There are a total of 13,625 bills of lading on file for DC Bosch Rexroth Fountain Inn, SC between October 23rd, 2021 and May 21st, 2026.
Of those 13,625 bills of lading, 246 were within the past 30 days and 753 were within the past 90 days.
| Total Records | 13,625 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 13,625 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 246 |
| Records in Last 90 Days | 753 |
| Records in the Past Year | 2,926 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with DC Bosch Rexroth Fountain Inn, SC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with DC Bosch Rexroth Fountain Inn, SC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BOSCH REXROTH | May 2026 | 58,784 | 6,446 |
| BOSCH REXROTH OIL CONTROL SPA | May 2026 | 2,766 | 355 |
| GEWIS SLOVAKIA S.R.O. | May 2026 | 1,077 | 331 |
| BOSCH REXROTH DSI SAS | May 2026 | 1,348 | 255 |
| ZSO ZERSPANUNGS- UND SYSTEMTECHNIK | May 2026 | 389 | 242 |
| CNC-ZERSPANUNG KREIDLER GMBH | May 2026 | 320 | 222 |
| LOTHAR STERN GMBH | May 2026 | 551 | 218 |
| HANS ZILLER GMBH | May 2026 | 852 | 210 |
| WEISENSEE WARMPRESSTEILE GMBH | May 2026 | 535 | 196 |
| SFB SCHWABISCHE FORMDREHTEILE | Apr 2026 | 237 | 193 |
| BAILER-CNC GMBH CO. KG | May 2026 | 437 | 193 |
| LUESEBRINK TEUBNER GMBH CO.KG | May 2026 | 440 | 187 |
| SCHMIEDEBERGER GIESSEREI GMBH | May 2026 | 775 | 180 |
| DIETRICH ALDINGER GMBH | May 2026 | 858 | 168 |
| KIEFERLE PRAZISIONSTEILE-BIEGETECHN | Apr 2026 | 232 | 162 |
| ASG LUFTFAHRTTECHNIK UND | Apr 2026 | 670 | 161 |
| NOSTA GMBH | Apr 2026 | 648 | 158 |
| METALLTECHNIK MENGES GMBH | Mar 2025 | 475 | 153 |
| MET-NA KFT. | May 2026 | 135 | 134 |
| METER SPA | May 2026 | 635 | 132 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DC Bosch Rexroth Fountain Inn, SC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DBW ADVANCED FIBER TECHNOLOGIES GMB | May 2026 | 149 | 12 |
| DBW FIBER CORPORATION | Oct 2025 | 1,913 | 0 |
| DBW HUNGARY KFT | Oct 2022 | 767 | 0 |
| DBW METALLVERARBEITUNGS GMBH | May 2026 | 550 | 12 |
| DC 0020 FLAT PACKED | May 2026 | 118 | 1 |
| DC 4 FTZ | May 2026 | 2,137 | 233 |
| DC ALDO USA CALIFORNIA | May 2026 | 365 | 15 |
| DC BOSCH BETHLEHEM | May 2026 | 3,030 | 161 |
| DC BOSCH CHARLOTTE | May 2026 | 3,167 | 239 |
| DC BOSCH GROVE CITY, OH | May 2026 | 230 | 7 |
| DC BOSCH REXROTH HOFFMAN ESTATES, I | May 2026 | 266 | 31 |
| DC CARGO MALL | May 2026 | 611 | 5 |
| DC COTY NOXELL BELCAMP US | Apr 2026 | 95 | 1 |
| DC COTY_SANFORD FINISHED GOODS US | May 2026 | 269 | 47 |
| DC DEMAX INC | Feb 2026 | 145 | 2 |
| DC DSC LOGISTICS | Jun 2025 | 213 | 0 |
| DC ENTERTAINMENT | Feb 2026 | 515 | 1 |
| DC EQUINE LLC | May 2026 | 190 | 7 |
| DC ETNA | May 2026 | 2,535 | 99 |
| DC FAVOUR FASHION INC | May 2026 | 70 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | HLCUHAM2604BFHV6 | CHSL552071213ECS | 619W | House Bill | CHSL | 9332858 | SUAPE EXPRESS | 2026-05-28 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | 42876 | 3 PKG | 1,150 KG | House to House | GEWIS SLOVAKIA S.R.O | DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | MACHINED PARTS DRIVE SHAFTS STEEL HS 84831095 3 PACKAGES HBL 552071213ECS | |
| 2026-05-29 | HLCUHAM2604BFHM7 | CHSL551623570ECS | 619W | House Bill | CHSL | 9332858 | SUAPE EXPRESS | 2026-05-28 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | 42876 | 1 PKG | 159 KG | House to House | NOVOGEAR SPOL. S.R.O. | DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | STEEL SPLINE HUB FOR MECHANICAL TRANSMISSION HS 8483.10.95 HBL 551623570ECS | |
