There are a total of 298 bills of lading on file for Canduct Industries Inc. between April 8th, 2013 and May 20th, 2026.
Of those 298 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 19 were within the past 90 days.
| Total Records | 298 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 298 |
| Notify Party Records | 134 |
| First Shipment on File | Apr 8th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 19 |
| Records in the Past Year | 67 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANDUCT INDUSTRIES INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Canduct Industries Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Canduct Industries Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PUCARO ELEKTRO-ISOLIERSTOFFE GMBH | May 2026 | 1,230 | 155 |
| KREMPEL GMBH | May 2026 | 561 | 31 |
| Jul 2024 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Canduct Industries Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANDID WINES | May 2026 | 271 | 3 |
| CANDIDO MIRO S.A. | May 2026 | 1,879 | 46 |
| CANDLE SCIENCE, INC. | May 2026 | 172 | 11 |
| CANDLE WARMERS ETC INC | May 2026 | 881 | 13 |
| CANDLE-LITE | Apr 2026 | 1,873 | 5 |
| CANDLEWICK PRESS | May 2026 | 6,441 | 106 |
| CANDOR SUPPLY LLC | May 2026 | 81 | 1 |
| CANDOR TEXTILES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 414 | 12 |
| CANDOUR INC | Dec 2023 | 241 | 0 |
| CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | May 2026 | 808 | 12 |
| CANDULE ENTERPRISES | Apr 2026 | 304 | 3 |
| CANDY | Sep 2025 | 230 | 0 |
| CANDY CLOUDS INC | Feb 2023 | 6,371 | 0 |
| CANDY DYNAMICS | May 2026 | 526 | 20 |
| CANDY INTERNATIONAL INC | Apr 2026 | 313 | 1 |
| CANDY PEOPLE LLC | Apr 2026 | 308 | 4 |
| CANDY SPAIN, S.L. | Feb 2022 | 1,448 | 0 |
| CANDY XU | Dec 2024 | 209 | 0 |
| CANDYM ENTERPRISES | Jan 2026 | 368 | 0 |
| CANDYRIFIC, LLC | May 2026 | 2,296 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | OOLU2167352670 | DSVFMHG0111958 | 002W | House Bill | DSVF | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-11 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 80 PKG | 34,838 KG | House to House | PUCARO ELEKTRO-ISOLIERSTOFFE GMBH | CANDUCT INDUSTRIES LLC | LINISHED STRIPS;PUCARO TRIFLEXIL;PUCARO ELBOA RD LD;HS CODE: 480451; 560314; PUCARO INSULATION PAPER DDP,PUCARO TRANSFORME R PRE... | |
| 2026-05-09 | EGLV560600039826 | FMSWDE2654347 | 0002W | House Bill | FMSW | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 44 PKG | 25,154 K | House to House | KREMPEL GMBH | CANDUCT INDUSTRIES LTD. | PRESSBOARD 3051 POWERBOARD AK MADE IN XXXXXXX | |
| 2026-05-01 | OOLU2167122930 | DSVFMHG0111778 | 0LBM1 | House Bill | DSVF | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-30 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 77 PKG | 38,335 KG | House to House | PUCARO ELEKTRO-ISOLIERSTOFFE GMBH | CANDUCT INDUSTRIES LLC | CANDUCT INDUSTRIES LLC | PUCARO TRANSFORMER PRESSPAPER DDPPUCARO ECOFL EXILPUCARO ELBOARD LD;HS CODES: ; ; |
| 2026-04-28 | EGLV560600041979 | FMSWDE2654328 | 0LBM1 | House Bill | FMSW | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-27 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 25 PKG | 21,800 K | House to House | KREMPEL GMBH | CANDUCT INDUSTRIES LTD. | PRESSPAPER DPP MADE IN GERMANY | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | OOLU2167697880 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFMHG0112422 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 0LBM7 |
| IMO # | 9299642 |
| Vessel Name | CMA CGM FIDELIO |
| Vessel Country | FR |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 36044 KG |
| Weight in KG | 36,044 KG |
| Quantity | 81 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
OOCU6261569 OOCU6266637 |
| Commodity Description |
PUCARO TRANSFORMER PRESSPAPER,PUCARO TRANSFOR MER PRESSPAPER DDP,PUCARO ECOFLEXIL,PUCARO IN SULATION PAPER DDPHS CODES: 481159, 480451, 5 60314 PUCARO INSULATION PAPERPUCARO TRANSFORMER PRE SSPAPER DDPHS CODES: 481159 |
| Shipper Name | PUCARO ELEKTRO-ISOLIERSTOFFE GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | PUCAROSTRASSE 1 |
| City | ROIGHEIM |
| Country Code | DE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +496213812201 |
| Consignee Name | CANDUCT INDUSTRIES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1195, OLYMPIC DRIVE |
| City | ATHENS |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30601 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | CANDUCT INDUSTRIES LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 491, MCCLURG RD. |
| City | BOARDMAN |
| State Province | OH |
| Zip Code | 44512 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU6261569 |
|---|---|
| Seal Number 1 | E119887 |
| Seal Number 1 | E119887 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PUCARO TRANSFORMER PRESSPAPER,PUCARO TRANSFOR MER PRESSPAPER DDP,PUCARO ECOFLEXIL,PUCARO IN SULATION PAPER DDPHS CODES: 481159, 480451, 5 60314 |
| Marks and Numbers 1 | ORDER NOS.:??A04826, A04785, A05086,??A05087, A05939??SHIPPING NO.: 9765 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 481159 | 00000000 | 0000016807 KG |
| Container Number | OOCU6266637 |
|---|---|
| Seal Number 1 | E119888 |
| Seal Number 1 | E119888 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PUCARO INSULATION PAPERPUCARO TRANSFORMER PRE SSPAPER DDPHS CODES: 481159 |
| Marks and Numbers 1 | ORDER NOS.:??A04794, A04818, A004820,??A04822 , A04829??SHIPPING NO.: 9764 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 481159 | 00000000 | 0000019237 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 150 | 2023-05-27 |
| Newark, New Jersey | 72 | 2026-05-09 |
| Norfolk, Virginia | 53 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 14 | 2023-06-07 |
| New York, New York | 6 | 2025-08-15 |
| Seattle, Washington | 2 | 2015-04-14 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2013-06-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 152 | 2026-04-13 |
| Bremerhaven Germany | 89 | 2026-05-21 |
| Anvers Belgium | 53 | 2024-02-08 |
| Pusan South Korea | 3 | 2015-04-14 |
| Rotterdam Netherlands | 1 | 2019-03-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Canduct Industries Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANDUCT INDUSTRIES LLC | 491, MCCLURG RD. BOARDMAN OH 44512 US | 2026-05-21 | 93 |
| CANDUCT INDUSTRIES INC. | 1195 OLYMPIC DR ATHENS GA 30601 US | 2022-10-31 | 76 |
| CANDUCT INDUSTRIES, INC. | 2026-05-21 | 70 | |
| CANDUCT INDUSTRIES INC. | 2020-07-30 | 66 | |
| CANDUCT INDUSTRIES LTD. | 2026-05-09 | 30 | |
| CANDUCT INDUSTRIES | 2022-11-07 | 15 | |
| CANDUCT INDUSTRIES INC | 2025-02-01 | 7 | |
| CANDUCT INDUSTRIES LIMITED | 2020-09-21 | 5 | |
| CANDUCT INDUSTRIES LTD. | 2021-07-12 | 2 | |
| CANDUCT INDUSTIRES | 2013-06-20 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Canduct Industries Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-07-12 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||