There are a total of 3,167 bills of lading on file for DC Bosch Charlotte between November 10th, 2021 and May 19th, 2026.
Of those 3,167 bills of lading, 71 were within the past 30 days and 239 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,167 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 3,167 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 10th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 71 |
| Records in Last 90 Days | 239 |
| Records in the Past Year | 901 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DC BOSCH CHARLOTTE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with DC Bosch Charlotte, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with DC Bosch Charlotte in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BOSCH REXROTH CLAM HANDLING CENTE | May 2026 | 2,171 | 2,102 |
| BOSCH REXROTH | May 2026 | 58,784 | 483 |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | May 2026 | 464 | 224 |
| SCHMALZ SCHOEN LOGISTICS GMBH | May 2026 | 115 | 95 |
| SCHMALZ+SCHON AIR & SEA GMBH | May 2026 | 590 | 67 |
| FABRYKA SILNIKOW ELEKTRYCZNYCH BESE | Apr 2026 | 74 | 40 |
| SMARTPACK CORP. | May 2026 | 205 | 33 |
| BOSCH REXROTH AG THE DRIVE CONTRO | Jan 2022 | 26 | 24 |
| ALMET A.S. | Apr 2026 | 251 | 14 |
| ASUTEC GMBH | May 2026 | 14 | 13 |
| ARSLAN KALIP METAL SAN.TIC.LTD. | Sep 2023 | 12 | 9 |
| BESEL S.A. | Feb 2023 | 61 | 7 |
| May 2026 | 7 | 6 | |
| THERMOPLAS LTD | Apr 2026 | 56 | 6 |
| May 2026 | 6 | 6 | |
| Jul 2023 | 5 | 4 | |
| Apr 2026 | 4 | 4 | |
| May 2026 | 3 | 3 | |
| Mar 2026 | 3 | 3 | |
| REHAU AG & CO | Jun 2025 | 2,591 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DC Bosch Charlotte.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DBT AUTO ELECTRICAL PRODUCTS L | Apr 2026 | 287 | 8 |
| DBV DISTRIBUTION INC | May 2026 | 733 | 19 |
| DBW ADVANCED FIBER TECHNOLOGIES GMB | May 2026 | 149 | 12 |
| DBW FIBER CORPORATION | Oct 2025 | 1,913 | 0 |
| DBW HUNGARY KFT | Oct 2022 | 767 | 0 |
| DBW METALLVERARBEITUNGS GMBH | May 2026 | 550 | 12 |
| DC 0020 FLAT PACKED | May 2026 | 118 | 1 |
| DC 4 FTZ | May 2026 | 2,137 | 233 |
| DC ALDO USA CALIFORNIA | May 2026 | 365 | 15 |
| DC BOSCH BETHLEHEM | May 2026 | 3,030 | 161 |
| DC BOSCH GROVE CITY, OH | May 2026 | 230 | 7 |
| DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | May 2026 | 13,625 | 753 |
| DC BOSCH REXROTH HOFFMAN ESTATES, I | May 2026 | 266 | 31 |
| DC CARGO MALL | May 2026 | 611 | 5 |
| DC COTY NOXELL BELCAMP US | Apr 2026 | 95 | 1 |
| DC COTY_SANFORD FINISHED GOODS US | May 2026 | 269 | 47 |
| DC DEMAX INC | Feb 2026 | 145 | 2 |
| DC DSC LOGISTICS | Jun 2025 | 213 | 0 |
| DC ENTERTAINMENT | Feb 2026 | 515 | 1 |
| DC EQUINE LLC | May 2026 | 190 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | MEDUR8514610 | CHSL551458632ECS | NN619 | House Bill | CHSL | 9227297 | MSC ANISHA R. | 2026-05-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 5 PKG | 930 KG | House to House | BOSCH REXROTH CLAM HANDLING CENTE | DC BOSCH CHARLOTTE | BALL-BEARING HS 84821090 5 PACKAGES HBL 551458632ECS | |
| 2026-05-20 | MEDUR8514610 | CHSL551152570ECS | NN619 | House Bill | CHSL | 9227297 | MSC ANISHA R. | 2026-05-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PKG | 700 KG | House to House | WURTTEMBERGISCHE ELEKTROMOTOREN GMB | DC BOSCH CHARLOTTE | WORM GEAR UNITS FOR INDUSTRIAL MACHINERY HS 84834025 1 PACKAGE HBL 551152570ECS | |
| 2026-05-20 | MEDUR8514610 | CHSL551041692ECS | NN619 | House Bill | CHSL | 9227297 | MSC ANISHA R. | 2026-05-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PKG | 327 KG | House to House | ASUTEC GMBH | DC BOSCH CHARLOTTE | SINGULATOR ACCESSORY FOR CONVEYOR TRANSFER SYSTEMS HS 84313900 1 PACKAGE HBL 551041692ECS | |
| 2026-05-14 | MEDUR8595411 | CHSL550105047ECS | NN618 | House Bill | CHSL | 9227302 | MSC KATYA R. | 2026-05-12 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 37 PKG | 20,478 KG | House to House | PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | DC BOSCH CHARLOTTE | STRUNT PROFIL HS 76042100 13 PACKAGES HBL 550105047ECS STRUNT PROFIL HS 76042100 12 PACKAGES HBL 550105047ECS | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | MEDUR8514610 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL551461232ECS |
| Manifest Number | 557294 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | NN619 |
| IMO # | 9227297 |
| Vessel Name | MSC ANISHA R. |
| Vessel Country | LB |
| Place of Receipt | ROTHLEIN DE |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1600 KG |
| Weight in KG | 1,600 KG |
| Quantity | 4 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU8397207 |
| Commodity Description |
BALL-BEARING HS 84821090 4 PACKAGES HBL 551461232ECS |
| Shipper Name | BOSCH REXROTH CLAM HANDLING CENTE |
|---|---|
| Address Line 1 | ZUM EISENGIESSER 1 |
| Address Line 2 | 97816 LOHR AM MAIN |
| City | LOHR AM MAIN |
| Zip Code | 97816 |
| Country Code | DE |
| Consignee Name | DC BOSCH CHARLOTTE |
|---|---|
| Address Line 1 | 9310 D DUCKS LN |
| City | CHARLOTTE |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28273 |
| Country Code | US |
| Container Number | TRHU8397207 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 483303 |
| Seal Number 1 | 483303 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BALL-BEARING HS 84821090 4 PACKAGES HBL 551461232ECS |
| Marks and Numbers 1 | CONSIGNEE NAME DC BOSCH CHARLOTTE CFS CHARLOTTE REF NO 2544896 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 3,090 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 49 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 21 | 2025-12-18 |
| New York, New York | 4 | 2025-02-17 |
| Long Beach, California | 2 | 2024-11-14 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-03-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 3,064 | 2026-05-20 |
| Genoa Italy | 37 | 2026-05-11 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 27 | 2022-05-20 |
| Le Havre France | 15 | 2025-12-12 |
| Stade Germany | 11 | 2025-09-01 |
| Sines Portugal | 10 | 2025-12-18 |
| Leghorn Italy | 2 | 2023-12-19 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2025-04-21 |
Below are the top 2 company names and addresses for DC Bosch Charlotte that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DC BOSCH CHARLOTTE | 9310 D DUCKS LN CHARLOTTE NC 28273 US | 2026-05-20 | 2,805 |
| DC BOSCH CHARLOTTE, NC | 14001 SOUTH LAKES DR CHARLOTTE NC 28273 US | 2026-05-14 | 362 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||