| 2026-05-27 | MEDUR8514503 | CHSL551476715ECS | NN620 | House Bill | CHSL | 9244881 | MSC ARUSHI R. | 2026-05-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 15 PKG | 3,780 KG | House to House | BOSCH REXROTH AG HORP | DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | AXIAL-PISTON PUMPS, AXIAL-PISTON MOTORS HS 84135061, 84122981 15 PACKAGES HBL 551476715ECS | |
| 2026-05-27 | MEDUR8464592 | CHSL551774067ECS | NN620 | House Bill | CHSL | 9244881 | MSC ARUSHI R. | 2026-05-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PKG | 147 KG | House to House | HANS ZILLER GMBH | DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | STEEL COMPRESSION SPRINGS HS 73202081 1 PACKAGE HBL 551774067ECS | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | HLCUHAM2604BFHV6 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL551622599ECS |
| Manifest Number | 560788 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 619W |
| IMO # | 9332858 |
| Vessel Name | SUAPE EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | VESZKENY HU |
| Foreign Port of Lading | 42876 |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2094 KG |
| Weight in KG | 2,094 KG |
| Quantity | 4 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UETU6386931 |
| Commodity Description |
CONNECTION PLATE HS 84139100 4 PACKAGES HBL 551622599ECS |
| Shipper Name | MET-NA KFT. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2 MEZO UTCA |
| Address Line 2 | 9352 |
| City | VESZKENY |
| State Province | GS |
| Zip Code | 9352 |
| Country Code | HU |
| Consignee Name | DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 SOUTHCHASE BLVD BLDG 103 |
| City | FOUNTAIN INN |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29644 |
| Country Code | US |
| Container Number | UETU6386931 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B017243 |
| Seal Number 1 | B017243 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CONNECTION PLATE HS 84139100 4 PACKAGES HBL 551622599ECS |
| Marks and Numbers 1 | DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC BLDG 103 CFS SUMMERVILLE REF NO DN AD 2026 001940 INV AP 2026 000130 PO 4501979209, 5500066331, 5500015879 SON0042303547 NON STACKABLE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 13,104 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 490 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 24 | 2026-02-07 |
| Houston, Texas | 5 | 2022-10-14 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2026-05-07 |
| Long Beach, California | 1 | 2022-10-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 12,786 | 2026-05-20 |
| Stade Germany | 392 | 2026-05-14 |
| Liverpool United Kingdom | 299 | 2026-05-23 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 89 | 2022-05-20 |
| Anvers Belgium | 18 | 2022-10-17 |
| Le Havre France | 16 | 2025-12-12 |
| All Other England South and East Coast Ports | 12 | 2025-05-26 |
| 7 | 2026-05-22 | |
| Valencia Spain | 3 | 2022-06-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2022-10-27 |
Below are the top 6 company names and addresses for DC Bosch Rexroth Fountain Inn, SC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | 106 SOUTHCHASE BLVD BLDG 102 FOUNTAIN INN SC 29644 US | 2026-05-23 | 7,077 |
| DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | 100 SOUTHCHASE BLVD BLDG 103 FOUNTAIN INN SC 29644 US | 2026-05-22 | 6,040 |
| DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | 2026-05-20 | 495 | |
| DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | 2025-07-31 | 1 | |
| DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC B | 2022-05-25 | 9 | |
| DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | 2022-02-24 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||