There are a total of 123 bills of lading on file for Dongguan Shijia Shoes Factory between January 16th, 2018 and May 17th, 2026.
Of those 123 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 123 |
|---|---|
| Shipper Records | 125 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 16th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 43 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Dongguan Shijia Shoes Factory, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Dongguan Shijia Shoes Factory in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FORTUNE FOOTWEAR INC | May 2026 | 2,515 | 35 |
| VCS GROUP, LLC | May 2026 | 8,933 | 33 |
| NY AND CO ECOM LLC | Jul 2024 | 931 | 10 |
| DESIGNER BRANDS INC. | May 2026 | 425 | 2 |
| DESIGNER BRANDS CANADA INC. | May 2026 | 388 | 2 |
| ALDO US INC. | May 2026 | 2,387 | 2 |
| TREND MARKETING WHOLESALE INC | May 2026 | 1,204 | 1 |
| STEVE MADDEN CANADA INC. | May 2026 | 1,313 | 1 |
| SM NEW YORK | May 2024 | 2,220 | 1 |
| S3 HOLDING LLC | May 2026 | 1,118 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan Shijia Shoes Factory.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-23 | COSU6112014041 | 003E | Regular Bill | COSU | 9949742 | OOCL LILAC | 2026-03-22 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 495 CTN | 2,496 KG | House to House | DONG GUAN SHI JIA SHOES FACTORY | VCS GROUP, LLC | DBI TRADE | FOOTWEAR | |
| 2026-03-17 | OOLU2766592131 | SXCOSZOE2602165B | 005E | House Bill | SXCO | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-03-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 453 CTN | 2,545 KG | House to House | DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | FORTUNE FOOTWEAR INC. | WOMEN'S SHOES # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS H.S CODE: .. .. THIS SHIPMENT CONTAI NS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-03-17 | OOLU2766593730 | SXCOSZOE26020797 | 005E | House Bill | SXCO | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-03-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 708 CTN | 4,518 KG | House to House | DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | FORTUNE FOOTWEAR INC. | WOMEN'S SHOES # CTNS PRS # CTNS PRS H. S CODE: . . FMC NUMBER: -- THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID W OOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-02-25 | OOLU2766588920 | SXCOSZOE2602158C | 161E | House Bill | SXCO | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-02-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 159 CTN | 1,020 KG | House to House | DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | FORTUNE FOOTWEAR INC. | WOMEN'S SHOES # CTNS PRS # CTNS PRS H.S CODE: .. THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOL ID WOOD PACKING MATERIALS | |
| Run Date | 2026-04-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-07 |
| Trade Update Date | 2026-03-13 |
| Master BOL # | ONEYHKGG27718402 |
|---|---|
| House BOL # | SXCOSZOE26030826 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SXCO |
| Voyage # | 100E |
| IMO # | 9484998 |
| Vessel Name | YM MILESTONE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | CNYTN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7773 KG |
| Weight in KG | 7,773 KG |
| Quantity | 1333 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
ONEU4039922 ONEU4037236 |
| Commodity Description |
WOMEN'S SHOES # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS H. S CODE: .. FMC NUMBER:-- THIS SHIPMENT CON TAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS WOMEN'S SHOES # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS H. S CODE: .. FMC NUMBER:-- THIS SHIPMENT CON TAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.107, HOUYONG ROAD,HOUJIE COMMUNI |
| Address Line 2 | TY ,HOUJIE TOWN,DONGGUAN CITY GUANG |
| Address Line 3 | DONG PROVINCE,DONGGUAN,CN |
| Consignee Name | FORTUNE FOOTWEAR INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 174 HUDSON ST., 3RD FLOOR NEW YORK, |
| Address Line 2 | NY. 10013,,NEW YORK, 10013,US |
| Container Number | ONEU4039922 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDC77142 |
| Seal Number 1 | CNDC77142 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOMEN'S SHOES # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS H. S CODE: .. FMC NUMBER:-- THIS SHIPMENT CON TAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | FF PO# TORRID PO# STYLE#/DESCRIPTION COLOR SI ZE TORRID SKU# QTY INSIDE CARTON |
| Container Number | ONEU4037236 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDC77161 |
| Seal Number 1 | CNDC77161 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WOMEN'S SHOES # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS # CTNS PRS H. S CODE: .. FMC NUMBER:-- THIS SHIPMENT CON TAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | FF PO# TORRID PO# STYLE#/DESCRIPTION COLOR SI ZE TORRID SKU# QTY INSIDE CARTON |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 49 | 2026-05-13 |
| Newark, New Jersey | 29 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 25 | 2026-04-08 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2022-05-04 |
| Seattle, Washington | 4 | 2023-09-11 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2021-10-09 |
| New York, New York | 2 | 2026-01-22 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2021-10-29 |
| Oakland, California | 2 | 2021-10-22 |
| Houston, Texas | 1 | 2021-02-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 109 | 2026-05-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 7 | 2021-04-24 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2022-08-15 |
| Chiwan China (Mainland) | 2 | 2021-10-22 |
| Singapore Singapore | 1 | 2018-03-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongguan Shijia Shoes Factory that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | NO.107, HOUYONG ROAD,HOUJIE COMMUNI TY ,HOUJIETOWN,DONGGUAN CITY,GUANGD ONG PROVINCE,DONGGUAN,CN | 2026-04-08 | 15 |
| DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | NO.107 HOUYONG ROAD HOUJIE COMMUNITY HOUJIE TOWN DONGGUAN CITY GUANGDONG PROVINCE CHINA 523965 | 2026-02-04 | 8 |
| DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | 2025-11-19 | 4 | |
| DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | 2025-09-04 | 2 | |
| DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | 2025-09-04 | 2 | |
| DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | 2025-10-28 | 1 | |
| DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | 2025-08-25 | 1 | |
| DONGGUAN SHIJIA SHOES FACTORY | 2025-08-21 | 1 | |
| DONG GUAN SHI JIA SHOE FACTORY | 2021-02-05 | 14 | |
| DONG GUAN SHI JIA SHOES FACTORY | 2026-05-18 | 12 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Dongguan Shijia Shoes Factory.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-08-19 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Dongguan Shijia Shoes Factory.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-04 | 2 |