There are a total of 608 bills of lading on file for Dongyang Sopop Fitness Equipment Co between October 25th, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 608 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 608 |
|---|---|
| Shipper Records | 609 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Dongyang Sopop Fitness Equipment Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Dongyang Sopop Fitness Equipment Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE COLEMAN COMPANY, INC | May 2026 | 7,841 | 68 |
| NEWELL BRANDS DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 10,394 | 49 |
| NEWELL DISTRIBUTION CENTER LLC | Feb 2026 | 2,717 | 40 |
| NEWELL BRANDS CANADA ULC | May 2026 | 2,148 | 6 |
| NAUTILUS FITNESS CANADA, INC. | Oct 2023 | 202 | 4 |
| TRACTOR SUPPLY COMPANY OF TEXAS, LP | May 2026 | 74,237 | 3 |
| LAKER CO | May 2026 | 1,839 | 3 |
| COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | May 2026 | 108,996 | 2 |
| BIG 5 CORP. | May 2026 | 4,037 | 2 |
| TRACTOR SUPPLY COMPANY | May 2026 | 30,762 | 1 |
| GSM, LLC | May 2026 | 3,339 | 1 |
| COLEMAN COMPANY INCORPORATED | May 2026 | 1,854 | 1 |
| BI-MART CORPORATION | May 2026 | 6,952 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongyang Sopop Fitness Equipment Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGYANG LE JING GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 75 | 12 |
| DONGYANG LUOSHAN LEISURE PRODUCTS C | Apr 2025 | 241 | 0 |
| DONGYANG MAINYER HOME TEXTILE CO., LTD | May 2026 | 280 | 2 |
| DONGYANG MECHATRONICS | May 2026 | 1,683 | 11 |
| DONGYANG MFG. CO., LTD. | May 2026 | 350 | 11 |
| DONGYANG OYI PACKING CO.,LTD | Jan 2026 | 405 | 0 |
| DONGYANG PARALLEL TRADE CO., LTD. | Oct 2025 | 275 | 0 |
| DONGYANG PEONY ECONOMIC & TRADE CO. | Feb 2026 | 525 | 0 |
| DONGYANG SHENGBAOLONG GARMENT CO.,LTD. | Apr 2026 | 186 | 1 |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | May 2026 | 944 | 30 |
| DONGYANG SUN WELL TOOLS CO LTD | May 2026 | 468 | 13 |
| DONGYANG TOPSUN MACHINERY CO., LTD | May 2026 | 230 | 3 |
| DONGYANG WEIHUA REFRIGERANTS CO. | Oct 2025 | 258 | 0 |
| DONGYANG XINYI CLOTHING CO ., LTD | Oct 2025 | 149 | 0 |
| DONGYANG YABO DAILY NECESSITIES CO. | Aug 2021 | 310 | 0 |
| DONGYANG YILONG GARMENTS CO.,LTD. | May 2026 | 569 | 2 |
| DONGYANG YUANLOU WOOD PRODUCTS CO. | Jan 2026 | 356 | 0 |
| DONGYANG YUNFENG FUTURE IMPORT AND | Dec 2025 | 503 | 0 |
| DONGYANG ZUOTOUJING TRADING CO. | Feb 2026 | 119 | 0 |
| DONGYANGZHONGKAI IMPORT&EXPORT CO | Apr 2026 | 149 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | CMDUNGP3454650 | 0TINA | Regular Bill | CMDU | 9516466 | COSCO PORTUGAL | 2026-04-18 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 375 CTN | 13,622 KG | Pier to Pier | DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT | NEWELL BRANDS DISTRIBUTION LLC | C.H. POWELL COMPANY | CHAIR DECK W/TABLE BIG PO EMAIL: NEWELL IMPORT LOGISTICS NEWELLCO.COM MERRITT , TH FLOOR NORWALK, CT PHONE: -- EMAIL: ARRIVALNOT... | |
| 2026-04-07 | YMJAW232657975 | 247E | Regular Bill | YMJA | 9337482 | YM UNIFORM | 2026-04-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 417 CTN | 2,836 KG | House to House | DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT | NEWELL BRANDS DISTRIBUTION LLC | C.H. POWELL COMPANY | SEATS WITH METAL FRAMES EXCEPT UPHOLSTERED CHAIR RAMBLER II PO HELENSOPOP.CN PHONE EMAIL NEWELL_IMPORT_LOGISTICSNEWELLCO.CO M AR... | |
| 2026-04-07 | YMJAW232657976 | 247E | Regular Bill | YMJA | 9337482 | YM UNIFORM | 2026-04-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 417 CTN | 2,836 KG | House to House | DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT | NEWELL BRANDS DISTRIBUTION LLC | C.H. POWELL COMPANY | SEATS WITH METAL FRAMES EXCEPT UPHOLSTERED CHAIR RAMBLER II PO PHONE EMAIL NEWELL_IMPORT_LOGISTICSNEWELLCO.CO M ARRIVALNOTICENEW... | |
