There are a total of 190 bills of lading on file for DC Equine LLC between August 17th, 2017 and May 7th, 2026.
Of those 190 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 190 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 196 |
| Notify Party Records | 13 |
| First Shipment on File | Aug 17th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 7th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DC EQUINE LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with DC Equine LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with DC Equine LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| J.P. HAVENS GRAANHANDEL N.V. | May 2026 | 424 | 39 |
| S&R (MARINE SERVICES) B.V. | May 2026 | 23,271 | 26 |
| SR AS NVOCC FOR: J.P. HAVENS GRAANHANDEL N.V. | Oct 2021 | 19 | 7 |
| HAVENS GRAANHANDEL NV | Feb 2026 | 851 | 6 |
| Aug 2025 | 5 | 4 | |
| Jul 2023 | 2 | 2 | |
| Oct 2022 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DC Equine LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DC BOSCH CHARLOTTE | May 2026 | 3,167 | 239 |
| DC BOSCH GROVE CITY, OH | May 2026 | 230 | 7 |
| DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | May 2026 | 13,625 | 753 |
| DC BOSCH REXROTH HOFFMAN ESTATES, I | May 2026 | 266 | 31 |
| DC CARGO MALL | May 2026 | 611 | 5 |
| DC COTY NOXELL BELCAMP US | Apr 2026 | 95 | 1 |
| DC COTY_SANFORD FINISHED GOODS US | May 2026 | 269 | 47 |
| DC DEMAX INC | Feb 2026 | 145 | 2 |
| DC DSC LOGISTICS | Jun 2025 | 213 | 0 |
| DC ENTERTAINMENT | Feb 2026 | 515 | 1 |
| DC ETNA | May 2026 | 2,535 | 99 |
| DC FAVOUR FASHION INC | May 2026 | 70 | 8 |
| DC FLYNT MW SELECTIONS | Mar 2026 | 762 | 6 |
| DC FOODS (PTY) LTD | May 2026 | 1,630 | 216 |
| DC HOUSTON | Sep 2023 | 262 | 0 |
| DC IMAGITECH | May 2026 | 73 | 14 |
| DC IMPORTS LLC | Jun 2025 | 453 | 0 |
| DC INTERNATIONAL GROUP INC | May 2026 | 92 | 19 |
| DC INTERNATIONAL INC | May 2026 | 657 | 21 |
| DC LOGISTICS | Jan 2026 | 646 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-25 | MAEU267087855 | 612W | Regular Bill | MAEU | 9261451 | PORTO KAGIO | 2026-04-24 | MIAMI, FLORIDA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 950 CTN | 42,990 LB | Container Yard | DC EQUINE LLC | S.T.C BAGS X GASTRO NW KGS PIECE S X PERFORMANCE NW KGS PIECES X E NDURANCE NW KGS PIECES X GREEN VET NW KGS PIECES X COOL MIX N... | |||
| 2026-03-14 | MAEU265513116 | 606W | Regular Bill | MAEU | 9260914 | ADAMS | 2026-03-13 | MIAMI, FLORIDA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,000 PCS | 42,726 LB | Container Yard | DC EQUINE LLC | S.T.C PIECES X DRAVERSBROKNW KGS PIE CES X GASTRONW KGS PIECES X PERFORMAN CE NW KGS PIECES X ENDURANCE NW KGS PIECES X NATURAL ... | |||
| 2026-03-13 | OOLU2166280280 | OOLU216628028001 | 081W | House Bill | OOLU | 9416977 | NYK RIGEL | 2026-03-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ANVERS BELGIUM | 960 BAG | 19,440 KG | House to House | J.P. HAVENS GRAANHANDEL N.V. | DC EQUINE LLC | S.T.C.: PAP X DRAVERSBROK NW: KGS PAP X GASTRO+ NW: KGS PAP X PERFORMANCE NW: KGS | |
| 2026-03-13 | OOLU2166280280 | 081W | Master Bill | OOLU | 9416977 | NYK RIGEL | 2026-03-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ANVERS BELGIUM | 960 BAG | 19,440 KG | House to House | DC EQUINE LLC | S.T.C.: PAP X DRAVERSBROK NW: KGS PAP X GASTRO+ NW: KGS PAP X PERFORMANCE NW: KGS | |||
