There are a total of 91 bills of lading on file for DCL Nutrition Sante Animale between November 20th, 2015 and May 17th, 2026.
Of those 91 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 91 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 91 |
| Notify Party Records | 22 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 45 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DCL NUTRITION SANTE ANIMALE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with DCL Nutrition Sante Animale, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with DCL Nutrition Sante Animale in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MEIHUA GROUP INTERNATIONAL TRADING (HONG KONG) LIMITED | Apr 2026 | 1,481 | 14 |
| FABRICA DE SULFATO EL AGUILA SA | May 2026 | 315 | 10 |
| AWL AGRI BUSINESS LIMITED | May 2026 | 94 | 10 |
| PLUM BIOTECHNOLOGY GROUP PTE. LTD. | May 2026 | 31 | 7 |
| VEGA PHARMA LIMITED | May 2026 | 119 | 6 |
| CARGILL ALIMENTOS LTDA | Apr 2026 | 30 | 6 |
| Feb 2026 | 7 | 3 | |
| ADANI WILMAR LIMITED | Jul 2025 | 2,640 | 3 |
| UNID CO., LTD. | May 2026 | 4,568 | 2 |
| FOODCHEM BIOTECH PTE. LTD | Apr 2026 | 57 | 2 |
| AWELL INGREDIENTS CO.,LTD. | Apr 2026 | 33 | 2 |
| AGROMATE SG PTE. LTD. | May 2026 | 124 | 2 |
| SHANDONG YINFENG BIOLOGICAL TECHNOL | Apr 2026 | 19 | 1 |
| Nov 2025 | 4 | 1 | |
| PESQUERA LA PORTADA S. A. | May 2026 | 1,292 | 1 |
| Aug 2025 | 5 | 1 | |
| ISKY CHEMICALS CO., LTD | Feb 2025 | 1,171 | 1 |
| FORDTEK INC | May 2026 | 320 | 1 |
| AGROMATE CO., LIMITED | May 2026 | 55 | 1 |
| ACCOBIO (HK) TECHNOLOGY CO., LIMITE | May 2026 | 31 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DCL Nutrition Sante Animale.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DCI EDGE | Jan 2025 | 332 | 0 |
| DCI INTERNATIONAL | Mar 2024 | 340 | 0 |
| DCI MANUFACTURING, INC. | May 2026 | 101 | 6 |
| DCL | May 2026 | 1,884 | 21 |
| DCL ACACIA | May 2026 | 169 | 18 |
| DCL CORPORATION (USA) LLC | Nov 2025 | 326 | 0 |
| DCL CUSTOMHOUSE BROKERS | May 2026 | 1,802 | 160 |
| DCL DISTRIBUTION CENTER | May 2026 | 466 | 6 |
| DCL LOGISTICS | May 2026 | 1,648 | 22 |
| DCL MOORING & RIGGING | May 2026 | 429 | 6 |
| DCL SUPPLY CHAIN LIMITED | Apr 2026 | 96 | 9 |
| DCL TECHNOLOGIES INC. | May 2026 | 72 | 6 |
| DCL TRADE FZE-LLC | Dec 2025 | 108 | 0 |
| DCM CONTAINERS & ENGINEERING PVT LT | May 2026 | 179 | 2 |
| DCM CORP. | May 2026 | 2,747 | 59 |
| DCM DRAEXLMAIER COMPONENTS AUTO | Mar 2026 | 332 | 1 |
| DCM KOREA | May 2026 | 150 | 15 |
| DCM MANUFACTURING INC. | May 2026 | 1,009 | 24 |
| DCM TEKSTIL KONF SAN VE TIC LTD | Apr 2026 | 421 | 4 |
| DCM TEKSTIL LTD | May 2026 | 133 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | MEDUWX284906 | KLSQTAOKW2603026 | UK610 | House FROB | KLSQ | 9243394 | MSC DARIEN | 2026-04-03 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 309 PKG | 26,981 KG | Container Yard | SHANDONG YINFENG BIOLOGICAL TECHNOL | DCL NUTRITION + SANTE ANIMALE | CHOLINE CHLORIDE % LIQUID CHOLINE CHLORIDE % CORN COB | |
| 2026-03-18 | CMDUDLN0275840 | HNLTDL261Q0042 | 0BHNH | House FROB | HNLT | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-03-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,040 BAG | 26,208 K | Pier to Pier | AGROMATE SG PTE. LTD. | DCL NUTRITION & SANTE ANIMALE INC. | EUROFRET CANADA | L-LYSINE MONOHYDROCHLORIDE FEED GRADE .% INVOICE NO: -SC PO NO.: WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHIPMENT BUT HAVE BEEN F... |
| 2026-02-19 | MEDUWA559055 | KLSQTAOKW2601152 | UK603 | House FROB | KLSQ | 9974527 | MSC SENEGAL | 2026-02-17 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 960 BAG | 24,496 KG | Container Yard | ACCOBIO (HK) TECHNOLOGY | DCL NUTRITION + SANTE ANIMALE | SODIUM BICARBONATE | |
