There are a total of 944 bills of lading on file for Dongyang Sopop Enamel Decoration Ma between January 15th, 2016 and May 21st, 2026.
Of those 944 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 30 were within the past 90 days.
| Total Records | 944 |
|---|---|
| Shipper Records | 959 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 15th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 30 |
| Records in the Past Year | 142 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dongyang Sopop Enamel Decoration Ma, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dongyang Sopop Enamel Decoration Ma in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMX GLOBAL, INC | May 2026 | 604 | 116 |
| MID-STATES DISTRIBUTING, LLC | May 2026 | 10,271 | 114 |
| THE SPORTSMANS GUIDE INC. | Mar 2026 | 2,440 | 69 |
| GSM, LLC | May 2026 | 3,339 | 37 |
| NAUTILUS. INC. | May 2026 | 4,426 | 32 |
| DUNHAMS ATHLEISURE CORPORATION | May 2026 | 1,038 | 31 |
| RKDS, LLC | May 2026 | 6,055 | 20 |
| CWI INC | May 2026 | 1,392 | 20 |
| DOSKOCIL MFG CO. | May 2026 | 13,975 | 19 |
| COSMIC PET LLC | Aug 2024 | 3,018 | 19 |
| FRONT LINE SAFETY | Apr 2026 | 83 | 18 |
| AEGIS GLOBAL TRADING INC | May 2026 | 793 | 13 |
| SCHEELS ALL SPORTS INC. | May 2026 | 293 | 12 |
| GOOD SPORTSMAN MARKETING LLC | May 2026 | 3,649 | 12 |
| BIG 5 CORP. | May 2026 | 4,037 | 12 |
| TRACTOR SUPPLY COMPANY OF TEXAS, LP | May 2026 | 74,237 | 11 |
| BOMGAARS WAREHOUSE | Jan 2026 | 293 | 11 |
| GSM OUTDOORS | May 2026 | 290 | 10 |
| FERADYNE OUTDOORS LLC | May 2026 | 791 | 10 |
| CADDIS SPORTS INC. | Mar 2026 | 486 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongyang Sopop Enamel Decoration Ma.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGYANG KAIDA PLASTICS CO.,LTD | May 2026 | 277 | 17 |
| DONGYANG LE JING GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 75 | 12 |
| DONGYANG LUOSHAN LEISURE PRODUCTS C | Apr 2025 | 241 | 0 |
| DONGYANG MAINYER HOME TEXTILE CO., LTD | May 2026 | 280 | 2 |
| DONGYANG MECHATRONICS | May 2026 | 1,683 | 11 |
| DONGYANG MFG. CO., LTD. | May 2026 | 350 | 11 |
| DONGYANG OYI PACKING CO.,LTD | Jan 2026 | 405 | 0 |
| DONGYANG PARALLEL TRADE CO., LTD. | Oct 2025 | 275 | 0 |
| DONGYANG PEONY ECONOMIC & TRADE CO. | Feb 2026 | 525 | 0 |
| DONGYANG SHENGBAOLONG GARMENT CO.,LTD. | Apr 2026 | 186 | 1 |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | May 2026 | 608 | 12 |
| DONGYANG SUN WELL TOOLS CO LTD | May 2026 | 468 | 13 |
| DONGYANG TOPSUN MACHINERY CO., LTD | May 2026 | 230 | 3 |
| DONGYANG WEIHUA REFRIGERANTS CO. | Oct 2025 | 258 | 0 |
| DONGYANG XINYI CLOTHING CO ., LTD | Oct 2025 | 149 | 0 |
| DONGYANG YABO DAILY NECESSITIES CO. | Aug 2021 | 310 | 0 |
| DONGYANG YILONG GARMENTS CO.,LTD. | May 2026 | 569 | 2 |
| DONGYANG YUANLOU WOOD PRODUCTS CO. | Jan 2026 | 356 | 0 |
| DONGYANG YUNFENG FUTURE IMPORT AND | Dec 2025 | 503 | 0 |
| DONGYANG ZUOTOUJING TRADING CO. | Feb 2026 | 119 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | KORPNBO9523160 | NGWITQW26043402 | 2603E | House Bill | NGWI | KMTC SHENZHEN | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 634 CTN | 7,608 KG | House to House | DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | SUNRISE GLOBAL WORLD INC | GGT WORLD INC | BLK SIERRA SCOOP EVENTCHR GREEN BLK SIERRA SC OOP EVENTCHR BLUE | |
| 2026-05-22 | MEDUWU587343 | SFOKHT26046731 | UK617 | House FROB | SFOK | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 660 CTN | 7,511 K | House to House | DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MATERIAL | AMX GLOBAL, INC | A)AMX GLOBAL, INC | BOLDERTON PREMIUM BLIND CHAIR RT POXXXXXXXXXX |
| 2026-05-19 | CMDUNGP3494567 | SFOKHT26044040 | 0TNID | House Bill | SFOK | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-05-17 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 413 CTN | 6,464 K | Pier to Pier | DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MATERIAL | AMX GLOBAL, INC | AMX GLOBAL, INC | MURDOCHS PADDED SCOOP EVENT CHAIR MURDOCHS MEGA CHAIR POXXXXXXXXX/671887570/671887571 |
