. MICHIGAN ROAD,CARMEL,INDIAN APOLIS 46032,US | 2026-05-22 | 401 |
| CANDY DYNAMICS | 9700 N. MICHIGAN ROAD,CARMEL,US | 2026-05-22 | 397 |
| CANDY DYNAMICS | 2023-04-08 | 82 | |
| CANDY DYNAMICS | 2021-01-01 | 10 | |
| CANDY DYNAMICS | 2017-03-11 | 9 | |
| CANDY DYNAMICS INC. | 2025-07-30 | 6 | |
| CANDY DYNAMICS, INC. | 2025-08-29 | 6 | |
| CANDY DYNAMICS INC. | 2025-09-11 | 4 | |
| CANDY DYNAMICS INC. | 2023-08-23 | 2 | |
| CANDY DYNAMICS INC. | 2023-07-22 | 2 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Candy Dynamics.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-15 | 1 | |
| 2023-04-08 | 52 | |
| 2014-03-10 | 1 | |
| 2014-03-10 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Candy Dynamics.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-15 | 1 |