There are a total of 279 bills of lading on file for Dongguan Shiuh Sheng Electronics Co between August 5th, 2013 and May 20th, 2026.
Of those 279 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 279 |
|---|---|
| Shipper Records | 278 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 5th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 78 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Dongguan Shiuh Sheng Electronics Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Dongguan Shiuh Sheng Electronics Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HARMAN DE MEXICO | May 2026 | 11,848 | 180 |
| HARMAN BECKER AUTOMOTIVE | May 2026 | 2,895 | 88 |
| HARMAN PROFESSIONAL TIJUANA | May 2026 | 7,557 | 5 |
| HARMAN MFG PRO, TJ | May 2026 | 767 | 2 |
| HARMAN JUAREZ EL PASO | Nov 2024 | 39 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan Shiuh Sheng Electronics Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | HLCUSZX2602BZML8 | DFDSSZX71115010 | 616E | House Bill | DFDS | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 399 CTN | 3,433 KG | House to House | DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO | HARMAN DE MEXICO EL PASO | CONE PAPER FOR SPEAKER | |
| 2026-05-04 | HLCUSZX2602BZMB8 | DFDSSZX71112032 | 615E | House Bill | DFDS | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 328 CTN | 2,957 KG | House to House | DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO | HARMAN DE MEXICO EL PASO | CONE PAPER FOR SPEAKER | |
| 2026-04-27 | HLCUSZX2602BZLU0 | DFDSSZX71109396 | 614E | House Bill | DFDS | 9767998 | VUNG TAU EXPRESS | 2026-04-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 398 CTN | 3,427 KG | House to House | DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO | HARMAN DE MEXICO EL PASO | CONE PAPER FOR SPEAKER | |
| 2026-04-20 | HLCUSZX2602BGUN6 | DFDSSZX71106835 | 613E | House Bill | DFDS | 9342499 | MAERSK ALTAIR | 2026-04-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 405 CTN | 3,536 KG | House to House | DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO | HARMAN DE MEXICO EL PASO | HARMAN BECKER AUTOMOTIVE | CONE PAPER FOR SPEAKER |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-26 |
| Master BOL # | HLCUSZX2603CBWO4 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSSZX71117388 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | 9687576 |
| Vessel Name | CISNES |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2893 KG |
| Weight in KG | 2,893 KG |
| Quantity | 328 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU7177064 |
| Commodity Description |
CONE PAPER FOR SPEAKER |
| Shipper Name | DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO |
|---|---|
| Address Line 1 | JINSHADUN INDUSTRIAL PART, |
| Address Line 3 | DALANG |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8676983313011 |
| Consignee Name | HARMAN DE MEXICO / EL PASO (0250) |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O AVANZA LOOP SBQ2 |
| Address Line 3 | 12150 ROJAS DRIVE SUITE B |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79936 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SANDRA.FLORES2@HARMAN.COM |
| Container Number | TXGU7177064 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4482766 |
| Seal Number 1 | HLK4482766 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CONE PAPER FOR SPEAKER |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 851890 | 00000000 | 0000002893 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 185 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 94 | 2025-12-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 279 | 2026-05-21 |
Below are the top 4 company names and addresses for Dongguan Shiuh Sheng Electronics Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO | JINSHADUN INDUSTRIAL PART, DALANG DONGGUAN CN | 2026-05-21 | 275 |
| DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO | CHINSHA-TUN INDUSTRY DISTRICT,DALAN G TOWN, DONGGUAN CN 523000 | 2015-08-06 | 2 |
| DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO | 2013-08-06 | 1 | |
| DONGGUAN SHIUH SHENG ELECTRONICS CO | 2024-09-24 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Dongguan Shiuh Sheng Electronics Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 276 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||