There are a total of 737 bills of lading on file for Diamet Corporation between October 28th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 737 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 737 |
|---|---|
| Shipper Records | 948 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 49 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAMET CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Diamet Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Diamet Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| IZAWA AMERICA, INC. | May 2026 | 1,087 | 248 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diamet Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | Apr 2026 | 104 | 1 |
| DIALUM LAMINATED GLASS SPA | May 2026 | 196 | 10 |
| DIALYSIS AT SEA CRUISES | Nov 2025 | 207 | 0 |
| DIAM BOUCHAGE SAS | Jun 2024 | 153 | 0 |
| DIAM CORCHOS, S.A. | May 2026 | 1,290 | 14 |
| DIAM FRANCE | May 2026 | 209 | 5 |
| DIAM UK LTD | May 2026 | 169 | 5 |
| DIAMANT SRL | May 2026 | 460 | 25 |
| DIAMANTEX S.A. DE C.V. | Feb 2026 | 165 | 0 |
| DIAMANTUR SA | Feb 2026 | 84 | 1 |
| DIAMI DISTRIBUTORS INC | Nov 2022 | 654 | 0 |
| DIAMO TICARET ANONIM SIRKETI | May 2026 | 101 | 13 |
| DIAMOND ART CLUB LLC | Mar 2026 | 370 | 19 |
| DIAMOND AUTO SUPERMARKET INC | May 2026 | 97 | 32 |
| DIAMOND BAR OUTDOORS, INC. | May 2026 | 1,142 | 12 |
| DIAMOND BILLIARD PRODUCTS | May 2026 | 325 | 8 |
| DIAMOND BOX LTD. | Mar 2026 | 562 | 2 |
| DIAMOND BULL INC. | May 2024 | 124 | 0 |
| DIAMOND CABINETRY VIET NAM COMPANY | May 2026 | 467 | 19 |
| DIAMOND CABINETRY VN COMPANY LTD | May 2026 | 100 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 | YMJAE272005278 | YUGLYLJ25351058 | 049E | House Bill | YUGL | 9708459 | YM WELCOME | 2026-04-09 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,300 CTN | 17,424 KG | House to House | DIAMET CORPORATION | IZAWA AMERICA INC | IZAWA AMERICA INC | ROTOR,OIL PUMP DRIVEN,RING, HS CODE:, ,, |
| 2026-04-07 | ONEYTYOG46361500 | BANQ1073058798 | 076E | House Bill | BANQ | 9313008 | ONE ORPHEUS | 2026-04-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 89,716 PCS | 15,025 K | DIAMET CORPORATION | IZAWA AMERICA, INC | IZAWA AMERICA, INC | DIAMET PARTS BEARING OILLESS PULLEY SEAT TRK ROTOR,VVT NO. ROTOR,OIL PUMP DRIVEN RING,OIL PUMP REGULATOR INV# SIZKS | |
| 2026-03-31 | ONEYTYOG34131400 | BANQ1072682759 | 081E | House Bill | BANQ | 9312999 | NYK ORION | 2026-03-25 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 177,200 PCS | 26,512 K | DIAMET CORPORATION | IZAWA AMERICA, INC | IZAWA AMERICA, INC | DIAMET PARTS AACT(AISIN AUTOMOTIVE CASTING TENNESSEE ,INC. ) INV#SIZKS CONTAINERS ============= PALLETS | |
| 2026-03-28 | ONEYTYOG34170700 | BANQ1073207482 | 062E | House Bill | BANQ | 9566382 | ONE HOUSTON | 2026-03-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TOKYO JAPAN | 126,180 PCS | 17,085 K | DIAMET CORPORATION | IZAWA AMERICA, INC | IZAWA AMERICA, INC | DIAMET PARTS BEARING OILLESS PULLEY SEAT ROTOR,OIL PUMP DRIVEN RING,OIL PUMP REGULATOR ROTOR,OIL PUMP DRIVE INV#SIZKS | |
| Run Date | 2026-04-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | ONEYTYOG57048900 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073310736 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE HAMBURG |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | TOKYO |
| Foreign Port of Lading | TOKYO JAPAN (58886) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18634 K |
| Weight in KG | 18,634 KG |
| Quantity | 155860 PCS |
| Volume | 34 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
DRYU4299000 |
| Commodity Description |
DIAMET PARTS GEAR,OIL PUMP,DRIVEN PULLEY SEAT TRK ROTOR,VVT NO. ROTOR,OIL PUMP DRIVEN RING,OIL PUMP REGULATOR ROTOR,OIL PUMP DRIVE |
| Shipper Name | DIAMET CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 3-1-1 KOGANECHO HIGASHI DISTRICT |
| Address Line 2 | NIIGATA CITY 950-8640 JP |
| Consignee Name | IZAWA AMERICA, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1050 CROWN POINTE PKWY |
| Address Line 2 | ATLANTA GA 30338-770 US |
| Notify Party Name | IZAWA AMERICA, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1050 CROWN POINTE PKWY |
| Address Line 2 | ATLANTA GA 30338-770 US |
| Container Number | DRYU4299000 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JPE660332 |
| Seal Number 1 | JPE660332 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | DIAMET PARTS GEAR,OIL PUMP,DRIVEN PULLEY SEAT TRK ROTOR,VVT NO. ROTOR,OIL PUMP DRIVEN RING,OIL PUMP REGULATOR ROTOR,OIL PUMP DRIVE |
| Additional Cargo 1 | CAM FOLLOWER A CAM FOLLOWER B GEAR BLANK,PUMP DRIVE GEAR BLANK,PUMP DRIVEN INV#SIZKS CONTAINER ============== PALLETS |
| Additional Cargo 2 | (, PIECES) FREIGHT AS ARRANGED |
| Marks and Numbers 1 | AS PER ATTACHED SHEET NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 302 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 278 | 2026-04-11 |
| Long Beach, California | 141 | 2024-02-21 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2013-02-05 |
| Atlanta, Georgia | 5 | 2015-12-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tokyo Japan | 585 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 145 | 2026-04-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2024-07-29 |
| Singapore Singapore | 3 | 2022-03-26 |
| Yokohama Japan | 1 | 2022-08-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diamet Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAMET CORPORATION | 3-1-1, KOGANE-CHO,HIGASHI-KU NIIGATA JP | 2026-04-11 | 178 |
| DIAMET CORPORATION | 3-1-1 KOGANECHO HIGASHI DISTRICT NIIGATA CITY 950-8640 JP | 2026-05-21 | 41 |
| DIAMET CORPORATION | 2026-01-07 | 7 | |
| DIAMET CORPORATION | 2025-07-03 | 4 | |
| DIAMET CORPORATION | 2018-03-16 | 171 | |
| DIAMET CORPORATION | 2021-03-27 | 159 | |
| DIAMET CORPORATION | 2014-05-15 | 58 | |
| DIAMET CORPORATION | 2014-06-26 | 36 | |
| DIAMET CORPORATION | 2022-12-29 | 25 | |
| DIAMET CORPORATION | 2024-02-27 | 9 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Diamet Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-11 | 257 | |
| 2026-04-11 | 211 | |
| 2019-05-16 | 1 | |
| 2018-11-16 | 9 | |
| 2018-08-02 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||