There are a total of 429 bills of lading on file for DCL Mooring & Rigging between November 16th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 429 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 429 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 441 |
| Notify Party Records | 213 |
| First Shipment on File | Nov 16th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DCL MOORING & RIGGING.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with DCL Mooring & Rigging, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with DCL Mooring & Rigging in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JINGJIANG ASIAN STAR IMPORT AND EXPORT CO., LTD. | May 2026 | 753 | 37 |
| ZIBO LONGHAI SHIP EQUIPMENT CO.,LTD | May 2026 | 48 | 20 |
| JIANGSU BLUE WATER INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 26 | 17 |
| QINGDAO ANCHOR CHAIN CO.,LTD. | Mar 2026 | 396 | 15 |
| SCHMIEDESTUECK VERTRIEB FEUERSTEIN | Dec 2022 | 33 | 7 |
| SEATEC | May 2026 | 70 | 4 |
| QINGDAO WANCHENG ANCHOR CHAIN CO. | May 2026 | 118 | 4 |
| QINGDAO HENGER SHIPPING SUPPLIES CO | Mar 2026 | 17 | 4 |
| CHONGQING MARINE & INDUSTRIES CO. | Aug 2025 | 178 | 3 |
| Oct 2021 | 2 | 2 | |
| Jul 2022 | 8 | 1 | |
| Feb 2025 | 3 | 1 | |
| MILLFIELD ENTERPRISES LIMITED | Apr 2026 | 99 | 1 |
| MANHO ROPE & WIRE LTD. | May 2026 | 1,262 | 1 |
| INDIAN CHAIN PVT LTD | Mar 2026 | 64 | 1 |
| DSR WIRE CORP | May 2026 | 5,082 | 1 |
| DAIHAN ANCHOR CHAIN MFG CO LTD | Feb 2025 | 11 | 1 |
| Jan 2026 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DCL Mooring & Rigging.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DCG LOGISTICS LTD. | Apr 2026 | 457 | 12 |
| DCI EDGE | Jan 2025 | 332 | 0 |
| DCI INTERNATIONAL | Mar 2024 | 340 | 0 |
| DCI MANUFACTURING, INC. | May 2026 | 101 | 6 |
| DCL | May 2026 | 1,884 | 21 |
| DCL ACACIA | May 2026 | 169 | 18 |
| DCL CORPORATION (USA) LLC | Nov 2025 | 326 | 0 |
| DCL CUSTOMHOUSE BROKERS | May 2026 | 1,802 | 160 |
| DCL DISTRIBUTION CENTER | May 2026 | 466 | 6 |
| DCL LOGISTICS | May 2026 | 1,648 | 22 |
| DCL NUTRITION SANTE ANIMALE | May 2026 | 91 | 5 |
| DCL SUPPLY CHAIN LIMITED | Apr 2026 | 96 | 9 |
| DCL TECHNOLOGIES INC. | May 2026 | 72 | 6 |
| DCL TRADE FZE-LLC | Dec 2025 | 108 | 0 |
| DCM CONTAINERS & ENGINEERING PVT LT | May 2026 | 179 | 2 |
| DCM CORP. | May 2026 | 2,747 | 59 |
| DCM DRAEXLMAIER COMPONENTS AUTO | Mar 2026 | 332 | 1 |
| DCM KOREA | May 2026 | 150 | 15 |
| DCM MANUFACTURING INC. | May 2026 | 1,009 | 24 |
| DCM TEKSTIL KONF SAN VE TIC LTD | Apr 2026 | 421 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | OOLU2167603841 | WCIGHHSE6041800 | 032E | House Bill | WCIG | 9785811 | COSCO SHIPPING LOTUS | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3 PLT | 2,000 KG | House to House | JIANGSU BLUE WATER INDUSTRY | DCL MOORING & RIGGING | JW ALLEN | SHACKLES AMS WCIGHHSE6041800 |
| 2026-04-01 | MAEU721301986 | HOIJHBFC2601932 | 612N | House Bill | HOIJ | 9472103 | AS SAMANTA | 2026-03-31 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 3,000 KG | Container Yard | QINGDAO HENGER SHIPPING SUPPLIES CO | DCL MOORING & RIGGING | DONUT FENDER | |
| 2026-03-31 | MEDUWK191320 | GFSHSHA60111372 | 612R | House Bill | GFSH | 9535187 | HERMANN SCHULTE | 2026-03-30 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | TAMPICO MEXICO | 16 BDL | 22,500 K | JINGJIANG ASIAN STAR IMPORT & EXPORT | DCL MOORING & RIGGING | JWALLEN & COINC | ANCHOR CHAIN AND ANCHOR | |
