There are a total of 1,142 bills of lading on file for Diamond Bar Outdoors, Inc. between November 12th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,142 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,142 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,133 |
| Notify Party Records | 752 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 103 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAMOND BAR OUTDOORS, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Diamond Bar Outdoors, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Diamond Bar Outdoors, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HAINING DEGAO HOME FURNISHINGS CO. | May 2026 | 889 | 34 |
| SHANGHAI FORWELL IMPORT&EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 40 | 30 |
| LANGFANG BAISINUO FURNITURE CO. | May 2026 | 2,179 | 28 |
| MINGBO (HUIZHOU) SMART HOME TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 3,906 | 22 |
| CRAFTMACHINE INDIA PVT.LTD. | May 2026 | 94 | 14 |
| DURGA ART EXPORTS | Apr 2026 | 250 | 11 |
| SLOTARY FURNITURE CO.,LIMITED | Oct 2025 | 49 | 10 |
| KERNIG KRAFTS FURNITURE | Nov 2025 | 14 | 10 |
| NINGBO MENGYING HOME FURNISHING CO. | May 2026 | 385 | 6 |
| AARAMBH EXPORTS | Apr 2026 | 60 | 5 |
| HOPE SOFA COMPANY LIMITED | Feb 2026 | 2,546 | 4 |
| May 2026 | 4 | 3 | |
| KRISHNA INTERNATIONAL | May 2026 | 641 | 3 |
| K B ARTS & CRAFTS | May 2026 | 243 | 3 |
| Mar 2024 | 2 | 2 | |
| URBAN CULTURE ENTERPRISES LTD. | Mar 2025 | 24 | 1 |
| RUGS CREATION | May 2026 | 430 | 1 |
| R & S DISTRIBUTING LLC | May 2026 | 2,452 | 1 |
| Nov 2023 | 8 | 1 | |
| DREAM & DESIGN | Mar 2026 | 100 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diamond Bar Outdoors, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAM FRANCE | May 2026 | 209 | 5 |
| DIAM UK LTD | May 2026 | 169 | 5 |
| DIAMANT SRL | May 2026 | 460 | 25 |
| DIAMANTEX S.A. DE C.V. | Feb 2026 | 165 | 0 |
| DIAMANTUR SA | Feb 2026 | 84 | 1 |
| DIAMET CORPORATION | May 2026 | 737 | 10 |
| DIAMI DISTRIBUTORS INC | Nov 2022 | 654 | 0 |
| DIAMO TICARET ANONIM SIRKETI | May 2026 | 101 | 13 |
| DIAMOND ART CLUB LLC | Mar 2026 | 370 | 19 |
| DIAMOND AUTO SUPERMARKET INC | May 2026 | 97 | 32 |
| DIAMOND BILLIARD PRODUCTS | May 2026 | 325 | 8 |
| DIAMOND BOX LTD. | Mar 2026 | 562 | 2 |
| DIAMOND BULL INC. | May 2024 | 124 | 0 |
| DIAMOND CABINETRY VIET NAM COMPANY | May 2026 | 467 | 19 |
| DIAMOND CABINETRY VN COMPANY LTD | May 2026 | 100 | 3 |
| DIAMOND CARPETS | May 2026 | 563 | 3 |
| DIAMOND CHAIN COMPANY, INC. | Jan 2025 | 511 | 0 |
| DIAMOND COMIC DISTRIBUTORS INC. | May 2026 | 4,494 | 2 |
| DIAMOND COOLERS & DOORS LLC | May 2026 | 113 | 4 |
| DIAMOND COSMETICS,INC. | May 2026 | 855 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUNGP3510885 | ITGB3359555P6839 | 085E | House Bill | ITGB | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 91 PKG | 3,733 K | Pier to Pier | NINGBO MENGYING HOME FURNISHING | DIAMOND BAR OUTDOORS INC. | DIAMOND BAR OUTDOORS INC. | SOFA | |
| 2026-05-25 | HLCUDE1260301533 | RTWISH00027053 | 617E | House Bill | RTWI | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | MUNDRA INDIA | 550 PKG | 6,926 KG | AARAMBH EXPORTS | DIAMOND BAR OUTDOORS INC | INDIAN MARBLE / AGATE / IRON FURNITURE ITEMS TO NATURAL STONE FURNITURE. | ||
| 2026-05-22 | CMDUCHN3250909 | HNLTSH263A1051 | 0DBO9 | House Bill | HNLT | 9938377 | PRESIDENT LB JOHNSON | 2026-05-21 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 115 PKG | 5,006 K | Pier to Pier | SHANGHAI FORWELL IMPORT AND EXPORT COMPANY LIMITED | DIAMOND BAR OUTDOORS INC | DIAMOND BAR OUTDOORS INC | FURNITURE(SOFA,CHAIR,PILLOW) PI NO.:FW-AH2557-1(PO#XXXXXX) PI NO.:FW-AH2557-2(PO#XXXXXX) |
