There are a total of 1,648 bills of lading on file for DCL Logistics between September 26th, 2014 and May 17th, 2026.
Of those 1,648 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,648 |
|---|---|
| Shipper Records | 661 |
| Consignee Records | 736 |
| Notify Party Records | 393 |
| First Shipment on File | Sep 26th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 85 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DCL LOGISTICS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with DCL Logistics, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with DCL Logistics in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DYNASTY CUSTOMS BROKER INC. | May 2026 | 7,966 | 148 |
| ELKA INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 2,620 | 89 |
| VSO (VIET NAM) ELECTRONICS CO., LTD | Nov 2025 | 180 | 81 |
| SIMULA TECHNOLOGY INC. | May 2026 | 418 | 54 |
| VERKADA INC. | Nov 2025 | 798 | 53 |
| CHICONY ELECTRONICS (THAILAND) CO. | May 2026 | 776 | 35 |
| SENAO NETWORKS, INC | May 2026 | 3,667 | 30 |
| LITE-ON VIETNAM | May 2026 | 1,532 | 29 |
| GRAND-TEK TECHNOLOGY CO., LTD. | Apr 2026 | 784 | 29 |
| AMPACS INTERNATIONAL CO., LTD | May 2026 | 697 | 29 |
| SERCOMM CORP. | May 2026 | 5,174 | 26 |
| PATTERN BRANDS LLC | May 2026 | 457 | 16 |
| INVENTEC APPLIANCES (PUDONG) CORP. | May 2026 | 4,418 | 16 |
| ASAP TECHNOLOGY(JIANGXI)CO.,LIMITED | Jul 2025 | 162 | 15 |
| MAGIC SPOON | Jul 2025 | 52 | 14 |
| BARKING LABS | Apr 2026 | 28 | 14 |
| DONG GUAN YUE JING DIAN DISPLAY PRODUCT CO., LTD | Jan 2024 | 37 | 13 |
| PHIHONG TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 3,346 | 12 |
| KRAVE BEAUTY, LLC | May 2026 | 99 | 12 |
| BIRD BUDDY | May 2026 | 176 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DCL Logistics.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DCG FULFILLMENT | Apr 2026 | 225 | 2 |
| DCG LOGISTICS LTD. | Apr 2026 | 457 | 12 |
| DCI EDGE | Jan 2025 | 332 | 0 |
| DCI INTERNATIONAL | Mar 2024 | 340 | 0 |
| DCI MANUFACTURING, INC. | May 2026 | 101 | 6 |
| DCL | May 2026 | 1,884 | 21 |
| DCL ACACIA | May 2026 | 169 | 18 |
| DCL CORPORATION (USA) LLC | Nov 2025 | 326 | 0 |
| DCL CUSTOMHOUSE BROKERS | May 2026 | 1,802 | 160 |
| DCL DISTRIBUTION CENTER | May 2026 | 466 | 6 |
| DCL MOORING & RIGGING | May 2026 | 429 | 6 |
| DCL NUTRITION SANTE ANIMALE | May 2026 | 91 | 5 |
| DCL SUPPLY CHAIN LIMITED | Apr 2026 | 96 | 9 |
| DCL TECHNOLOGIES INC. | May 2026 | 72 | 6 |
| DCL TRADE FZE-LLC | Dec 2025 | 108 | 0 |
| DCM CONTAINERS & ENGINEERING PVT LT | May 2026 | 179 | 2 |
| DCM CORP. | May 2026 | 2,747 | 59 |
| DCM DRAEXLMAIER COMPONENTS AUTO | Mar 2026 | 332 | 1 |
| DCM KOREA | May 2026 | 150 | 15 |
| DCM MANUFACTURING INC. | May 2026 | 1,009 | 24 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-24 | OOLU4125692480 | FLXT00003799157A | 081E | House Bill | FLXT | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 636 CTN | 2,630 KG | House to House | INVENTEC APPLIANCES | BARKING LABS | DCL LOGISTICS | SMART DOG COLLAR SPARE BASE |
| 2026-04-21 | EGLV091600084102 | MOSJPKLAX263100B | 1TUHK | House Bill | MOSJ | 9632038 | APL ESPLANADE | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAJANG MALAYSIA | 1 PKG | 144 K | House to House | TOUCH PR & EVENTS SDN BHD | KRAVEBEAUTY LLC | DCL LOGISTICS | COSMETICS (NON DG) HS CODE . |
| 2026-03-30 | YMJAW202206865 | FTNVSTPES0007576 | 099E | House Bill | FTNV | 9337468 | YM UPWARD | 2026-03-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHILONG CHINA (TAIWAN) | 240 CTN | 4,236 KG | House to House | DCL LOGISTICS | ACC-MNT-POLE-, MOUNT, A--ASTAMPING STE ELPLTS=CTNS | ||
