There are a total of 468 bills of lading on file for Dongyang Sun Well Tools Co Ltd between August 22nd, 2016 and May 19th, 2026.
Of those 468 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 468 |
|---|---|
| Shipper Records | 475 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 22nd, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 54 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGYANG SUN WELL TOOLS CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Dongyang Sun Well Tools Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Dongyang Sun Well Tools Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FISKARS BRANDS INC | Mar 2026 | 6,129 | 94 |
| CORONA CLIPPER, INC. | May 2026 | 5,660 | 64 |
| FISKARS BRANDS GOL | Aug 2025 | 2,545 | 39 |
| ALDI INC | May 2026 | 25,812 | 25 |
| FISKARS CANADA INC. | May 2026 | 690 | 20 |
| GERBER LEGENDARY BLADES | Mar 2025 | 2,408 | 16 |
| FLOWERLAND GARDEN CENTER OF CLEVELA | Feb 2026 | 321 | 2 |
| JC TECH ENTERPRISES LLC | Jul 2024 | 61 | 1 |
| FLOWERLAND GARDEN CENTERS | Jan 2026 | 157 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongyang Sun Well Tools Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGYANG LUOSHAN LEISURE PRODUCTS C | Apr 2025 | 241 | 0 |
| DONGYANG MAINYER HOME TEXTILE CO., LTD | May 2026 | 280 | 2 |
| DONGYANG MECHATRONICS | May 2026 | 1,683 | 11 |
| DONGYANG MFG. CO., LTD. | May 2026 | 350 | 11 |
| DONGYANG OYI PACKING CO.,LTD | Jan 2026 | 405 | 0 |
| DONGYANG PARALLEL TRADE CO., LTD. | Oct 2025 | 275 | 0 |
| DONGYANG PEONY ECONOMIC & TRADE CO. | Feb 2026 | 525 | 0 |
| DONGYANG SHENGBAOLONG GARMENT CO.,LTD. | Apr 2026 | 186 | 1 |
| DONGYANG SOPOP ENAMEL DECORATION MA | May 2026 | 944 | 30 |
| DONGYANG SOPOP FITNESS EQUIPMENT CO | May 2026 | 608 | 12 |
| DONGYANG TOPSUN MACHINERY CO., LTD | May 2026 | 230 | 3 |
| DONGYANG WEIHUA REFRIGERANTS CO. | Oct 2025 | 258 | 0 |
| DONGYANG XINYI CLOTHING CO ., LTD | Oct 2025 | 149 | 0 |
| DONGYANG YABO DAILY NECESSITIES CO. | Aug 2021 | 310 | 0 |
| DONGYANG YILONG GARMENTS CO.,LTD. | May 2026 | 569 | 2 |
| DONGYANG YUANLOU WOOD PRODUCTS CO. | Jan 2026 | 356 | 0 |
| DONGYANG YUNFENG FUTURE IMPORT AND | Dec 2025 | 503 | 0 |
| DONGYANG ZUOTOUJING TRADING CO. | Feb 2026 | 119 | 0 |
| DONGYANGZHONGKAI IMPORT&EXPORT CO | Apr 2026 | 149 | 7 |
| DONGYEUN STEEL CO. LTD. | Apr 2026 | 164 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | HLCUNG12602RLSX0 | EXDO62R0548149 | 615E | House FROB | EXDO | 9289946 | MAERSK SARNIA | 2026-05-03 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,125 CTN | 15,909 KG | House to House | DONGYANG SUNWELL TOOLS | FISKARS CANADA, INC. | HEDGE SHEARS HTS: 8201600090 | |
| 2026-04-27 | HLCUNG12602RLIH3 | EXDO62R0548101 | 614E | House FROB | EXDO | 9430399 | SANTA BARBARA | 2026-04-26 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 440 CTN | 5,733 KG | House to House | DONGYANG SUNWELL TOOLS | FISKARS CANADA, INC. | BYPASS PRUNER HTS: | |
| 2026-04-17 | MEDUWI904964 | EXDO62R0545809 | GO611 | House Bill | EXDO | 9399052 | MSC EMANUELA | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 82 CTN | 354 KG | House to House | DONGYANG SUNWELL TOOLS | SHEARS HTS: | ||
| 2026-04-15 | HLCUNG12601TTPP1 | EXDO62R0548159 | 614E | House Bill | EXDO | 9349526 | POTOMAC EXPRESS | 2026-04-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 498 CTN | 4,336 KG | House to House | DONGYANG SUNWELL TOOLS | SAW BLADE HTS: | ||
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | MEDUWV709664 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO62R0548193 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | GO616 |
| IMO # | 9337444 |
| Vessel Name | MSC UBERTY VIII |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 528 KG |
| Weight in KG | 528 KG |
| Quantity | 132 CTN |
| Volume | 4 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU7428285 |
| Commodity Description |
GARDEN SHOVEL HTS: 820110 |
| Shipper Name | DONGYANG SUNWELL TOOLS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NANMA TOWN |
| Address Line 2 | DONGYANG, ZHEJIANG 325000 CN |
| Container Number | FCIU7428285 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47250790 |
| Seal Number 1 | FX47250790 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GARDEN SHOVEL HTS: 820110 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 234 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 128 | 2026-04-15 |
| Tacoma, Washington | 46 | 2026-05-04 |
| Norfolk, Virginia | 18 | 2025-04-18 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2026-05-22 |
| Baltimore, Maryland | 16 | 2025-04-19 |
| Seattle, Washington | 3 | 2025-12-13 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2025-04-08 |
| Wilmington, North Carolina | 1 | 2025-05-02 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2025-04-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 443 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-03-18 |
| Colon Panama | 9 | 2018-02-10 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2022-10-13 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2025-05-02 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2025-04-26 |
| All Other Malaysia Ports | 1 | 2025-04-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2017-04-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongyang Sun Well Tools Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGYANG SUN WELL TOOLS CO LTD | NAMMA INDUSTRIAL PARK DONGYANG CITY, ZHEJIANG 322121 CN | 2023-02-15 | 119 |
| DONGYANG SUNWELL TOOLS CO LTD | NANMA TOWN DONGYANG, ZHEJIANG 325000 CN | 2025-09-26 | 80 |
| DONGYANG SUN WELL TOOLS CO.,LTD | 2022-01-14 | 50 | |
| DONGYANG SUN WELL TOOLS CO LTD | 2025-03-14 | 33 | |
| DONGYANG SUNWELL TOOLS | 2026-05-05 | 26 | |
| DONGYANG SUN WELL TOOLS CO.,LTD | 2025-04-19 | 18 | |
| DONGYANG SUN WELL TOOLS CO LTD | 2018-09-25 | 15 | |
| DONGYANG SUN WELL TOOLS CO LTD | 2018-02-10 | 13 | |
| DONGYANG SUNWELL TOOLS CO.,LTD | 2025-09-10 | 10 | |
| DONGYANG SUN WELL TOOLS CO.LTD | 2024-08-29 | 9 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Dongyang Sun Well Tools Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 16 | |
| 2024-09-05 | 1 | |
| 2022-12-06 | 10 | |
| 2017-12-13 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Dongyang Sun Well Tools Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-23 | 7 |