| 2026-05-11 | MAEU268796738 | HNLTSZ263A1068 | 616E | House Bill | HNLT | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 111 CTN | 3,488 K | Container Yard | ODDITY FATE INTERNATIONAL FURNITURE | DIAMOND BAR OUTDOORS INC | DIAMOND BAR OUTDOORS INC | SOFA AS PER SF202512004 PO#XXXXXX HS CODE:940161 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | MEDUWH963821 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTSZ263A1070 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 616N |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC ILARIA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3090 K |
| Weight in KG | 3,090 KG |
| Quantity | 118 CTN |
| Volume | 63 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU5101797 |
| Commodity Description |
SOFA AS PER SF202512005 PO#XXXXXX HS CODE:940161 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | ODDITY FATE INTERNATIONAL FURNITURE |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LIMITED. RM 2502C 25 F 148 |
| Address Line 2 | ELECTRIC ROAD ,NORTH POINT |
| Address Line 3 | HONG KONG 999077 |
| Consignee Name | DIAMOND BAR OUTDOORS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6565 E. WASHINGTON BLVD, |
| Address Line 2 | COMMERCE, CA 90040 |
| Notify Party Name | DIAMOND BAR OUTDOORS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6565 E. WASHINGTON BLVD, |
| Address Line 2 | COMMERCE, CA 90040 |
| Container Number | MSDU5101797 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27810591 |
| Seal Number 1 | FJ27810591 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SOFA AS PER SF202512005 PO#XXXXXX HS CODE:940161 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 611 | 2026-05-09 |
| Los Angeles, California | 480 | 2026-05-22 |
| Baltimore, Maryland | 13 | 2022-12-16 |
| Seattle, Washington | 12 | 2020-09-14 |
| Miami, Florida | 7 | 2025-04-16 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2022-12-23 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2020-11-19 |
| New York, New York | 5 | 2015-10-06 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2021-09-18 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2016-03-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 528 | 2026-05-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 256 | 2026-05-02 |
| Pusan South Korea | 94 | 2026-05-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 88 | 2024-03-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 50 | 2026-04-30 |
| Xingang China (Mainland) | 28 | 2026-04-27 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 20 | 2025-08-28 |
| Qingdao China (Mainland) | 18 | 2020-11-17 |
| Singapore Singapore | 16 | 2025-11-03 |
| Mundra India | 7 | 2025-07-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diamond Bar Outdoors, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAMOND BAR OUTDOORS, INC. | 6565 E. WASHINGTON BLVD COMMERCE CA 90040 US | 2025-04-16 | 214 |
| DIAMOND BAR OUTDOORS INC | 6565 E.WASHINGTON BLVD.COMMERCE,CA 90040 | 2026-05-09 | 147 |
| DIAMOND BAR OUTDOORS, INC. | 2017-12-05 | 122 | |
| DIAMOND BAR OUTDOORS INC. | 2025-10-11 | 103 | |
| DIAMOND BAR OUTDOORS | 2018-06-26 | 100 | |
| DIAMOND BAR OUTDOORS INC | 2025-12-04 | 76 | |
| DIAMOND BAR OUTDOORS | 2020-12-03 | 65 | |
| DIAMOND BAR OUTDOORS INC. | 2026-04-30 | 55 | |
| DIAMOND BAR OUTDOORS INC. | 2026-04-27 | 41 | |
| DIAMOND BAR OUTDOORS,INC. | 2020-04-06 | 31 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Diamond Bar Outdoors, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-12-16 | 4 | |
| 2022-12-16 | 1 | |
| 2018-06-26 | 124 | |
| 2016-12-21 | 1 | |
| 2014-05-27 | 1 | |
| 2014-02-20 | 2 | |
| 2013-04-04 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||