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | OOLU2167885260 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 605376 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 002W |
| IMO # | 1023035 |
| Vessel Name | ONE SATISFACTION |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ROTTERDAM |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19340 KG |
| Weight in KG | 19,340 KG |
| Quantity | 954 BAG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCKU6707265 |
| Commodity Description |
S.T.C.: 25 PAP X DRAVERSBROK NW: 500 KGS 500 PAP X GASTRO+ NW: 10000 KGS 25 PAP X SENIOR CRUMBS NW: 437.5 KGS |
| Consignee Name | DC EQUINE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4817 SWEETGRASS LN |
| Address Line 2 | BONSALL CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4266361 |
| Container Number | TCKU6707265 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TSK6683049 |
| Seal Number 1 | TSK6683049 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | S.T.C.: 25 PAP X DRAVERSBROK NW: 500 KGS 500 PAP X GASTRO+ NW: 10000 KGS 25 PAP X SENIOR CRUMBS NW: 437.5 KGS |
| Additional Cargo 1 | 50 PAP X PERFORMANCE 14 NW: 1000 KGS 50 PAP X NATURAL BALANCE NW: 875 KGS 50 PAP X GREEN VET NW: 1000 KGS 50 PAP X COOL MIX NW: 1000 KGS |
| Additional Cargo 2 | 200 PAP X SLOBBER MASH NW: 1000 KGS 4 PAP X EQUIFORCE MAGNESIUM NW: 4000 KGS - ALL ON 18 PALLETS FMC LICENCE # 023163 NW: 18832.50 KGS |
| Additional Cargo 3 | HOUSE BL NUMBER: 216788526001 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 70 | 2026-03-13 |
| Miami, Florida | 68 | 2026-04-25 |
| Houston, Texas | 26 | 2024-02-12 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2026-05-08 |
| Baltimore, Maryland | 7 | 2023-10-07 |
| Long Beach, California | 4 | 2021-05-04 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2021-12-28 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2021-05-20 |
| Port Hueneme, California | 1 | 2020-12-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 151 | 2026-05-08 |
| Anvers Belgium | 22 | 2026-03-13 |
| Cartagena Colombia | 4 | 2026-03-02 |
| Stade Germany | 4 | 2025-11-26 |
| Sines Portugal | 2 | 2023-07-29 |
| Tampico Mexico | 1 | 2023-09-16 |
| Algeciras Spain | 1 | 2023-07-28 |
| Le Havre France | 1 | 2023-07-21 |
| Veracruz Mexico | 1 | 2022-05-18 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2021-05-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for DC Equine LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DC EQUINE LLC | 4817 SWEETGRASS LN 92003 BONSALL, CALIFORNIA, USA TRIIN DUCHARME | 2026-03-02 | 61 |
| DC EQUINE LLC | 4817 SWEETGRASS LN BONSALL CA UNITED STATES 4266361 | 2026-05-08 | 25 |
| DC EQUINE LLC | 2026-05-08 | 16 | |
| DC EQUINE LLC | 2026-04-25 | 5 | |
| DC EQUINE LLC | 2026-04-25 | 5 | |
| DC EQUINE LLC | 2025-11-26 | 5 | |
| DC EQUINE LLC | 2025-08-04 | 2 | |
| DC EQUINE LLC | 2026-03-14 | 1 | |
| DC EQUINE LLC | 2026-03-14 | 1 | |
| DC EQUINE LLC | 2024-04-20 | 23 |
Below are the top 3 phone numbers on file for DC Equine LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-25 | 35 | |
| 2025-08-04 | 2 | |
| 2024-02-12 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||