| 2026-05-18 | ONEYNBOG49559400 | SFOKHT26042922B | 011E | House Bill | SFOK | 9944479 | HMM AQUAMARINE | 2026-05-16 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 138 CTN | 1,656 K | Container Yard | DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | AMX GLOBAL, INC | AMX GLOBAL, INC | CHAIR PADDED EVENT SCOOP DENIM POXXXXXXXXX |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | HDMUNBOZWT006200 |
|---|---|
| House BOL # | PRIMKN2604162 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PRIM |
| Voyage # | 248E |
| IMO # | 9337482 |
| Vessel Name | YM UNIFORM |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6798 K |
| Weight in KG | 6,798 KG |
| Quantity | 660 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU5694705 |
| Commodity Description |
HI-LINE ADJ SWIVEL CHAIR-BLACK POXXXXX |
| Shipper Name | DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA |
|---|---|
| Address Line 1 | MACHINERY INDUSTRIAL ZONE OF |
| Address Line 3 | NAN MA TOWN DONGYANG |
| City | JINHUA |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SUNRISE GLOBAL WORLD INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 85 W6TH ST UNIT 104 |
| City | SAN PEDRO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90731 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | GGT WORLD INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 13195 FLORES STREET |
| City | SANTA FE SPRINGS |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90670 |
| Country Code | US |
| Container Number | SEGU5694705 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1441362 |
| Seal Number 1 | 25H1441362 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HI-LINE ADJ SWIVEL CHAIR-BLACK POXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 264 | 2026-05-13 |
| Long Beach, California | 262 | 2026-05-08 |
| Tacoma, Washington | 156 | 2026-04-27 |
| Seattle, Washington | 115 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 53 | 2026-02-14 |
| Oakland, California | 27 | 2026-05-18 |
| Portland, Oregon | 26 | 2024-01-31 |
| Savannah, Georgia | 22 | 2025-05-22 |
| Houston, Texas | 6 | 2026-02-23 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2024-07-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 869 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 38 | 2026-05-08 |
| Pusan South Korea | 27 | 2025-11-11 |
| Vancouver, BC Canada | 2 | 2024-01-31 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2021-10-26 |
| Kwangyang South Korea | 2 | 2020-10-09 |
| Colon Panama | 1 | 2025-08-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2024-06-05 |
| Prince Rupert, BC Canada | 1 | 2024-02-06 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 1 | 2021-03-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongyang Sopop Enamel Decoration Ma that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | MACHINERY INDUSTRIAL ZONE OF NAN MA TOWNDONGYANG,,JINHUA,CN | 2026-04-10 | 71 |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | MACHINERY INDUSTRY ZONE OF NANMA TO 322100 DONGYANG DONGYANG 322100 CN | 2026-01-28 | 47 |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | 2025-07-30 | 43 | |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | 2026-05-13 | 15 | |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | 2026-03-19 | 11 | |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | 2026-04-04 | 8 | |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | 2026-01-07 | 8 | |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | 2026-04-30 | 5 | |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | 2025-12-12 | 4 | |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | 2025-08-23 | 4 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Dongyang Sopop Enamel Decoration Ma.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-05 | 8 | |
| 2023-07-15 | 15 | |
| 2021-04-23 | 2 | |
| 2016-08-18 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Dongyang Sopop Enamel Decoration Ma.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2017-01-16 | 1 |