There are a total of 63 bills of lading on file for Dongxi Trade Shenzhen Co.,Ltd between April 11th, 2024 and May 12th, 2026.
Of those 63 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 63 |
|---|---|
| Shipper Records | 19 |
| Consignee Records | 63 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 11th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGXI TRADE SHENZHEN CO.,LTD.
Below are the top 0 companies associated with Dongxi Trade Shenzhen Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongxi Trade Shenzhen Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGWON F&B CO.,LTD | May 2026 | 2,905 | 106 |
| DONGWON HI-TEK CO. | May 2026 | 432 | 6 |
| DONGWON INDUSTRIES CO., LTD. | Dec 2020 | 2,749 | 0 |
| DONGWON LOEX CO., LTD. | May 2026 | 3,666 | 363 |
| DONGWON LOEX USA INC | Jan 2026 | 96 | 0 |
| DONGWON METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,477 | 51 |
| DONGWON METAL IND CO.,LTD | Feb 2022 | 226 | 0 |
| DONGWON SYSTEMS CORP. | May 2026 | 2,679 | 52 |
| DONGWOO INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 1,465 | 43 |
| DONGWOOINT LCO.,LTD | May 2026 | 306 | 10 |
| DONGXIN TECHNOLOGY TRADING COMPANY | Dec 2025 | 87 | 0 |
| DONGXIN TRADE HK LIMITED | Dec 2025 | 151 | 0 |
| DONGXIN VIETNAM AUDIOVISUAL TECHNOL | Apr 2026 | 130 | 6 |
| DONGXING AUTO PARTS USA LLC | May 2026 | 481 | 17 |
| DONGYANG BENEFIT IMPORT&EXPORT CO | Jul 2025 | 202 | 0 |
| DONGYANG BOJI ARTS&CRAFTS CO.,LTD | Aug 2024 | 399 | 0 |
| DONGYANG CHEMICAL PUMP CO., LTD. | May 2026 | 236 | 5 |
| DONGYANG CITY PLASTICS CO., LTD | May 2026 | 431 | 17 |
| DONGYANG E&P INC. | May 2026 | 1,428 | 12 |
| DONGYANG EASYFAIR HARDWARE CO.,LTD | Dec 2025 | 179 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | EGLV149601198859 | AMZDCN26M3SK7GVM | 14450 | House Bill | AMZD | 9935284 | EVER MILD | 2026-04-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 30 CTN | 181 KG | DONGXI TRADE SHENZHEN | DONGXI TRADE SHENZHEN | WOMENS BLOUSE WOMENS LOUNGE PANTS | ||
| 2026-03-25 | EGLV149601025865 | AMZDCN26UQWZV5XG | 14440 | House Bill | AMZD | 9935272 | EVER MEMO | 2026-03-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 30 CTN | 305 KG | DONGXI TRADE SHENZHEN | WOMENS BLOUSE WOMENS LOUNGE PANTS | |||
| 2026-03-17 | HDMUHKGM47702400 | AMZDCN26AAOA4UVW | 0077E | House Bill | AMZD | 9462720 | YM UPSURGENCE | 2026-03-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 30 CTN | 164 KG | DONGXI TRADE SHENZHEN | DONGXI TRADE SHENZHEN | WOMENS BLOUSE WOMENS LOUNGE PANTS | ||
| 2026-03-05 | ZIMUSHH32042735 | AMZDCN26KXVPG334 | 14E | House Bill | AMZD | 9954175 | NESTOS | 2026-03-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 30 CTN | 208 KG | Pier to Pier | DONGXI TRADE SHENZHEN | WOMENS BLOUSE WOMENS LOUNGE PANTS | ||
| Run Date | 2026-04-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-14 |
| Trade Update Date | 2026-03-29 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32076395 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26UZMT2FFJ |
| Manifest Number | 541251 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 17E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GANGES |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CNYTN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 276 KG |
| Weight in KG | 276 KG |
| Quantity | 30 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU6980459 |
| Commodity Description |
WOMENS BLOUSE WOMENS LOUNGE PANTS |
| Shipper Name | DONGXI TRADE SHENZHEN CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 30D,UNIT 1,BUILDING 5, ZHENYET |
| Address Line 2 | IANLUAN |
| City | SHENZHEN |
| State Province | GU |
| Zip Code | 518115 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | DONGXI TRADE SHENZHEN CO.,LTD C/O F |
|---|---|
| Address Line 1 | BA 6120 CLINKER DRIVE, |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCNU6980459 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250924154 |
| Seal Number 1 | A4250924154 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | WOMENS BLOUSE WOMENS LOUNGE PANTS |
| Marks and Numbers 1 | WANTSCHUN WANTSCHUN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 51 | 2026-04-04 |
| Long Beach, California | 10 | 2026-05-13 |
| Oakland, California | 2 | 2026-03-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 63 | 2026-05-13 |
Below are the top 8 company names and addresses for Dongxi Trade Shenzhen Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGXI TRADE SHENZHEN CO.,LTD | BA24208 SAN MICHELE RD MORENO VALLEY CA 92551 US | 2025-10-04 | 22 |
| DONGXI TRADE SHENZHEN CO.,LTD | ROOM 30D,UNIT 1,BUILDING 5, ZHENYET IANLUAN SHENZHEN 518115 CN | 2025-10-04 | 3 |
| DONGXI TRADE SHENZHEN | 2026-05-13 | 16 | |
| DONGXI TRADE SHENZHEN CO.,LTD | 2025-01-14 | 14 | |
| DONGXI TRADE SHENZHEN CO.,LTD | 2024-07-25 | 9 | |
| DONGXI TRADE SHENZHEN | 2026-01-08 | 8 | |
| DONGXI TRADE SHENZHEN | 2026-04-04 | 7 | |
| DONGXI TRADE SHENZHEN | 2026-05-13 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||