| 2026-03-21 | CMDUTWN1014976 | FTNVSTPES0007564 | 0DBNR | House Bill | FTNV | 9938365 | PRESIDENT MONROE | 2026-03-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 370 CTN | 3,526 KG | Pier to Pier | DCL LOGISTICS | MOUNTSTAMPING STAINLESS STEELPLTS = CTN S | ||
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | OOLU4125696690 |
|---|---|
| House BOL # | FLXT00003820638A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLXT |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | 9622588 |
| Vessel Name | OOCL POLAND |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1516 KG |
| Weight in KG | 1,516 KG |
| Quantity | 368 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU9356535 |
| Commodity Description |
SMART DOG COLLAR |
| Shipper Name | INVENTEC APPLIANCES (JIANGNING |
|---|---|
| Address Line 1 | CORPORATION,133 JIANGJUN ROAD |
| Address Line 2 | JIANGNING DISTRICT,JIANGNING |
| Address Line 3 | ECONOMIC AND TECHNOLOGICAL |
| Consignee Name | BARKING LABS |
|---|---|
| Address Line 1 | 419 LAFAYETTE ST FL 2, NEW YORK, NY |
| Address Line 2 | UNITED STATES, 10003-7033 |
| Notify Party Name | DCL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 6825 ENTERPRISE DRIVE,LOUISVILLE KY |
| Address Line 2 | 40214, USA |
| Container Number | OOLU9356535 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJWZ6507 |
| Seal Number 1 | OOLJWZ6507 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SMART DOG COLLAR |
| Marks and Numbers 1 | SMART DOG COLLAR |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 655 | 2026-04-21 |
| Oakland, California | 524 | 2026-03-12 |
| Long Beach, California | 347 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 28 | 2026-05-18 |
| Norfolk, Virginia | 27 | 2025-07-04 |
| Tacoma, Washington | 26 | 2024-04-16 |
| Houston, Texas | 16 | 2023-06-20 |
| Savannah, Georgia | 11 | 2022-06-22 |
| Baltimore, Maryland | 5 | 2024-01-22 |
| New York, New York | 4 | 2023-04-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 580 | 2025-07-14 |
| Yantian China (Mainland) | 376 | 2026-05-15 |
| Shilong China (Taiwan) | 187 | 2026-03-30 |
| Shanghai China (Mainland) | 128 | 2026-05-01 |
| Haiphong Vietnam | 63 | 2025-09-25 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 48 | 2026-03-19 |
| Singapore Singapore | 41 | 2025-07-04 |
| Pusan South Korea | 34 | 2026-03-09 |
| Laem Chabang Thailand | 34 | 2024-12-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 34 | 2021-09-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for DCL Logistics that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DCL LOGISTICS | 4455 E. PHILADELPHIA STREET ONTARIO CA 91761 US | 2026-04-21 | 83 |
| DCL LOGISTICS | 4455 E. PHILADELPHIA ST. ONTARIO CA 91761 US | 2026-03-30 | 49 |
| DCL LOGISTICS | 2026-05-01 | 17 | |
| DCL LOGISTICS | 2025-08-30 | 11 | |
| DCL LOGISTICS | 2026-03-12 | 10 | |
| DCL LOGISTICS | 2026-01-22 | 8 | |
| DCL LOGISTICS | 2026-05-15 | 5 | |
| DCL LOGISTICS | 2025-09-19 | 4 | |
| DCL LOGISTICS | 2026-03-20 | 4 | |
| DCL LOGISTICS | 2025-10-28 | 3 |
Below are the top 10 phone numbers on file for DCL Logistics.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-20 | 6 | |
| 2026-03-12 | 14 | |
| 2025-09-27 | 1 | |
| 2025-09-19 | 7 | |
| 2025-02-18 | 11 | |
| 2022-09-07 | 1 | |
| 2021-08-19 | 151 | |
| 2020-01-30 | 22 | |
| 2017-07-20 | 21 | |
| 2017-03-17 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for DCL Logistics.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-31 | 9 | |
| 2022-10-06 | 2 | |
| 2022-05-20 | 2 | |
| 2015-03-20 | 8 |