| 2026-02-18 | CMDUSSZ1730331 | 0UAMC | Simple BOL FROB | CMDU | 9362322 | CMA CGM HOMERE | 2026-02-14 | SAN JUAN, PUERTO RICO | KINGSTON JAMAICA | 130 BAG | 148,620 KG | Pier to Pier | BOVIGRAOS INDUSTRIA COMERCIO E EXPORTACAO DE ALIME... | DCL NUTRITION + SANTE ANIMALE | EUROFRET CANADA | CITRUS PULP PELLETS. DCS REM: REQUESTED WAYBILL BUT NO CREDIT CONTAINER ' HC CONTAINING BIG BAGS WITH CITRUS PULP PELLETS INVOIC... | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | MEDUW9164148 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 613A |
| IMO # | 9401166 |
| Vessel Name | MSC SAGITTA III |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | CORONEL |
| Foreign Port of Lading | COLON PANAMA (22519) |
| Port of Unlading | JACKSONVILLE, FLORIDA (1803) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23400 K |
| Weight in KG | 23,400 KG |
| Quantity | 20 BAG |
| Volume | 60 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GESU6186197 |
| Commodity Description |
FISHMEAL STABELIZED - QUANTITY: 23.00 MT COMM ODITY: FISHMEAL FREIGHT PREPAID |
| Shipper Name | PESQUERA LA PORTADA S A |
|---|---|
| Address Line 1 | MARIA LOS CONQUISTADORES 1700 PISO |
| Address Line 2 | PROVIDENCIA RM 7500000 CHILE |
| Consignee Name | DCL NUTRITION & SANTE ANIMALE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6340 BOUL CHOQUETTE |
| Address Line 2 | SAINT-HYACINTHE QC J2S 8L1 CANADA |
| Notify Party Name | DCL NUTRITION & SANTE ANIMALE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6340 BOUL CHOQUETTE |
| Address Line 2 | SAINT-HYACINTHE QC J2S 8L1 CANADA |
| Container Number | GESU6186197 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX41584245 |
| Seal Number 1 | FX41584245 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FISHMEAL STABELIZED - QUANTITY: 23.00 MT COMM ODITY: FISHMEAL FREIGHT PREPAID |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 230120 | 00468000 | 0000023400 K |
| 230120 | 00468000 | 0000023400 K |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 2216 | 9 | I | 200 | CE | FISHMEAL (FISHSCRAP), STABILIZ |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 31 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 17 | 2026-04-04 |
| Jacksonville, Florida | 14 | 2026-05-04 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2026-02-12 |
| San Juan, Puerto Rico | 6 | 2026-02-18 |
| Long Beach, California | 5 | 2026-03-18 |
| New York, New York | 1 | 2025-11-12 |
| Everett, Washington | 1 | 2025-06-27 |
| Portland, Oregon | 1 | 2024-06-10 |
| Los Angeles, California | 1 | 2015-11-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 40 | 2026-05-18 |
| Mundra India | 10 | 2026-02-12 |
| Qingdao China (Mainland) | 9 | 2026-04-04 |
| Tampico Mexico | 7 | 2025-04-09 |
| Kingston Jamaica | 6 | 2026-02-18 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 6 | 2025-02-15 |
| Sines Portugal | 4 | 2025-10-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2026-03-18 |
| Colon Panama | 1 | 2026-05-04 |
| Saint John, NB Canada | 1 | 2025-11-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for DCL Nutrition Sante Animale that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DCL NUTRITION SANTE ANIMALE | 6340 BOUL CHOQUETTE SAINT-HYACINTHE J2S 8L1 CA | 2026-01-28 | 6 |
| DCL NUTRITION SANTE ANIMALE | 6340 BOUL CHOQUETTE SAINT-HYACINTHE | 2026-02-12 | 4 |
| DCL NUTRITION SANTE ANIMALE | 2025-08-19 | 1 | |
| DCL NUTRITION SANTE ANIMALE | 2026-05-18 | 1 | |
| DCL NUTRITION & SANTE ANIMALE INC | 2026-05-04 | 15 | |
| DCL NUTRITION SANTE ANIMALE INC. | 2025-06-16 | 14 | |
| DCL NUTRITION SANTE ANIMALE | 2021-07-09 | 10 | |
| DCL NUTRITION + SANTE ANIMALE | 2026-04-04 | 6 | |
| DCL NUTRITION+SANTE ANIMALE | 2026-02-04 | 5 | |
| DCL NUTRITION+SANTE ANIMALE | 2026-02-04 | 5 |
Below are the top 3 phone numbers on file for DCL Nutrition Sante Animale.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-18 | 15 | |
| 2025-11-15 | 10 | |
| 2024-06-10 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||