| 2026-03-31 | YMJAW232657079 | 099E | Regular Bill | YMJA | 9337468 | YM UPWARD | 2026-03-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 375 CTN | 8,873 KG | House to House | DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT | NEWELL BRANDS DISTRIBUTION LLC | C.H. POWELL COMPANY | SEATS WITH METAL FRAMES EXCEPT UPHOLSTERED CHAIR DECK W/TABLE BIG PO EMAIL NEWELL_IMPORT_LOGISTICSNEWELLCO.CO M ARRIVALNOTICENEW... | |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-03-18 |
| Master BOL # | HLCUNG12601TQVW9 |
|---|---|
| House BOL # | DMALNGBE11594 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 612E |
| IMO # | 9408841 |
| Vessel Name | KANDLA EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1251 KG |
| Weight in KG | 1,251 KG |
| Quantity | 184 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU4186074 |
| Commodity Description |
CHAIR RAMBLER II |
| Shipper Name | DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT C |
|---|---|
| Address Line 1 | MACHINERY INDUSTRY ZONE OF NANMA TO |
| Address Line 2 | WN |
| City | DONGYANG |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | NEWELL BRANDS DISTRIBUTION LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3211 ABERDEEN BOULEVARD |
| Address Line 3 | FTZ 57 |
| City | GASTONIA |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28054 |
| Country Code | US |
| Contact Name | NEWELL INVOICE EMAIL |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19517273969 |
| Notify Party Name | NEWELL BRANDS DISTRIBUTION LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3211 ABERDEEN BOULEVARD |
| Address Line 3 | FTZ 57 |
| City | GASTONIA |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28054 |
| Country Code | US |
| Contact Name | NEWELL INVOICE EMAIL |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19517273969 |
| Container Number | HAMU4186074 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6201758 |
| Seal Number 1 | HLK6201758 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CHAIR RAMBLER II |
| Marks and Numbers 1 | ORDERNUMBER:4504481946??ITEM:2000020261??CUST OMER:NEWELLBRANDS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 94017900 | 00000000 | 0000001251 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 325 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 164 | 2026-04-07 |
| Tacoma, Washington | 49 | 2025-03-26 |
| Savannah, Georgia | 38 | 2026-03-04 |
| Seattle, Washington | 11 | 2026-02-24 |
| Portland, Oregon | 10 | 2022-01-20 |
| Baltimore, Maryland | 5 | 2017-04-25 |
| Oakland, California | 3 | 2022-04-13 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2026-05-05 |
| New York, New York | 1 | 2015-01-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 578 | 2026-05-13 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 21 | 2016-07-16 |
| Pusan South Korea | 5 | 2025-10-02 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2022-03-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongyang Sopop Fitness Equipment Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | .,LTD MACHINERY INDUSTRY ZONE OF NANMA TOWN,DONGYANG, ZHEJIANG,CHINA | 2025-10-02 | 43 |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | MACHINERY INDUSTRY ZONE OF NANMA TO WN,DONGYANG, ZHEJIANG,CHINA | 2026-03-16 | 4 |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | 2025-07-21 | 1 | |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | 2025-06-25 | 1 | |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | 2025-12-03 | 1 | |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | 2025-06-28 | 1 | |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | 2025-01-09 | 127 | |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO.,LTD | 2023-04-29 | 116 | |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | 2023-02-24 | 54 | |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | 2018-10-27 | 52 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Dongyang Sopop Fitness Equipment Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2017-05-02 | 7 | |
| 2017-04-11 | 2 | |
| 2013-07-17 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||