| 2026-03-09 | EGLV140503262087 | CHKMQD26000832 | 1249E | House Bill | CHKM | 9850824 | EVER FORE | 2026-03-08 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 497 K | Pier to Pier | QINGDAO ANCHOR CHAIN | DCL MOORING & RIGGING | DCL MOORING & RIGGING | ANCHOR CHAINS |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-18 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | HLCUSEL2603APIE0 |
|---|---|
| House BOL # | SBGPGEXXE2604059 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SBGP |
| Voyage # | 613E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COLOMBO EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BUSAN, KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NEW ORLEANS, LOUISIANA (2002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11180 KG |
| Weight in KG | 11,180 KG |
| Quantity | 8 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU8306100 |
| Commodity Description |
PNEUMATIC FENDER |
| Shipper Name | SEA AND TEC CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 2 | 460, ANGOK-RO, HALLIM MYEON, GIMHAE |
| Address Line 3 | KYOUNGSANGNAM-DO, SOUTH KOREA |
| Consignee Name | DCL MOORING RIGGING |
|---|---|
| Address Line 2 | 4400 NORTH GALVEZNEW ORLEANS, LA 70 |
| Address Line 3 | 117TEL 1 504 944-3366 |
| Notify Party Name | DCL MOORING RIGGING |
|---|---|
| Address Line 2 | 4400 NORTH GALVEZNEW ORLEANS, LA 70 |
| Address Line 3 | 117TEL 1 504 944-3366 |
| Container Number | HLBU8306100 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC1038850 |
| Seal Number 1 | HLC1038850 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45U1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PNEUMATIC FENDER |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| New Orleans, Louisiana | 184 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 99 | 2021-01-08 |
| Los Angeles, California | 66 | 2022-03-12 |
| Newark, New Jersey | 36 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 21 | 2026-01-15 |
| New York, New York | 12 | 2020-09-05 |
| Seattle, Washington | 6 | 2021-08-03 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2022-07-20 |
| Mobile, Alabama | 1 | 2023-05-29 |
| Honolulu, Hawaii | 1 | 2020-12-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 164 | 2026-05-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 92 | 2026-04-01 |
| Pusan South Korea | 71 | 2026-05-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 31 | 2024-10-19 |
| Kingston Jamaica | 13 | 2018-08-10 |
| Cartagena Colombia | 11 | 2026-01-06 |
| Stade Germany | 10 | 2022-12-22 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 6 | 2025-09-26 |
| All Other Bermuda Ports | 6 | 2018-01-09 |
| Bremerhaven Germany | 4 | 2026-01-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for DCL Mooring & Rigging that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DCL MOORING & RIGGING | 4400 N. GALVEZ ST NEW ORLEANS LA 70117 USA | 2026-05-23 | 32 |
| DCL MOORING & RIGGING | 4400 N.GALVEZ ST NEW ORLEANS LA 70117 NEW ORLEANS LA 70117 US | 2026-03-09 | 15 |
| DCL MOORING & RIGGING | 2025-12-16 | 11 | |
| DCL MOORING & RIGGING | 2026-04-01 | 6 | |
| DCL MOORING & RIGGING | 2026-05-18 | 3 | |
| DCL MOORING & RIGGING | 2026-01-15 | 1 | |
| DCL MOORING & RIGGING | 2026-01-06 | 1 | |
| DCL MOORING & RIGGING | 2026-01-06 | 1 | |
| DCL MOORING & RIGGING | 2024-10-21 | 81 | |
| DCL MOORING & RIGGING | 2024-08-13 | 47 |
Below are the top 10 phone numbers on file for DCL Mooring & Rigging.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 25 | |
| 2026-01-06 | 9 | |
| 2026-01-06 | 1 | |
| 2024-03-28 | 11 | |
| 2022-08-05 | 1 | |
| 2022-06-06 | 2 | |
| 2020-09-05 | 1 | |
| 2020-09-03 | 90 | |
| 2020-09-03 | 12 | |
| 2019-10-05 | 7 |
Below are the top 1 email addresses on file for DCL Mooring & Rigging.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-06 | 1 |